Zavírají první firmy kvůli energiím
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Americký občan Daniel Martindale, který údajně pomáhal ruským silám lokalizovat ukrajinské jednotky, se v sobotu objevil v Moskvě. Na tiskové konferenci oznámil ...
Máme tu první vlaštovky čehosi, co když nebude zastaveno, může vyústit ve velkou krizi českého průmyslu. První na řadě je samozřejmě průmysl takzvaně energeticky náročný. V lednu zavře sklárna ve Květné na Uherskohradišťsku, což majitel zdůvodnil růstem cen energií. Drtivá většina produkce této tradiční sklárny jde na vývoz, a vinou drahé elektřiny a plynu v České republice ta produkce přestala být konkurenceschopná. Včera byla oznámena okamžitá odstávka velké hutě Liberty v Ostravě. Podnik dluží svému dodavateli energií přes dvě miliardy korun. Můžeme jenom doufat, že tyto dvě vlaštovky brzy ze stejných důvodů nebudou následovat další podniky.
Vláda není tak docela pasivní, schválila 3,5 miliardovou pomoc vybraným firmám, která spočívá v tom, že za ně stát, tedy my, (opět) převezme část povinného poplatku na podporu tzv. obnovitelných zdrojů. Ale kromě klasické otázky, kdo určí, komu se pomůže a komu ne, je tu ještě druhá námitka: jednou rukou hasíme požár, který druhou rukou rozdmýcháváme.
V říjnu tatáž vláda schválila klimaticko-energetický plán a v něm stanovila cíl zvýšit instalovanou kapacitu solárních a větrných elektráren u nás za pouhých šest roků 5krát. Z toho také vyplývá podstatná část drastického zdražení regulované části ceny elektřiny, jak ji oznámil Energetický regulační úřad. Pomoc vlády s povinným poplatkem na OZE je zamýšlena jako kompenzace právě za toto zdražení.
Ministr životního prostředí, lidovec Petr Hladík dál veřejnost přesvědčuje, že solární elektřina je superlevná, z kteréhož nesmyslu ho usvědčí už těch 3,5 miliard dalších státních výdajů, o nichž i on musel hlasovat. V poradním sboru premiéra sedí lidé jako Helena Horská, ekonomka, která veřejně hlásá, že drahé energie nám pomohou s přechodem na jiný typ ekonomiky, rozuměj pryč od tradičního průmyslu. Premiér Petr Fiala za příležitost jít k zelené energetice (která je s průmyslem v tomto rozsahu u nás neslučitelná) už loni označil nutnost odstřihnout se od ruských fosilních zdrojů.
Hořká pravda zní, že naše etablované politické síly, od opozičního ANO po všechny vládní strany, a mezi nimi nejvíc lidovce (!), toto pouštění žilou české ekonomice přímo chtějí nebo alespoň tolerují. Hnutí ANO v minulém volebním období a pětikoalice v tomto období prokázaly, že nemají odvahu se "zelené tranzici" v Evropské unii vzepřít. A to přesto, že máme nejvyšší podíl průmyslu v celé Unii a k přechodu od fosilních paliv na OZE nejskeptičtější obyvatelstvo v Evropě, jak tvrdí velký srovnávací průzkum dánské agentury Norstat. Bez zásadní změny voličských návyků bude podřezávání větve pod českým průmyslem pokračovat, tak prosté to je.