Pád černého koně voleb? STAN v průzkumech ztrácí, co je příčinou
VOLEBNÍ PREFERENCE
Hnutí STAN v poslední době získalo pověst černého koně nadcházejících voleb a v některých průzkumech vystoupalo až k hranici 15 procent. Teď ale ztrácí půdu pod nohama. Podle dubnového volebního modelu agentury STEM by Starostové a nezávislí nyní získali „pouze“ 9,7 procenta hlasů, což by znamenalo zisk 22 mandátů a pokles za SPD, která se už pár týdnů osměluje jako třetí nejsilnější subjekt. Jsou za poklesem hnutí Víta Rakušana různé kontroverze spojené právě se Starosty?
Postupný pokles podpory zaznamenalo v dubnu hnutí STAN, které by se ziskem 9,7 % dosáhlo na 22 mandátů. Hnutí STAN hlavní voličskou základnu nachází mezi mladšími a nejmladšími voliči,“ vypočítávají sociologové ze STEM.
Mladí se ale také čím dál častěji obracejí k novým protestním subjektům, ať už jde o Motoristy nebo částečně i ANO, nebo se vracejí k Pirátům.
Dozimetr stále vrhá stín
Na pokles důvěry může mít vliv vleklá kauza Dozimetr, která znovu ožila začátkem dubna, kdy soud potrestal první dva obviněné. Podnikatelé Pavel Dovhomilja a Zakaría Nemrah přiznali vinu a vyvázli s milionovými peněžitými tresty. Dovhomilja navíc získal status spolupracujícího obviněného a bude svědčit proti dalším aktérům. Obžaloba se týká i bývalého místopředsedy pražského magistrátu Petra Hlubučka, tehdejšího člena STAN, přestože se vedení hnutí od Hlubučka distancovalo¨.
„Trest byl koncipován jako pro spolupracujícího obviněného, který významnou měrou přispěl k rozkrytí organizované zločinecké skupiny,“ uvedl státní zástupce Adam Borgula. Politický dopad ale zůstává nevyřešený. Hnutí i předseda Vít Rakušan sice opakovaně tvrdili, že udělali tlustou čáru za minulostí, ale soudní líčení, které se rozběhne naplno teprve těsně před sněmovními volbami, bude připomínat voličům aféru znovu.
Podpisovka, která se obrátila proti autorům
Druhým výrazným reputačním problémem je propíraná vnitrostranická akce „Podpisovka“, kterou STAN původně prezentovalo jako inovativní cestu k zapojení občanů do sestavování kandidátek. Absolutním vítězem se stal lékárník a humanitární pracovník Stanislav Havlíček s více než 2200 podpisy, více než získal i samotný předseda hnutí Vít Rakušan. Přesto Havlíček skončil až jedenáctý na kandidátce v Plzeňském kraji – tedy mimo reálnou šanci na zvolení.
„Podpisovka mi přišla jako dobrá příležitost ověřit si, jestli mám podporu. A ukázalo se, že ji mám větší, než jsem očekával,“ řekl Havlíček pro Hospodářské noviny. Dodal ale, že „Starostové promarnili příležitost skutečně ukázat, že berou lidi z ulice“. Podle některých komentátorů celá akce vyvolala u příznivců dojem podrazu a nahrála kritikům, kteří hnutí vytýkají neprůhlednost rozhodovacích procesů.
Trauma z Filozofické fakulty
Hnutí STAN čelilo i nelehké výzvě spojené s pokračujícími důsledky tragické střelby na Filozofické fakultě UK. V dubnu otřásla veřejností zpráva, že si matka jedné z obětí vzala život. „Událost, která před rokem a půl otřásla námi všemi, si tak vyžádala v podstatě další oběť,“ uvedl ministr vnitra Rakušan. Jeho vystoupení však znovu rozvířilo kritiku způsobu, jakým stát – a zejména jeho vedení – tragédii zpracoval. Matka oběti dříve veřejně obviňovala vedení policie z nečinnosti a ze zamlčování informací.
Pochod pro život a konflikt na ulici
Zátěží se pro STAN nově stává i postup policie při dubnovém Pochodu pro život, jehož průběh narušili odpůrci a blokovali trasu pochodu. Akce, kterou někteří spojenci vlády chápou jako křesťanskou manifestaci, vyústila v otevřený dopis zastupitele KDU-ČSL Jana Wolfa, který označil postup policie za „bezprecedentní selhání“. Rakušan reagoval, že policie jednala tak, aby nedošlo ke konfliktům a chránila i děti, které se pochodu účastnily.
„Nerozumím tomu, co pan zastupitel Wolf kritizuje. Věřím, že ani on není příznivcem použití hrubé síly,“ sdělil Rakušan. Přesto i v tomto případě se otevřel prostor pro kritiku ministra vnitra jako příliš pasivního nebo alibistického.
Proč tedy STAN ztrácí?
Souhra vnitřních sporů, nerealistických očekávání a doznívajících kauz vytvořila pro STAN horší výchozí pozici. Podle STEM navíc STAN ztrácí pozici hlavního liberálního subjektu mezi vzdělanými voliči ve městech – část z nich se vrací k Pirátům nebo zvažuje menší formace jako Zelení či Přísaha.
Alespoň zdánlivě STAN tratí také na nástupu hnutí SPD a neformální koalice okolo něj, v níž jsou Trikolóra či třeba Svobodní. Ti všichni totiž luxují protestní hlasy a osamostatňují se na třetí příčce za ANO a Spolu.