„Kéž nám Bůh pomůže.“ Sicílské Niscemi nespí, sesuv půdy dál bere lidem domovy
PŘÍRODNÍ KATASTROFA
Na jihu Sicílie se lidé v noci probouzejí do strachu. V městečku Niscemi se půda dál dává do pohybu, svah klouže směrem k domům a každé další zapraskání či dunivý zvuk připomíná, že nebezpečí neskončilo. „Byly slyšet silné rány, jako by se trhala země,“ popisují obyvatelé noc, během níž téměř nepřestalo pršet, píší deníky Corriere della Sera nebo La Stampa.
Hasiči a civilní ochrana jsou v terénu nepřetržitě. Technici potvrzují, že sesuv zůstává aktivní a fronta se dál posouvá k obydlené části města. „Může to způsobit vážné problémy v dopravě, která je už teď silně narušená,“ upozornil velitel hasičů z provincie Caltanissetta Salvatore Cantale. I když zatím nedošlo k velkým zřícením, drobné propady a praskliny jsou pro místní každodenní realitou.
❗️⚠️🇮🇹 - A massive landslide is devastating parts of the town of Niscemi in central Sicily, Italy.
— 🔥🗞The Informant (@theinformant_x) January 27, 2026
Triggered by relentless heavy rainfall from Cyclone Harry (also referred to as Storm Harry), the landslide began on January 25, 2026, and has continued to expand rapidly.
It has… pic.twitter.com/3rE0h4v5fF
Nejistota tíží především rodiny, které musely své domovy opustit. Červená zóna se aktuálně táhne zhruba 150 metrů od sesuvu, zábrany stojí jen několik desítek metrů od hlavního náměstí. Další déšť ale může hranici ještě posunout. „Che Dio ce la mandi buona,“ říkají si lidé – kéž nám Bůh pomůže. Někteří se na chvíli vracejí jen proto, aby si vyzvedli osobní věci, fotografie a dokumenty. Jiní čekají v provizorním ubytování, zda se budou moci někdy vrátit natrvalo.
Rozsah katastrofy ilustrují čísla, která zazněla z úst šéfa italské civilní ochrany Fabia Ciciliana. „V tuto chvíli mluvíme o pohybu zhruba 350 milionů kubíků horniny. Pro srovnání – tragédie ve Vajontu v roce 1963 znamenala 263 milionů. Technicky jsme tedy skoro na jedenapůlnásobku množství hory, které se tehdy zřítilo,“ řekl. Podle něj jde o situaci „horší než Vajont“.
Také školy v ohrožené oblasti zůstávají zavřené. Tři budovy leží přímo v červené zóně, děti budou dočasně dojíždět jinam. Plyn byl sice obnoven, pocit bezpečí ale nikoli. „Dokud se sesuv nezastaví, linie fronty se bude dál posouvat k centru,“ varoval ministr pro civilní ochranu Nello Musumeci. „Teď musíme myslet hlavně na rodiny, které zůstaly bez střechy nad hlavou. Stát je připraven investovat a pomoci s novým řešením bydlení.“
Podle Musumeciho se počítá i s finančními úlevami. „Dojde k pozastavení splátek hypoték a dalších závazků,“ uvedl s tím, že vláda připravuje také podpůrná opatření pro místní firmy, které musely přerušit činnost. Odborníci zároveň nevylučují, že pokud se zóna rozšíří o dalších 150 metrů a v šířce až 400 metrů, mohou být stovky domů trvale neobyvatelné.
Katastrofa má i politické důsledky. Opozice vyzývá k rezignaci ministra a žádá, aby situaci v parlamentu vysvětlila premiérka Giorgia Meloniová . „Měl na stole dokumenty, které varovaly před nutností zásahu. Jediné, co teď může udělat, je odejít,“ prohlásil opoziční poslanec Angelo Bonelli. Musumeci přislíbil, že se k situaci vyjádří v Poslanecké sněmovně začátkem února.