Zapřaženi na Rudém náměstí
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
DEMARŠE
Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí v pátek večer uvedlo, že přítomnost lídrů a představitelů řady států na akcích pořádaných Kremlem v Moskvě 9. května „ ...
Devátý květen na Rudém náměstí v Moskvě nebyl jen přehlídkou armády a ruských potentátů. Uctít sovětské oběti druhé světové války přijeli i představitelé zemí, jimž bychom před dvaceti lety, v době vrcholné ideologizace geopolitiky, říkali Osa zla. V Moskvě včera byla její aktuální varianta, mj. reprezentanti Číny, Severní Koreje, Venezuely... (ale také Indie, Brazílie a jiných zemí, které se nějak vzpírají hegemonii Západu). Z Evropy přijela kromě dvou hlav států – Roberta Fica a Aleksandara Vučiče – velká řada jednotlivců, jakási „dezolátská“ Panevropa.
Pozoruhodné vysvětlení pro svou cestu napsal na Substacku pozoruhodný starolevicový komentátor a spisovatel Thomas Fazi. Tento Ital v kostce vzato píše, že Evropa dlouhodobě potřebuje partnerství s Ruskem, z hospodářských, bezpečnostních, ale i civilizačních důvodů, a že jí stejně dlouhodobě nezbyde než se v tomto ohledu oprostit od USA, které svou politikou po roce 1990 vědomě Evropu od Ruska odřezávaly, až odřízly.
Z Čechů je asi nejznámějším návštěvníkem včerejší Moskvy Ondřej Dostál. Europoslanec za Stačilo! uvádí pro svou cestu několik důvodů, přičemž nad ostatními, podobně jako u Faziho, ční „vůle po míru“. Jistěže Dostál není padlý na hlavu a dokáže předjímat reakce doma, takže předem upřesnil, že se v Moskvě jde poklonit k hrobu neznámého vojína a vojenské přehlídky se neúčastní: „Moje návštěva je vzpomínková a mírová.“
I tak Dostál dělá vážnou chybu. Ruští organizátoři se rozhodli oslavy vítězství nad Hitlerem se současnou válkou sami propojit. V přehlídce na Rudém náměstí defilovaly i jednotky, které se účastní „speciální vojenské operace“ na Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin v proslovu – za přítomnosti lídrů dalších postsovětských republik, kde tedy také mají tradici Rudé armády! – explicitně řekl, že na sovětské padlé v boji proti Německu se bude navždy vzpomínat jako na „ruské vojáky“. Je to zrcadlově opačná nacionalizace 80 let starých událostí, jaké se dopouštějí i Ukrajinci. Poradce prezidenta Zelenského Andrij Jermak teď zaujal výkladem, podle něhož Hitlera zdolala koalice USA, Británie a Ukrajiny, přičemž gros sovětské armády tvořili Ukrajinci a rozhodujících vítězství bylo dosaženo na ukrajinské půdě. Což je s ohledem na Stalingrad nebo Kursk samozřejmě absurdní, ale Ukrajina je mnohem slabší a vojensky v mnohem horší situaci. Od Putina je to nacionalizace Velké vlastenecké války, jíž se Rusové ani za Sovětského svazu nedopouštěli. Dostál, Fazi, Fico a další se tak Putinem chtě nechtě dali zapřáhnout do jeho instrumentalizace druhé světové války pro jeho dnešní politické potřeby. Fyzická přítomnost či nepřítomnost na Rudém náměstí ve chvíli, kdy po něm pochodují jednotky nasazené na Ukrajině, je detail, který se ztratí v celkovém aranžmá. Nesmiřitelná frakce v Evropské unii – od Kaji Kallasové přes Danuši Nerudovou po Emmanuela Macrona – od Ruska na výročí války dostala, co potřebuje.