„Jednou to bude slavné jako orloj.“ S Davidem Černým nejen o motýlech na Máji

ROZHOVOR

„Jednou to bude slavné jako orloj.“ S Davidem Černým nejen o motýlech na Máji
David Černý přirovnává diskusi kolem motýlů na fasádě Máje k instalaci otočné Kafkovy hlavy: "To byly taky strašný řeči, kolik jen lidí se snažilo ji zatrhnout, památkáři řvali… A teď je to druhej nejfotografovanější objekt v Praze. Za dvacet let to bude památkově chráněný a za padesát let to bude na stejné úrovni jako orloj." Foto: Michal Čížek
2
Týdeník
Jiří Peňás
Sdílet:

Tento rozhovor se uskutečnil dva dny před tím, než se David Černý rozloučil v přímém televizním přenosu s kurátorkou Marií Foltýnovou nehezkým výrazem, který v tomto rozhovoru také párkrát padne. Není sporu o tom, že David Černý je výrobce malérů a průšvihů a vždy bylo dost lidí, kteří ho měli plné zuby. Ale ani ti nemohli popřít, že jeho provokace mají švih a nápad, nejsou tuctové, a když už nic jiného, tak si jich člověk aspoň všimne. Jako si jistě všimne obřích motýlů, kteří mají přistát na renovované fasádě pražského obchodního domu Máj.

Zhruba před měsícem se objevily vizualizace obřího hmyzu, jenž má ozdobit fasádu obchodního domu Máj, a nějakou dobu trvalo, než vyšlo najevo, že autorem jsi ty. Jako by ses k tomu nechtěl hlásit.

To vůbec! Já se k těm motýlům samozřejmě hlásím a hlásit se budu. Jenom jsme nechtěli, aby se ta věc odstřelila dřív, než bude připravená. To souvisí s tou údajnou kontroverzností. Prostě jsem nechtěl, aby kreténi začali řvát jenom kvůli tomu, že Černý má mít zas nějakou sochu na fasádě. Nechtěl jsem jim prostě poskytnout střelivo dřív, než to bude nutné. Protože co kdyby si mysleli, že to je od někoho, koho mají rádi. Kdyby věděli, že je to ode mě, tak po tom hned skočí.

Já jsem po tom taky skočil, aniž jsem věděl, že jsi autorem – i když trochu podezření jsem měl.

A viděls to? Viděls nanejvýš nějaký malý fotky, který jsou o ničem. Ve skutečnosti to bude krásný. Podívej… (Ukazuje na displeji mobilu video s velkým mechanickým motýlem kříženým s letadlem Spitfire: motýl roztahuje křídla a mění barvu.)

Připouštím, že to má něco do sebe.

Nesnáším, když někdo vynáší o něčem soudy, když to ještě ani neviděl.

Problém je v tom, že ta motýlí letadla mají viset na fasádě, jejíž hodnota je v tom, že je holá, díky tomu i elegantní. Nebo by být mohla.

Fakt si myslíš, že je to nějaká hodnota, nebo to jen opakuješ po jiných? Hele, já jsem byl před čtyřmi lety za Johnem Eislerem a Martinem Rajnišem (autoři obchodního domu Máj) a ukazoval jsem jim to. A oba byli nadšení a hned pro. Martin Rajniš doslova vykřikl: Ty vole, to je skvělý, konečně bude ten barák k něčemu vypadat! To se musí povést!

Celý rozhovor si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné dvojčíslo Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde. 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články