Fanoušci Sparty bojkotují radikální kotel Ultras. „Snaží se ukrást naši identitu“
PROBLÉMY KOLEM SPARTY
Fotbalový klub AC Sparta Praha se v posledních dnech potýká s vážnými problémy. Nejenom, že se klub propadá v ligové tabulce, ale ještě se potýká s problémovými fanoušky. Radikalizovaní zástupci kotle Ultras Sparta nedávno způsobili poprask tím, že hajlovali a fotili se v kuklách Ku-klux-klanu v centru Olomouce. To se okamžitě stalo terčem kritiky i z řad sparťanských fanoušků. Skupina Sparta pro všechny na síti X vyzvala letenské fanoušky, aby se proti radikálům jasně vymezili a odsoudili jejich chování.
Do popředí kotle, tedy nejaktivnější fanouškovské skupiny, se kvůli neúspěchům Sparty dostala skupina s extremistickými názory, která v posledních dnech nahradila starou skupinu Letenští. Veřejně sympatizují s nenávistnými ideologiemi včetně nacismu či rasismu. Tato problematika se dostala do popředí během posledního zápasu v Olomouci.
Před finále domácího poháru proti Olomouci se na internetu objevila fotografie členů kotle v kápích připomínajících Ku-klux-klan, přičemž někteří z nich u toho hajlovali. “Okamžitě jsme se touto fanouškovskou aktivitou začali zabývat a očekáváme, že se tito hrdinové ke svým gestům přihlásí i bez zakrytých obličejů. Jistě pak budou schopni se podívat do tváře pozůstalým po milionech obětí II. světové války,” napsala Policie ČR na síti X.
Vedení Sparty reagovalo na síti X s tím, že všem zúčastněným hrozí doživotní zákaz vstupu na stadion. „Tyto postoje jsou nepřijatelné a v přímém rozporu s hodnotami, které klub dlouhodobě zastává,” uvedlo vedení.
Ano, budeme se ptát. Okamžitě jsme se touto fanouškovskou "aktivitou" začali zabývat a očekáváme, že se tito hrdinové ke svým gestům přihlásí i bez zakrytých obličejů. Jistě pak budou schopni se podívat do tváře pozůstalým po milionech obětí II. světové války. pic.twitter.com/lyCGqNkWql
— Policie ČR (@PolicieCZ) May 14, 2025
Fanoušci ostatních sektorů na tyto projevy reagují silnou kritikou. „Vyzýváme všechny fanynky a fanoušky naší milované Sparty, aby v sobotu na Letné bojkotovali kotel pod vedením Ultras Sparta,” uvedl profil Sparta pro všechny na síti X. Přítomnost radikálů v čele tak vzbuzuje vážné etické obavy.
Tento fanouškovský profil tvrdí, že díky Ultras Sparta se do popředí fanouškovské scény dostávají rasisti a nacisti. "Snaží se ukrást sparťanskou identitu a spojit ji s ohavnou ideologií nacismu a rasismu. Vyvěšení vlajky KKK, hajlování v sektoru na výjezdech, vrcholem je pak ona nechvalně známá fotka z Olomouce (mimochodem na ní mají někteří trika White Brothers, stejné nášivky přitom nosí lidé, kteří doma i na výjezdech organizují support pod Ultras Sparta)," uvedl fanouškovský profil. "Vyzýváme všechny fanynky a fanoušky naší milované Sparty, aby v sobotu na Letné bojkotovali kotel pod vedením Ultras Sparta."
BOJKOT KOTLE
— Sparta pro všechny (@ACSProVsechny) May 21, 2025
🪡 Vyzýváme všechny fanynky a fanoušky naší milované Sparty, aby v sobotu na Letné bojkotovali kotel pod vedením Ultras Sparta. Níž rozepisujeme, proč bojkot a jak to bude vypadat: pic.twitter.com/ehEUoTYtx7
Skupina vyzývá sparťanské fanoušky aby ukázali, že tohle chování na Spartu nepatří. "Proto žádáme všechny fanoušky, aby v sobotu přišli, ale aby si našli místo jinde než v kotli, volných míst bude nejspíš dost. Dále žádáme fanoušky, aby se nezapojovali do fandění, které organizuje kotel. Bohužel tato forma protestu dopadne i na hráče a na atmosféru na stadionu, ale situace si to žádá," uvedla skupina Sparta pro všechny s tím, že by letenští fanoušci měli odsoudit radikální kotel teď v sobotu během zápasu s Olomoucí na Letné.
Tlak veřejnosti i médií nadále sílí. „Je absurdní nehoráznost, co se teď děje, nechci se stydět za vlastní fanoušky,” uvádí se v petici. Ta žádá návrat nedávných pořádků a odmítá směřování fanouškovského kotle pod vedením Ultras. "Navraťme Spartu tam, kam patří. Ať zase jednou nejsme terčem posměchu," doplňuje petice na svém webu. Sparta tak kromě sportovní krize čelí i tlaku, jak reagovat na stále výraznější extremistické tendence mezi fanoušky.