Falešná hrozba? Letadlová loď USA neplula ke KLDR, ale od ní

Falešná hrozba? Letadlová loď USA neplula ke KLDR, ale od níNOVÉ
Americká letadlová loď Carl Vinson Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / U.S. Navy Photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Eric Coffer

Svět

Napětí okolo KLDR

Echo24

Americká letadlová loď Carl Vinson doprovázená dalšími plavidly nemířila ke Korejskému poloostrovu, jak minulý týden tvrdil Pentagon, ale plula opačným směrem. Uvedla to agentura Reuters.

Americké námořnictvo 8. dubna oznámilo, že útočná skupina jeho plavidel vedená letadlovou lodí Carl Vinson se vydala na cestu ke Korejskému poloostrovu. Americký prezident Donald Trump počátkem minulého týdne prohlásil, že vyslal „válečné loďstvo“ jako varování Severní Koreji. Ve skutečnosti byla ale úderná skupina amerického námořnictva v tu dobu daleko od KLDR a plula opačným směrem.

Když Severní Korea o tomto víkendu předvedla na vojenské přehlídce pravděpodobně nové rakety a uskutečnila další neúspěšný raketový test, proplouvala americká plavidla Sundským průlivem u Indonésie a pokračovala do Indického oceánu.

Velení americké armády v Pacifiku v úterý sdělilo, že útočná skupina Carl Vinson, tvořená stejnojmennou letadlovou lodí s 60 letouny a 5000 členy posádky, dvěma torpédoborci a jedním křižníkem vybaveným balistickými střelami a dalšími bojovými plavidly musela nejprve dokončit plánované manévry pořádané společně s Austrálií. Ty byly oproti původním plánům zkráceny a nyní již úderná skupina „pluje na základě rozkazu do západního Pacifiku“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Zatím není jasné, zda klamavá informace byla zveřejněna záměrně s cílem vystrašit severokorejského vůdce Kim Čong-una nebo se jednalo o změnu plánu či prostou chybu v komunikaci.

Experti na severokorejský diktátorský režim varovali, že by rozporuplná prohlášení mohla snížit důvěryhodnost Trumpovy vlády. „Pokud jim vyhrožujete, a vaše výhrůžka není věrohodná, zmaří to vaši politiku vůči nim, ať už je jakákoli,“ prohlásil podle agentury Reuters politolog Joel Wit, bývalý činitel amerického ministerstva zahraničí, který spolupracuje s ústavem univerzity Johna Hopkinse.

Čtěte také: Japonský premiér varuje: KLDR na nás může vystřelit rakety se sarinem

Související články