ČEZ pokročil s malými jadernými reaktory. Nová elektrárna by mohla vyrůst na Chomutovsku
JADERNÁ ENERGETIKA
V Česku by v následujících letech měla přijít jaderná renesance a nebude se týkat jen Dukovan. Společnost ČEZ podala žádost o vliv na životní prostředí u malých modulárních reaktorů (SMR) v areálu elektrárny v Tušimicích na Chomutovsku. Technologie malých modulárních reaktorů by měla umožnit například flexibilnější transport a rychlejší budování jaderné energetiky v areálech bývalých uhelných elektráren.
Žádost o posudek vlivu na životní prostředí podal ČEZ na začátku měsíce a je dostupný na stránkách České informační agentury životního prostředí. V místě by měly vyrůst až tři takové to reaktory. Jeden s výkonem přibližně 470 MW. O žádosti informoval Ekonomický Deník.
Malé modulární reaktory mají oproti tradičním jaderným reaktorům výhodu především větší mobility a sériové výroby. Reaktory pak mohou být dopravovány třeba právě do areálů elektráren a mohou být zprovozňovány rychleji, než standardní reaktory. Ty mívají výkon okolo 1000MW. Například reaktory v Temelíně mají každý výkon 1125 MW.
ČEZ o využívání SMR v české jaderné energetice mluvil už v minulosti. A to především v souvislosti s možností SMR umisťovat do areálů bývalých uhelných elektráren. V souvislosti s těmito snahami v minulosti vytipoval kromě Tušimic, Dětmarovice, Prunéřov, Ledvice či Mělník.
Snahy ČEZu směřují ke zprovoznění prvních SMR v 30. letech, první by mohl fungovat v Temelíně. V současnosti však SMR ve světě ještě prakticky nejsou. Nedávno však právě ČEZ uzavřel s britskou firmou Rolls- Royce strategické partnerství. ČEZ postupně převezme zhruba pětinový podíl britské firmy, za který zaplatí několik miliard korun. Spolupráce počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku. Technologii modulárních reaktorů od Rolls-Royce SMR chce v budoucnu ČEZ využívat i v Česku.