„Destabilizace, která se dotkne tisíců dětí.“ Právníci se bouří proti rozvodové novele
ROZVODY NOVĚ
Zjednodušení a zrychlení rozvodů nebo úpravy péče o děti z rozvedených manželství má od příštího roku přinést novela občanského zákoníku, kterou by měl ještě v červenci projednat Senát. Novela zatím získala podporu od ústavně-právního výboru, který ji podpořil i přes obavy expertů. Podle kritiků přinese novela „destabilizaci soudního rozhodování, která se dotkne životů tisíců dětí“ a zhoršení jejich práv.
Novela mimo jiné ruší požadavek na zjišťování příčin rozvratu manželství a také slučuje rozvodové a opatrovnické řízení. Zakotví i povinnost rodičů zajistit dětem výchovu bez tělesného trestání a duševního strádání. K zakotvení nepřijatelnosti tělesného trestání dětí vedly podle vlády požadavky Evropského výboru pro sociální práva. Za tělesné tresty ale rodiče nemají čekat nové postihy.
Předloha rovněž ruší rozlišování druhů péče o dítě na společnou, střídavou a péči jednoho rodiče. Už by se tak nerozlišoval takzvaný rezidentní rodič, tedy ten, který má dítě v péči, a nerezidentní rodič, který má pouze právo styku s dítětem. Jelikož rozvod manželství nemá podle ministerstva spravedlnosti žádný vliv na rodičovskou odpovědnost, měli by o dítě i nadále pečovat oba rodiče.
otevřený dopis senátorům k rozvodové novele by newsroom on Scribd
I to je jedna ze změn, kterou ostře kritizuje skupina expertů věnujících se problematice v praxi. Ti se obrátili v otevřeném dopise na Senátory a žádají je o vrácení novely do sněmovny. „Tato novela – pokud ji Senát schválí – představuje systémové selhání legislativy, potažmo státu, který se zbavuje zodpovědnosti za ochranu dětí. Tento zákon totiž děti nechrání. Senát má teď v rukou víc než jen legislativní korekci. Má v rukou šanci zabránit destabilizaci soudního rozhodování, která se dotkne životů tisíců dětí. A zároveň má odpovědnost – nejen právní, ale především lidskou,“ apeluje v dopise skupina advokátů, psychologů či dalších odborníků.
Za největší problém novely považují právě konec rozlišování několika druhů péče o dítě. „Současné modely péče jsou zrušeny a zákon zavádí tzv. rovnocennou péči obou rodičů. Tento termín naše právní úprava nezná, zákon ho nedefinuje a ani důvodová zpráva nedává žádná vodítka pro to, jak tento termín vykládat v praxi. Zákon tedy nově nerozlišuje mezi kojencem a čtrnáctiletým dítětem, ačkoliv jejich potřeby jsou zcela odlišné. Zároveň vypouští z rozhodování o péči důležitá hlediska, jako jsou sourozenecké vazby, emoční orientace dítěte, kvalita výchovného prostředí nebo předchozí péče jednoho z rodičů. Nezohledňuje se ani předchozí domácí násilí ze strany jednoho z rodičů,“ uvádí v dopise senátorům, v němž kritizuje i další změny obsažené v novele.
Novela mimo jiné umožní postoupení pohledávky na výživném. Zvýší se také úrok z prodlení u dlužného výživného. Dolní komora do předlohy vložila možnost soudu stanovit výživné také při společné péči o dítě, pokud se tak rodiče dohodnou. Po sloučení rozvodového a opatrovnického řízení bude podle vládní novely možné v případech shody manželů, kteří mají nezletilé dítě, rozvést manželství v jednom soudním řízení. Pokud se manželé na všem dohodnou, měl by být proces rozvodu manželství jednodušší i jinak. Předloha upouští například od jejich povinného výslechu.
Nadále by mělo platit, že pokud se manželé chtějí rozvést, bude muset o poměrech dítěte po rozvodu nejprve rozhodnout soud, a to rovněž v případě rozvodu smluveného. Zastoupení dítěte kolizním opatrovníkem by už ale nemělo být povinné, jestliže soud neshledá střet zájmů mezi rodičem a dítětem.