Musíme zavést klouzavé letní prázdniny. Je to zásadní pro cestovní ruch

Musíme zavést klouzavé letní prázdniny. Je to zásadní pro cestovní ruch

SALON O OVERTURISMU

EchoSalon
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Začaly letní prázdniny a masy dovolenkářů se daly do pohybu. Populární destinace pod návalem turistů často trpí a místní si stěžují, že se tam nedá žít. Města zavádějí regulace, snažící se počet návštěvníků omezit. O fenoménu, pro který se v poslední době vžilo označení overturismus, debatovali ředitel agentury CzechTourism František Reismüller, místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež a odborníci na cestovní ruch Nora Dolanská z Metropolitní univerzity Praha a Miroslav Rončák z Vysoké školy ekonomické.

Začal bych citátem z článku od agentury Bloomberg: „Léto 2025 se možná zapíše do historie jako období, kdy se Evropa obrátila proti turismu. Místní obyvatelé, kteří nemohli projít ucpanými ulicemi Barcelony, stříkali na návštěvníky vodními pistolemi. Na španělském ostrově Mallorca pochodovaly tisíce lidí a požadovaly ukončení masové turistiky. Obyvatelé Janova prošli úzkými uličkami italského města s kartonovou zaoceánskou lodí na protest proti sezonnímu zaplavení města návštěvníky výletních plaveb.“ Než se přesuneme ke konkrétním problémům, které jsou v tom citátu naznačené, možná by stálo za to definovat si, co přesně je overturismem myšleno.

Co je ještě normální turismus a co je už moc?

Reismüller: V CzechTourismu si definujeme overturismus jednoduše. Je to zvýšený počet turistů, kteří se vyskytují na jednom místě v jednu konkrétní dobu. Ale zároveň je potřeba zdůraznit, že jedním z alternativních termínů pro overturismus je nevyrovnaný turismus. A ten je přesnější v tom, že se skutečně bavíme o místě a době. Overturismus jako takový znamená, že někde je kontinuálně hodně lidí. S tím se určitě potýkají například ty jižní destinace, o kterých jste mluvil a ve kterých se nyní demonstruje. Zatímco když se o overturismu mluví v souvislosti s Českem, tak si myslím, že ten termín nevyrovnaný turismus je mnohem přesnější a zároveň se s ním dá mnohem lépe pracovat.

Dolanská: Je to moment, kdy kapacita konkrétního místa je tak přeplněná, že už nestačí. Je to nad kapacitu, která je možná v rámci místa, města, destinace, regionu.

Rončák: Já bych doplnil, že overturismus se týká destinací, kde dopady cestovního ruchu jsou tak negativní, že ovlivňují kvalitu života rezidentů i návštěvníků. Není to vždy spojeno s množstvím turistů ani s objemem nebo hustotou, ale je to doprovázeno nějakými nezvratnými sociokulturními dopady. Rezidenti byli zvyklí vyrůstat v určitém prostředí, mají tam určité vzpomínky a věci se mění.

Papež: Souhlasím s tím, co bylo řečeno. Navíc si myslím, že často vnímáme ten pojem overturismus jako věc, která je zaměřená proti turistům. A ono to často tak není. Třeba ty protesty ve Španělsku – sám jsem zažil protesty na Kanárských ostrovech. Když jsem se s těmi lidmi bavil, tak oni vlastně nebyli proti turistům. Oni byli proti municipalitě, která nezvládala příliv lidí – nestačili uklízet koše, vysypávat popelnice, nestačili korigovat spotřebu pitné vody pro zahrady v hotelech a pro golfová hřiště a tak dále.

Dolanská: A kanalizaci.

Celá audio a video verze zde.

Zkrácená verze na YouTube zde.

Celý text si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18:00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články