Transformace finančního plánování v Roche
Farmaceutická společnost Roche si stanovila ambiciózní cíl: do deseti let zdvojnásobit počet inovací pro veřejnost, a to za poloviční náklady. Aby toho dosáhla, musela zásadně změnit způsob svého fungování. Výzkumné a vývojové oddělení proto propojila s IT, aby mohla ve společnosti s více než 100 000 zaměstnanci a ročními tržbami přes 1,6 bilionu korun zefektivnit procesy napříč firmou.
První proměnou prošly finance
První oblastí, která se v rámci Roche dočkala změn, byly finance, konkrétně plánování, jež vyžadovalo značné množství času a dat. „Každá minuta, kterou kolegové ve výzkumu mohou věnovat vědecké činnosti, výrazně posiluje naši schopnost přinášet na trh další revoluční léky a inovativní léčebné metody,“ říká David Dubowsky, finanční ředitel výzkumu a vývoje Roche.
Roche integrovala řešení od společnosti SAP se svou existující datovou základnou, což umožnilo zefektivnit tvorbu prognóz. Technologie softwarové společnosti zautomatizovala zpracování 70 % potřebných dat, což výrazně urychlilo proces, který dříve trval několik týdnů. Nyní lze finanční prognózu s objemem 4,2 miliardy dolarů vytvořit za pouhé dvě hodiny.
Jak naplnit velké ambice
Integrace umělé inteligence se ukázala jako klíčová: „Nasazení inteligentních technologií dramaticky zlepšilo přesnost a rychlost finančního plánování v Roche. Tato změna umožnila firmě rychle reagovat na tržní změny a efektivněji alokovat zdroje,“ potvrzuje Vít Nohejl, Senior Sales Consultant společnosti SAP. „Díky prediktivnímu plánování přešla Roche od tradičních metod finančního prognózování k automatizovanému procesu.“
Na základě historických dat Roche využívá možnosti prediktivního plánování k rychlejšímu a přesnějšímu vytváření předpovědí. Nové predikce překonaly ty stávající v přesnosti o 7 %. Nyní se výsledky z prediktivních analýz provedených v SAP Analytics Cloud zapisují do dalších nástrojů a platforem, kde je plánovači dále zpracovávají. V blízké budoucnosti by však plánování mělo probíhat výhradně v SAP Analytics Cloud, což dále sníží časovou náročnost a zvýší transparentnost procesů.
„Tyto inovace jsou příkladem toho, jak moderní technologie mohou prostřednictvím integrované AI a prediktivních algoritmů transformovat tradiční procesy,“ dodává Nohejl, který zároveň poukazuje na možnosti pro české firmy využít těchto technologií ke zefektivnění finančního plánování. „Náš desetiletý plán vyžaduje radikální změnu v přístupu. Finanční oddělení v této transformaci hraje klíčovou roli,“ doplňuje Alan Hippe, finanční a IT ředitel Roche.
Záplava AI novinek
Společnost SAP letos představila celou řadu inovací v oblasti AI. Do svého analytického řešení integrovala digitálního asistenta Joule s generativní AI, která nabízí pokročilé možnosti dotazování prostřednictvím přirozeného jazyka a interakce s daty. To usnadňuje analýzu dat a tvorbu reportů i uživatelům bez hlubších technických znalostí. „Naším cílem je do konce roku 2025 začlenit generativní umělou inteligenci do hlavních pracovních procesů v SAP Analytics Cloud,“ přibližuje plány Nohejl.
Nové funkcionality mají čerpat data i z řešení od jiných softwarových dodavatelů, aby poskytly pracovníkům ucelenější byznysový kontext. Cílem je, aby technologie při vyhledávání, filtrování a vizualizaci dat či tvorbě reportů dokázala splnit požadavky už během prvotního zadání.
Na výroční konferenci TechEd minulý měsíc SAP ohlásil také novinky pro příští rok. V prvním čtvrtletí by měl rozšířit své analytické řešení o funkci tzv. kompasu, zaměřenou na modelování komplexních scénářů pro řízení rizik a simulace pravděpodobných výsledků ve vizuálně přívětivém prostředí. Firmy jako Roche tak budou moci modelovat dopady změn ve vývoji cen komodit, nákladů na práci nebo kolísání produkčního objemu na provozní výdaje a tržby.