Americká cla a Evropa: Komise toho dělá málo a pozdě
AMERICKÁ CLA
Obchodní vztahy mezi Evropskou unií a Spojenými státy jsou nyní v obtížné fázi. Uvedl to eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič na jednání Evropského parlamentu s tím, že jednání s USA nadále probíhají. Pokud selžou, je podle Bloombergu Brusel připraven zavést dodatečná cla v hodnotě přibližně 100 miliard eur. Podle části českých europoslanců je dobře, že v EU nezavládla protekcionistická horečka a že jednání probíhají racionálně. Představitelé opozičních Patriotů pro Evropu se shodují, že EK toho dělá málo a pozdě, jednat s Trumpem by podle nich měli především lídři evropských zemí, nikoliv úředníci z Komise.
Šefčovič europoslancům řekl, že cla poškozují ekonomiku na obou stranách, narušují dodavatelské řetězce a mají negativní dopad na globální trhy, zvyšují ceny pro podniky, spotřebitele a zvyšují také inflaci v USA. „Pozastavili jsme naše vyrovnávací cla na 90 dní, chceme vytvořit prostor pro vyjednávání,“ prohlásil Šefčovič. Nyní je ale podle něj důležité, aby „i protistrana ukázala, že je připravena pokročit ke spravedlivému a vyrovnanému řešení“. Jestliže obchodní jednání se Spojenými státy nepřinesou pro Evropskou unii uspokojivý výsledek, plánuje Brusel zasáhnout dodatečnými cly na americké zboží v hodnotě přibližně 100 miliard eur (2,5 bilionu korun). S odvoláním na své zdroje to napsala agentura Bloomberg.
Člen nejsilnější frakce, tedy Evropské lidové strany (EPP) a místopředseda hospodářského a měnového výboru EP Luděk Niedermayer pro Echo24 řekl, že z vystoupení komisaře Šefčoviče si odnáší pocit, že se EK s podporou členských zemí opravdu snaží všemi cestami hledat pro Evropu dobré řešení v rámci Trumpovy nové celní politiky.
„Stále probíhají jednání o snížení či zrušení cel, ale připravuje se i ‚plán B‘, který nicméně nesmí být eskalační. Snažíme se prohloubit obchodní spolupráci se třetími zeměmi a možné odpovědi na situaci, kdy země se budou snažit přesměrovat zboží z USA,“ řekl Niedermayer.
Celkově je situace podle něj nepřehledná. „Není totiž jasné, co jsou vlastně cíle politiky USA, kdy zřejmě dojde k rozšíření spektra zboží, na které se bude aplikovat ochrana kvůli strategické bezpečnosti. Ve výsledku by pod nová cla spadlo prakticky všechno zboží z EU do USA vyvážené. Zdá se mi, že postup Komise je racionální a správný, ale jak uspějeme, se těžko odhaduje. Myslím, že pokud bude USA s to přistoupit jen na velmi asymetrickou dohodu, nebude to z politického ani ekonomického pohledu snadné rozhodování,“ dodal Niedermayer.
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP) pro Echo24 řekl, že z úterního jednání Evropského parlamentu má smíšený dojem. „Oceňuji, že se Evropská komise prostřednictvím pana Šefčoviče snaží jednat s americkými partnery a zachovat diplomatický tón, ale celkově mám pocit, že EU nepůsobí dostatečně rozhodně. Hrozba amerických cel na strategické evropské produkty – například automobily – je vážným rizikem pro evropský průmysl i zaměstnanost,“ uvedl Zdechovský.
Evropa musí podle něj jednat s větší razancí a být připravena na odvetné kroky, pokud by Spojené státy skutečně zavedly jednostranná protekcionistická opatření. „Zároveň bych očekával výraznější angažmá předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové – nejde jen o technické vyjednávání, ale o klíčové politické téma transatlantických vztahů,“ dodal Zdechovský.
Europoslanec Ondřej Krutílek (ODS, ECR) redakci sdělil, že je dobře, že v debatě silně zazněl názor, podle kterého nemá EU „zbrkle přijmout protekcionistickou horečku, jež nyní ovládá Trumpovu administrativu a hrozí podkopat silné základy americké ekonomiky“. „Nechat se unáhleně zatáhnout do obchodní války a spirály odvetného zvyšování celních sazeb s USA by evropské ekonomice nepomohlo,“ uvedl Krutílek.
Úředníci Trumpa nezajímají, míní Dostálová i Turek
„Ocenění si zaslouží, že Komise chce nadále uzavírat nové dohody o volném obchodu, jako je například ta s Mercosurem, ale měla by ještě více přitlačit na zvýšení konkurenceschopnosti naší ekonomiky, abychom nahradili ztráty vzniklé případnými americkými cly. Vzhledem k tomu, že jednání s USA nedospěla do fáze, kdy bychom se blížili k nějaké konkrétní dohodě ohledně vzájemného obchodu, je podle mého názoru logické, že vedení vede příslušný místopředseda Komise a nikoli její samotná předsedkyně,“ dodal Krutílek.
Podle opoziční europoslankyně z frakce Patriotů pro Evropu Kláry Dostálové toho při vyjednávání s USA dělá Evropská komise málo a dělá to pozdě. „Je přitom velmi důležité, aby Komise stále vedla jednání o clech a byla připravena také americké straně něco nabídnout. Spíš než komisaři a představitelé Komise, by ale měli jednání vést evropští lídři. Trumpa lidé z Komise úplně nezajímají, bere vážně spíše hlavy členských států než úředníky z Komise,“ uvedla pro Echo24 Dostálová.
Europoslanec Filip Turek (Přísaha & Motoristé sobě) pro Echo24 řekl, že Donald Trump dal jasně najevo, že partnerem pro debatu je pro něj spíše italská premiérka Giorgia Meloniová než eurokomisař Šefčovič. „A podle toho vypadají všechna bezradná jednání ohledně cel z naší strany,“ uvedl Turek.
Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) Echu řekla, že z úst Šefčoviče pochopila, že EK postupuje nadále příliš pomalu a opatrně, bez zcela jasných vizí. „Chápu jednání s Američany a považuji za dobré, že se obchodní válce snažíme vyhnout diplomacii, na druhou stranu nám ale schází jasné mantinely. Řešením není stát se ještě závislejšími na USA a například v otázce dovozu plynu bychom neměli kývat na zvyšování dovozu drahého plynu z USA když je tu možnost levnějšího plynu z Ruska. Taková dohoda by byla na úkor Evropy,“ uvedla Konečná.
Chyběla jí prý zcela informace o možnosti zdanit spojence amerického prezidenta z řad technologických gigantů. „I jednání o diverzifikaci obchodu o kterém pan Šefčovič mluvil postupuje příliš pomalu a bez řady důležitých hráčů. Proč se nezapojuje více paní předsedkyně Komise je spíše otázka na ní, nicméně, když se člověk podívá jak dopadlo cokoliv do čeho se paní předsedkyně zapojovala, jako je Green Deal nebo akt o umělé inteligenci, tak je její nižší zapojení nakonec snad dobře,“ dodala europoslankyně.