Duda je rád, že volby vyhrál Pavel. „Má velké vojenské zkušenosti,“ míní

DUDA O PAVLOVI

Duda je rád, že volby vyhrál Pavel. „Má velké vojenské zkušenosti,“ míní
Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že je rád, že si Česká republika vybrala za svého prezidenta Petra Pavla. Podle něj má velké vojenské zkušenosti a jako osoba je pro region „přidanou hodnotou“. Ocenil také, že Polsko bylo po Slovensku první zemí, kterou nový český prezident navštívil. Foto: Shutterstock
1
Svět
Sdílet:

Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že je rád, že si Česká republika vybrala za svého prezidenta Petra Pavla. Podle něj má velké vojenské zkušenosti a jako osoba je pro region „přidanou hodnotou“. Ocenil také, že Polsko bylo po Slovensku první zemí, kterou nový český prezident navštívil. Řekl to v rozhovoru v Interview ČT24, kde mluvil s Andreasem Papadopulosem.

Duda také uvedl, že v českých prezidentských volbách neměl žádného favorita. „Já k tomu přistupuji velice otevřeně, říkám, že si společnost v každé zemi může vybrat svého kandidáta, nikdo by do toho neměl zasahovat — tak to chodí v demokracii,“ uvedl polský prezident.

Na otázku ohledně neúspěšného kandidáta na prezidenta Andreje Babiše, který během kampaně řekl, že kdyby byl spáchán útok na Polsko, tak by do Polska jako prezident vojsko nevyslal, Duda odpověděl, že k tomu „přistupoval s rezervou.“ „Politici během kampaně říkají různé věci, potom toho třeba litují. Kampaň vždycky vnímám, zejména pokud jde o deklarace do zahraničí, jenom s rezervou,“ řekl.

Volbu občanů České republiky ovšem kvitoval. „Jsem rád, že si Češi vybrali kandidáta, který má velké vojenské zkušenosti, je to generál s velkou zkušeností, který byl v exponované funkci v NATO jako předseda vojenského výboru. V dnešní době, kdy je válka na Ukrajině, kdy se hned za naší hranicí po ruském útoku na Ukrajině odehrává válka,“ uvedl Pavlův protějšek a dodal, že Pavel je taková přidaná hodnota pro region.

Duda ovšem nesouhlasí, že by Visegrádská skupina měla mít spíše konzultační roli, jak uvedl Petr Pavel. „Když jsem byl v prezidentských volbách v roce 2015 kandidátem, v Polsku se říkalo, že V4 už prakticky neexistuje, že se tam nic neděje, a potom sehrála významnou roli na evropské politické scéně. Mimo jiné svým rozhodným stanoviskem k uprchlické krizi, v relokaci migrantů, tu pozici později převzala značná část Evropské unie. Až po určité době, po řadě diskuzí. Čas ukázal, že právě V4 měla pravdu,“ míní polský prezident.

Pavlův protějšek ovšem také uvedl, že se jejich názor nerozchází ohledně podpory Ukrajině. „Ale zrovna s prezidentem Petrem Pavlem máme jednotný názor, s Českou republikou jdeme bok po boku. V našich sousedských vztazích je tato věc jasná, zřejmá. Máme společné stanovisko,“ uvedl.

 

Sdílet: