Zákaz slábne. Američanům už ruští sportovci na olympiádě „za jistých podmínek“ nevadí

RUSKO A BĚLORUSKO NA OLYMPIÁDĚ

Zákaz slábne. Američanům už ruští sportovci na olympiádě „za jistých podmínek“ nevadí
USA a MOV jsou pro návrat ruských a běloruských sportovců na olympiádu. Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Spojené státy podporují plán Mezinárodního olympijského výboru na návrat ruských a běloruských sportovců na světovou scénu. Podle Bílého domu by měli mít reprezentanti obou zemí právo zúčastnit se olympijských her v Paříži jako neutrální sportovci. Uvedla to tisková mluvčí Karine Jeanová-Pierreová.

MOV se v posledních dnech snaží najít cestu, jak umožnit sportovcům z Ruska a Běloruska účast na mezinárodních soutěžích, z nichž byli v drtivé většině po loňské invazi na Ukrajinu vyloučeni. Snaha ale vyvolala ostrou reakci Ukrajiny i řady dalších zemí v čele s Polskem a Pobaltskými státy. Olympijské výbory Ukrajiny a Lotyšska už oznámily, že budou zvažovat bojkot pařížské olympiády, pokud na ni budou ruští a běloruští zástupci připuštěni.

Podle USA je ale jejich návrat na mezinárodní scénu za jistých podmínek možný. „Mělo by být naprosto jasné, že nereprezentují ruský nebo běloruský stát,“ uvedla Jeanová-Pierreová. Závodit by mohli jako neutrální sportovci bez jakýchkoliv státních symbolů, jako jsou vlajky či hymny.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články