Austrálie, Británie a Kanada uznaly Stát Palestinu. „Odměna za terorismus,“ říká Netanjahu
UZNÁNÍ PALESTINY
Austrálie, Británie a Kanada v neděli formálně uznaly Stát Palestinu, na síti X to oznámili premiéři této trojice zemí. V prohlášení premiéři Británie, Kanady a Austrálie Keir Starmer, Mark Carney a Anthony Albanese zdůrazňují, že teroristické hnutí Hamás nesmí v budoucí správě Palestiny hrát žádnou roli. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že v nadcházejících dnech Izrael na snahy o uznání Státu Palestina zareaguje. Uznání Palestiny odsoudily také rodiny rukojmích Hamásu.
"Aby byla oživena naděje na mír pro Palestince i Izraelce a dvoustátní řešení, Spojené království dnes formálně uznává Stát Palestinu," uvedl britský premiér Keir Starmer v prohlášení, které zveřejnil na síti X.
Kanada jako první z velkých západních ekonomik ze skupiny G7 rovněž rozhodla o uznání Státu Palestina, chvíli před Starmerem to oznámil premiér Mark Carney. Australský premiér Anthony Albanese uvedl, že Austrálie uznává legitimní a dlouhodobé aspirace palestinského lidu na vlastní stát. Společné prohlášení všech tří lídrů premiéři zveřejnili na sociální síti X.
Na přicházející uznání Palestiny reagoval i Izrael. Před svým plánovaným projevem k Valnému shromáždění OSN premiér Netanjahu uvedl, že v nadcházejících dnech zareaguje na snahy o uznání palestinského státu, jak uvádí i24 news. "Uznání palestinského státu je „odměnou za terorismus“ dodal na týdenním zasedání kabinetu Netanjahu. Oznámil také, že bude hájit „pravdu o Izraeli“ a hovořit o „skutečném míru dosaženém silou“, a zároveň se zavázal bojovat proti tomu, co nazval „falešnou propagandou“ na mezinárodní scéně. Premiér zdůraznil, že Valné shromáždění by se nemělo poddávat tlaku propalestinských států, které obviňuje z podněcování násilí Hamásu. Netanjahu také naznačil, že se po svém projevu k OSN setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Uznání Palestiny odsuzují i rodiny rukojmích a naléhají na okamžité propuštění zajatců. Fórum rukojmích a pohřešovaných rodin vydalo oficiální prohlášení kritizující státy, které uznaly palestinský stát, zatímco 48 rukojmích zůstává v zajetí Hamásu. Skupina uvedla, že jakékoli uznání musí být podmíněno jejich propuštěním, označila to za „morální a humanitární imperativ“ a varovala, že odměňování Palestinců bez zajištění svobody pro zajatce legitimizuje terorismus a podkopává mírové úsilí.
Spojené království nyní formálně uznává Stát Palestina navzdory hlasitému odporu ze strany USA a Izraele, píše agentura AP a upozorňuje, že Starmerovo oznámení následuje po oznámeních Kanady a Austrálie, což se jeví jako koordinovaná iniciativa zemí Commonwealthu.
"Tváří v tvář rostoucí hrůze na Blízkém východě jednáme tak, abychom udrželi při životě možnost míru a dvoustátního řešení. To znamená bezpečný Izrael vedle životaschopného palestinského státu – v současné době nemáme ani jedno," říká Starmer na začátku videa zveřejněného krátce před zasedání Valného shromáždění OSN, která se bude konat příští týden v New Yorku.
Starmer ve videoprohlášení také uvedl, že v nadcházejících týdnech Británie uvalí sankce na další představitele palestinského hnutí Hamás, které označil za brutální teroristickou organizaci. "Naše výzva k opravdovému dvoustátnímu řešení je přesným opakem jejich nenávistné vize, " řekl na adresu Hamásu britský premiér. Zároveň upozornil, že toto řešení není odměnou pro Hamás, podle Starmera totiž znamená, že Hamás nemůže mít žádnou budoucnost, žádnou roli ve vládě i v oblasti bezpečnosti.
Palestinu jako stát už letos uznaly Španělsko, Irsko a Norsko. V neděli se také očekává, že Stát Palestinu oficiálně uzná i Portugalsko.