Zeman: Posprejování kaváren mohla být provokace

ZEMAN O VANDALSKÝCH ÚTOCÍCH

Zeman: Posprejování kaváren mohla být provokaceNOVÉ
Miloš Zeman. Foto: Foto: shutterstock.com
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Když neznámí vandalové koncem dubna posprejovali několik pražských kaváren neonacistickými nápisy, mohlo jít o cílenou provokaci. Skuteční neonacisté by totiž pro migranty nepoužili označení „uprchlík“, ale „ilegál“. Myslí si to aspoň prezident Miloš Zeman, který to uvedl ve svém pravidelném rozhovoru pro server Parlamentní listy. Zeman zároveň nevyloučil, že by na Hradě přijal šéfku Alternativy pro Německo Frauke Petryovou.

„Prezidentský zpravodaj“ Parlamentních listů Radim Panenka se Zemana v jedné části rozhovoru zeptal, co soudí o případu posprejovaných kaváren. Na několika kavárnách a dalších podnicích, které patří do sítě takzvaných HateFree zón, se v noci na neděli 24. dubna objevily neonacistické šifry a nápisy. Panenka naznačil, že za útokem nemuseli stát neonacisté, ale někdo jiný. Skuteční neonacisté by prý pro migranty nepoužili označení „uprchlík“.

„Ano, máte naprostou pravdu, protože normálně je daleko korektnější používat, ať jsem nebo nejsem neonacista, výraz ilegál, neboť podle Dublinských dohod má uprchlík požádat o azyl v první bezpečné zemi, což zcela určitě není Česká republika. Takže když překročí naše hranice, porušil Dublinské dohody a v tomto smyslu je zde ilegálně,“ odpověděl na jeho dotaz Zeman. „Ale já opravdu nemohu vyloučit, že šlo o provokaci. Pro některé lidi je velice pohodlné dělat ze sebe oběť,“ upřesnil svůj názor.

Zeman zároveň odmítl, že by se mezi Čechy ve zvýšené míře projevovala náchylnost k fašismu. Zdejší lidé prý – podobně jako ekologové – pouze uplatňují princip předběžné opatrnosti.

Prezident se ale v rozhovoru pozastavil i nad dalšími tématy, které v posledních dnech vzbudily rozruch. Zmínil se například o vystoupení ministra kultury Daniela Hermana na sjezdu sudetských Němců. Herman po návštěvě uvedl, že Zeman jeho cestu posvětil, a to prý dokonce před svědky.

Čtěte také: Herman: Zeman moji cestu za sudetskými Němci podpořil. Ovčáček: Šokující!

Jeho verzi však Zeman nyní popřel. „S panem ministrem Hermanem jsme na toto téma mluvili asi dvacet vteřin, když jsem ho míjel ve frontě a teď už ani nevím při jaké příležitosti. On mi říkal, že jede do Německa na Sudetoněmecké dny a já jsem odpověděl, že sudetoněmecký spolek tím, že změnil svoje stanovy, se stal neškodným krajanským spolkem, a to bylo všechno,“ řekl Zeman. Zároveň podotkl, že z pozice prezidenta ani nemůže podobné cesty schvalovat. To má prý na starosti česká vláda.

Zmínil se ale i o nedávné návštěvě šéfa bavorské pobočky Alternativy pro Německo a československého emigranta Petra Bystroně na Pražském hradě. Bystroň se na Hradě setkal s hradním mluvčím Jiřím Ovčáčkem, což vzbudilo velký ohlas u části veřejnosti. Podle Zemana však na návštěvě nebylo nic špatného, protože Bystroně na Hradě přijal Ovčáček a nikoli on sám. Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy nevyloučil ani možnost, že by na Hradě přijal šéfku Alternativy pro Německo Frauke Petryovou.

Alternativa pro Německo je pravicová eurospektická strana, která se ostře vymezuje proti současné migrační politice kancléřky Angely Merkelové. Strana se původně profilovala na tématu krize eurozóny, v souvislosti s migrační krizí však postupně mění program a věnuje se tématům jako je islám. Bavorskou pobočku Alternativy vede československý emigrant Petr Bystroň, který do Německa přišel s rodiči v roce 1987.

Čtěte také: Euroskeptickou AfD v Bavorsku nyní vede český emigrant

Povýšený Ovčáček zarmoutí Merkelovou. Na Hradě přijme Bystroně z AfD

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články