Američané jsou před volbami prezidenta v depresi

REPORTÁŽ Z AMERIKY

Američané jsou před volbami prezidenta v depresi
Náčelník Wash-a-kie darovaný Wyomingem, jedna ze 100 soch vystavených v Kapitolu. Každý z 50 států USA má právo umístit v Kongresu dvě sochy. Foto: Ondřej Šmigol
6
Týdeník
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Američané jsou v depresi. Tedy alespoň ti, kteří sledují politiku. To je můj závěr ze tří týdnů cestování po Spojených státech díky programu amerického ministerstva zahraničí International Visitors Leadership Programme, který má za cíl prohlubování vztahů s širším světem. Důvodem deprese jsou blížící se prezidentské volby. Nezdá se, že by kdokoli z nich byl příliš nadšený.

Demokraté nijak nezakrývali svůj despekt až nenávist k Donaldu Trumpovi. Dávali jasně najevo, že Joe Biden je z jejich pohledu násobně lepší možnost. V podstatě okamžitě ale pokaždé následoval povzdech: „Je příliš starý.“ V soukromí přiznávali, že nynější prezident není mentálně v nejlepší v kondici.

Náčelník Wash-a-kie darovaný Wyomingem, jedna ze 100 soch vystavených v Kapitolu. Každý z 50 států USA má právo umístit v Kongresu dvě sochy.
Náčelník Wash-a-kie darovaný Wyomingem, jedna ze 100 soch vystavených v Kapitolu. Každý z 50 států USA má právo umístit v Kongresu dvě sochy. Foto: Ondřej Šmigol

Bidenův věk je již stálicí amerického zpravodajství. Během mého pobytu v USA problém narostl na intenzitě. Nejdřív si prezident spletl několik žijících státníků s již mrtvými. Prohlásil, že mluvil s francouzským prezidentem Mitterrandem, který zemřel v roce 1996, místo s Macronem. Pár dnů poté vzpomínal na setkání s německým kancléřem Helmutem Kohlem, když měl zjevně na mysli Angelu Merkelovou. To rozpoutalo vlnu spekulací o možné Bidenově senilitě. Jeden vtipálek poznamenal na Twitteru (X), že Biden už je možná tak blízko smrti, že hovoří s lidmi z druhé strany.

Spekulacím o Bidenově mentálním stavu nepomohla ani zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Hura. Ten byl pověřen prošetřením Bidenova zacházení s tajnými dokumenty v době, kdy byl mimo veřejné funkce. Hur se rozhodl Bidena z ničeho neobvinit, ale i tak jeho závěrečná zpráva byla pro Bidena zničující. Mimo jiné jelikož Hur usoudil, že porota by v Bidenovi viděla „sympatického staříka s dobrými úmysly a špatnou pamětí“, bylo by ji tedy těžké přesvědčit, že Biden se nacházel v „duševním stavu svévole“, který je nutný k odsouzení. V jiné pasáži Hur tvrdí, že Biden si nepamatoval přesné datum, kdy byl viceprezidentem, ani kdy zemřel jeho syn Beau.

Demokraté Hurovu zprávu ztrhali. Upozorňují na to, že je republikán. Když nenašel důkazy o Bidenově pochybení, rozhodl se prý poškodit ho aspoň politicky výmysly o jeho špatném duševním stavu. Navíc v médiích citované pasáže jsou vytržené z kontextu.

Biden možná není zralý na sesazení podle 25. dodatku ústavy, který stanovuje proceduru pro zbavení prezidenta úřadu v případě jeho zdravotní neschopnosti, ať fyzické, nebo mentální. Že je ale daleko za vrcholem, je jasné všem. Proto všechny ty povzdechy v soukromí ohledně jeho věku.

O Trumpovi také kolují zvěsti, že je mentálně už za vrcholem.

Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články