Zdraží mléko, vejce i maso. Zemědělci přenášejí rostoucí ceny na zákazníky
ZDRAŽOVÁNÍ
Zemědělci v České republice hlásí nejrychlejší růst cen za poslední více než dva roky. Ceny, za které prodávají svou produkci do obchodní sítě nebo ke zpracování, vzrostly v červnu meziročně o 13,4 procenta. Podle statistiků jde o pokračující trend, který se nevyhnutelně promítá do cen potravin na pultech obchodů. V kontrastu s tím výrobní ceny v průmyslu dál klesají – v červnu meziměsíčně o 0,2 procenta a meziročně o 0,7 procenta.
„Jedná se o ceny, za něž zemědělci prodávají svoji produkci k dalšímu zpracování nebo již do obchodní sítě. Proto růst těchto cen zpravidla předznamenává vzestup cen potravin – jak zpracovaných, tak nezpracovaných – v obchodech,“ uvádí Český statistický úřad (ČSÚ) ve své červnové zprávě.
Zvlášť výrazně zdražila některá základní potravinářská komodita – vejce. „Meziměsíčně o 7,9 z již poměrně vysoké základy. Meziročně vejce přidávají na ceně výrazných 39 procent.“ Na růst cen má vliv ptačí chřipka, kvůli níž musely být v řadě evropských zemí vybity chovy nosnic. V Česku pak ke zdražení přispívá i přechod od klecových chovů k šetrnějším metodám.
Podle agrárního analytika Petra Havla zřejmě ceny potravin v souhrnu porostou i v dalších měsících. „Propad příjmů z dotací by musely zemědělské podniky zřejmě kompenzovat zvýšením cen za zemědělské komodity, konečným důsledkem pak může být růst cen potravin. Zvýšení cen za komodity by ale také znamenalo snížení konkurenceschopnosti našeho zemědělství na neevropských trzích,“ uvedl Havel.
Obavy z dalšího růstu cen sílí i kvůli plánovaným změnám ve víceletém rozpočtu Evropské unie na období 2028–2034. Podle návrhu Evropské komise má dojít k poklesu zemědělských dotací o 22 procent – z nynějších 386 miliard na 300 miliard eur. Mění se i systém přidělování podpory, nově bude platit strop pro přímé platby ve výši 100 000 eur na jeden podnik.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala to může mít závažné dopady. „Už teď je jasné, že jeden ze základních pilířů evropské integrace se začíná hroutit, což bude mít dopad na potravinovou bezpečnost celé Evropy,“ uvedl. Změny se dotknou především větších podniků, které v Česku tvoří většinu produkce – a to i těch, které jsou v evropském měřítku ještě považovány za střední.
Ve středu se v Bruselu proti těmto plánům sešly stovky protestujících zemědělců z několika států včetně Česka a Slovenska. Podle Doležala protesty nekončí: „Další protestní akce budou s velkou pravděpodobností pokračovat na podzim a budou masivnější.“
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza mezitím upozornil na aktuální růst zemědělských cen. „Zemědělci dál pokračují v rychlém zdražování. Za červen zvedli své dodavatelské ceny o 13,4 procenta a čím dál dražší zemědělské vstupy se začínají přes zdražování od potravinářů propisovat do konečných cen na pultech. Konec datového hlášení, závěry ať si udělá každý sám,“ uvedl na síti X (dříve Twitter). Současně připojil srovnání dat Eurostatu, která ukazují, že růst cen zemědělců v Česku patří k nejvyšším v EU.
Naopak v průmyslu ceny klesají již pátý měsíc v řadě. Meziměsíčně o 0,2 procenta, meziročně o 0,7 procenta. Největší pokles vykázaly ceny ropy a zemního plynu, uhlí a chemických látek. Výroba potravin se ale zlevňování netýká – její ceny rostou už dvanáct měsíců v kuse. Právě zpracované potraviny zůstávají hlavním tahounem výrobní inflace.
Podle Eurostatu se celková inflace v Česku v červnu zrychlila na 2,8 procenta, zatímco v květnu činila 2,3 procenta. V celé Evropské unii stoupla na 2,3 procenta. Nejnižší inflaci mělo v červnu Řecko, Kypr a Francie, nejvyšší naopak Rumunsko, Estonsko a Slovensko.