ANO i přes léto dál tepe Stanjuru kvůli bitcoinům, MF přímý podíl na kauze odmítá
KAUZA BITCOIN
Hnutí ANO nechce přes léto nechat vychladnout kauzu spojenou s přijetím pochybných bitcoinů ze strany ministerstva spravedlnosti. Po rezignaci exministra Pavla Blažka (ODS) má dva cíle. Mezi ně patří Blažkova nástupkyně Eva Decroix a také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ministerstvo financí pro Echo24 odmítlo přímé zapojení v kauze bitcoin, jde podle něj o kauzu výlučně spojenou s resortem spravedlnosti.
Kvůli přijetí miliardového bitcoinového daru od dříve odsouzeného pachatele trestné činnosti, bývalého drogového dealera Tomáše Jiřikovského rezignoval předchůdce Evy Decroix Pavel Blažek. Opozice kvůli kauze vyvolala hlasování o nedůvěře vládě, v němž ale vládní koalice vládu uhájila. Při jednání o nedůvěře opozice – včetně Pirátů – útočila především na ministra financí Zbyňka Stanjuru.
Opozice kritizuje, že Stanjura nedokázal zabránit přijetí daru, navzdory tomu, že měl k dispozici stanovisko resortních expertů, které přijetí daru důrazně nedoporučovalo. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) opakovaně uvádí, že není možné, aby Stanjura o daru nevěděl, což ale jak Stanjura, tak třeba premiér Petr Fiala (ODS) odmítají. Hnutí navíc skloňuje také reálnou škodu, která zřejmě státu kvůli bitcoinům vznikne.
ECHO PORADA: Fiala pod německým diktátem? Kdo stojí za vytýkacím dopisem Ficovi?
„Spolupráce Fialovy vlády s mafií na praní špinavých peněz může České republice už příští rok přinést závažné reputační škody. Naštěstí pro Zbyňka Stanjuru a Petra Fialu je už ale bude muset řešit jiná vláda,“ uvedla například na síti X ve čtvrtek šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová. Ve středu pak sdílela zprávu ministryně Decroix ke 30 dnům ve funkci. „Kupující uplatňuje svá práva z vadného plnění a vyzývá ČR k dodání nových, bezvadných bitcoinů,“ citovala Schillerová ze zprávy. „Pane premiére Fialo, stále je Zbyněk Stanjura ministrem financí?“ ptá se Schillerová. Podle ministryně Decroix nicméně zatím žádná škoda státu nevznikla.
Ostřejší slova než jeho kolegyně volil na čtvrteční tiskové konferenci stínové vlády místopředseda ANO Robert Králíček v souvislosti navýšením platů pro policisty a hasiče. „Pro policisty, hasiče a koneckonců i pro občany muselo být bolestivé sledovat výkony ministra vnitra a místopředsedy vlády Víta Rakušana (STAN),“ řekl Králíček s tím, že Rakušan se železnou pravidelností vyhlašoval zvýšení platů policistů, aby je nakonec vláda zvýšila sama sobě.
„K určitému zvýšení dochází až nyní, tři měsíce před volbami. A světe div se, ODS na to kývla až v okamžiku, když STAN pohrozil, že opustí vládu. Mafie z Dozimetru podržela bitcoinovou mafii,“ prohlásil Králíček.
MF odmítá přímé zapojení v kauze bitcoin
Hnutí ANO chtělo, aby se kauzou zabýval Senát, k tomu ale nakonec nedojde. Podle zástupců frakcí vládní koalice se případem zabývá senátní bezpečnostní výbor, který jej může kvůli vyšetřování detailně projednávat v neveřejném režimu.
Senát měl podle předsedkyně senátorů ANO Jany Mračkové Vildumetzové konstatovat, že ministryně spravedlnosti Decroix vůči němu nepostupuje v bitcoinové kauze v souladu se zákonem o jednacím řádu horní parlamentní komory. Senátorka to zdůvodnila tím, že ministryně neposkytla výboru všechny požadované dokumenty. Kromě 12 přítomných zástupců klubu ANO ale návrh žádný z dalších 53 senátorů nepodpořil.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Evropská kontrola otestuje odolnost Česka proti praní špinavých peněz. Bude kauza bitcoin problém?
Vrchní státní zástupce Radim Dragoun požádal ministryni Decroix, aby nezveřejňovala deanonymizovanou časovou osu k bitcoinové kauze ani písemné podklady k ní. Stejně tak nechtěl, aby osu se jmény aktérů a související dokumenty poskytla senátnímu bezpečnostnímu výboru. Podle něj by to mohlo zásadním způsobem ohrozit účel trestního řízení, které jeho státní zastupitelství dozoruje.
Decroix po jednání připustila, že někteří senátoři mohou mít pocit, že nedostali všechny požadované dokumenty. Připomněla ale Dragounovo stanovisko, podle nějž by poskytnutí komunikace v bitcoinové kauze – konkrétně listin, jež zatím nejsou veřejně dostupné – mohlo ovlivnit výpovědi svědků v trestním řízení. Dragoun tento týden uvedl, že v kauze bitcoinů zatím není nikdo trestně stíhán.
Deník Echo24 již informoval o tom, že do Česka příští rok dorazí kontroloři z výboru MONEYVAL, kteří zde budou kontrolovat i český systém boje proti praní špinavých peněz. Redakce se tak zeptala, zda kauza bitcoin a postup MF nemůže vést ke zhoršení hodnocení.
„MF nebude a nemůže předjímat výsledek hodnocení Výborem MONEYVAL. Odmítáme však tvrzení, že se zmíněná kauza ‚přímo‘ týkala i ministerstva financí. Celý proces přijetí daru byl plně v kompetenci Ministerstva spravedlnosti a MF se na něm nijak nepodílelo, a to ani na tvorbě darovací smlouvy, a ani nemělo žádnou kompetenci do této záležitosti ministerstvu spravedlnosti jakkoliv zasahovat,“ uvedla pro Echo24 mluví MF Gabriela Krušinová.
„Svou roli v celé věci řádně vysvětlil také Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a co se týče Finančního analytického úřadu, jak sněmovní komise pro dohled nad FAÚ, tak i bezpečnostní výbor PS a senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost konstatovaly, že úřad postupoval v rámci své působnosti,“ dodala Krušinová.