„Maďarskou vládu bych nenazval spojencem.“ Lipavský nesdílí se Szijjártem všechny informace

LIPAVSKÝ V BUDAPEŠTI

„Maďarskou vládu bych nenazval spojencem.“ Lipavský nesdílí se Szijjártem všechny informace
Český ministr zahraničí Jan Lipavský poskytl rozhovor pro maďarský opoziční portál 444.hu. Foto: Michal Čížek
1
Svět
Sdílet:

Český ministr zahraničí Jan Lipavský poskytl rozhovor pro maďarský opoziční portál 444.hu, ze kterého také vyplynulo, že vláda v Praze pod vedením premiéra Petra Fialy nepovažuje Orbánovu vládu za spojence. Lipavský také řekl, že se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártem nesdílí všechny informace. Lipavský navštívil Budapešť v uplynulém týdnu. Během návštěvy se setkal mimo jiné se starostou Budapešti Gergelym Karácsonym, který patří k lídrům opozice.

"Maďarskou vládu bych nenazýval spojencem české vlády. Ale to záleží na tom, co rozumíme pod pojmem spojenec. Když se na to podíváte, v NATO nazýváme všechny partnery spojenci. V každém případě se snažíme navázat korektní vztahy a probrat všechny důležité otázky.“ Politik mimochodem neví, že by došlo k narušení důvěry v NATO, ale uvedl, že za svou bezpečnost je odpovědný každý stát sám.

Jan Lipavský nedokázal jednoznačně odpovědět na otázku, zda se obává, že by jeho maďarský protějšek Péter Szijjártó mohl předat důvěrné informace ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi, kterého maďarský politik dříve nazýval svým přítelem. Lipavský uvedl, že v současnosti považuje za největší hrozbu evropské bezpečnosti ruský imperialismus. S maďarským ministrem zahraničí nesdílí Lipavský všechny informace. Například o takzvané české iniciativě, která má dodat Ukrajině munici, nejedná se Szijjártem už jen proto, že se Maďarsko k této iniciativě ani nepřipojilo.

Český ministr zahraničí prozradil, že V4 nevidí jako alianci, ale jako platformu pro diskusi. "Spolupráci čtyř středoevropských států před 30 lety zahájily osobnosti jako Lech Walesa a József Antall. V4 vnímali nejen jako prostředek praktické spolupráce, ale také jako společenství států, které se hlásí k určitým hodnotám. Odmítají nacionalismus, xenofobii a místní rozbroje. Myslím, že bychom se nyní měli více zaměřit na tyto hodnoty, protože možná najdeme společný postoj k některým praktickým otázkám, jako je migrační politika," řekl Lipavský.

Politik nemohl potvrdit zprávu, že se na posledním jednání V4 český premiér Petr Fiala a polský premiér Donald Tusk překřikovali s Viktorem Orbánem. V každém případě vidí, že se maďarský premiér pokusil využít Visegrádskou skupinu pro své politické účely a přeměnit ji na jakýsi konzervativní blok, což je podle Lipavského chyba.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články