Digitalizace na hanzovní způsob: Hamburk ukazuje cestu evropským městům
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V Hamburku, jednom z nejdůležitějších přístavů Německa, nedochází pouze k překládání zboží, ale i k využití umělé inteligence ve veřejné správě. Město, které je hrdým nositelem hanzovní tradice, dnes razí cestu v efektivním využívání moderních technologií a zlepšení svých služeb veřejnosti.
V současné době města po celém světě hledají způsoby, jak efektivněji poskytovat své služby občanům a zároveň řešit složité logistické a ekonomické výzvy. Proto často spojují síly s technologickými firmami, jako je SAP. Právě největší softwarová firma v Evropě, jejíž řešení se dotýkají 87 % celosvětového obchodu, poskytla Hamburku svou platformu pro správu veřejných fondů a poskytování klíčových služeb. „Naše spolupráce s SAP nám umožnila vybudovat flexibilní a škálovatelné systémy v rámci několika týdnů,“uvádí Andreas Dressel, ministr financí Hamburku.
Desetitisíce hodin manuální práce
Online platforma s řadou integrovaných řešení a služeb včetně AI umožnila automatizaci celého procesu od počátečních žádostí o kulturní podporu až po jejich vyřízení. „Nasazením naší technologie jsme mohli zajistit hladký průběh a transparentnost,“ vysvětluje Norbert Hanuska, SAP BTP Customer Advisor pro region střední a východní Evropy. Samotný projekt od prvního návrhu po nasazení nové technologie trval tři týdny. „Díky umělé inteligenci se nám podařilo automatizovat nejen extrakci informací z dokumentů, ale i následnou kontrolu správnosti dat, čímž jsme minimalizovali riziko chyb a podvodů a zvýšili efektivitu.“
Nástroje pro komunikaci a detailní reporting umožňují úřadům sledovat průběh žádostí v reálném čase a pružně reagovat na změny. „Automatizace nám umožnila nejen zvýšit rychlost a přesnost našich služeb, ale také poskytovat informace a zpětnou vazbu v mnohem kratších časových intervalech,“ připomíná Hanuska.
Výsledek? Na online platformě podali občané již přes čtyřicet sedm tisíc žádostí o kulturní podporu a systém automaticky zpracoval více než 2,7 milionu dokumentů od pandemie covidu, kdy byla technologie poprvé nasazena. Od té doby město díky ní šetří až třiatřicet tisíc hodin manuální práce ročně.
Rozvoj zdravotnictví nebo školství
Hamburk se nyní může pyšnit tím, že je příkladem úspěšného nasazení technologie v oblasti e-governmentu. Flexibilita a škálovatelnost platformy SAP Business Technology Platform umožnila městu adaptovat se na neustále se měnící požadavky a regulace, a udržet tak krok s moderními trendy nejen ve veřejné správě.
„Potenciál pro rozšíření naší platformy do dalších sektorů je obrovský, což otevírá nové možnosti pro integraci pokročilých analytických a automatizačních nástrojů,“ komentuje Hanuska možnosti rozšíření úspěchů Hamburku do dalších oblastí, jako je zdravotnictví nebo školství.
Na vlně digitalizace i v Česku
Zkušenosti Hamburku s nasazením nových technologií již vzbudily zájem i za hranicemi Německa. „To, co se společně podařilo uskutečnit v Hamburku, může sloužit jako model pro jiná města a země, které chtějí své procesy zefektivnit pomocí digitálních technologií. Flexibilita naší platformy znamená, že je použitelná v různých měřítkách, od malých měst až po celé státy,“ uvedl Hanuska.
Tento model nabízí cenné poznatky i pro český veřejný sektor, který čelí řadě výzev v oblasti digitalizace a hledá efektivní způsoby, jak zlepšit služby pro občany. Oproti starším systémům umožňují cloudové platformy vyšší flexibilitu a škálovatelnost s funkcemi pro vývoj aplikací, AI integraci i nástroje s pokročilými analytickými funkcemi. Desítky tisíc hodin ušetřené manuální práce mohou zaměstnanci využít pro rozvoj svých dovedností a věnovat se činnostem s vyšší přidanou hodnotou.
SAP je největší softwarová firma v Evropě a jeden z předních světových dodavatelů podnikových aplikací. Zaměřuje se na správu a zpracování dat a jeho řešení pokrývají všechny základní procesy ve firmě od výroby a logistiky až po HR nebo vztahy se zákazníky. Společnost založili před padesáti lety v německém Walldorfu. Byla jednou z prvních firem nabízejících software pro plánování podnikových zdrojů, též známý pod zkratkou ERP. Díky tomu se jí podařilo vyrůst v celosvětového giganta, jehož software dnes používá 99 ze 100 největších světových firem. V Česku působí přes třicet let a se svými více než 3500 zaměstnanci patří mezi největší IT zaměstnavatele v oboru. Momentálně sází na umělou inteligenci, kterou využívá už přes 27 000 jejích zákazníků po celém světě.