Drony poskládané z kartonu pouští bomby na Rusy. „Způsobují nepříteli velké škody“

DRONY PRO UKRAJINU

Drony poskládané z kartonu pouští bomby na Rusy. „Způsobují nepříteli velké škody“
Kartónový dron PPDS firmy Sypaq. Foto: Sypaq
1
Svět
Sdílet:

Ukrajina nasazuje proti ruským okupantům „papírová letadla“, tedy drony z kartonu, které jsou schopné nést granáty či jiný náklad. Stroje australské společnosti Sypaq jsou ekologické, lehké a poměrně levné, píše server Forbes.

Drony mohou podle nést nálož o váze 3 nebo 5 kilogramů v závislosti na modelu, jejich dolet dosahuje až 120 km a díky pokročilé vojenské navigaci dokážou letět k cíli i v situaci, kdy dochází k rušení GPS či rádiové komunikace, jak se na bojišti často stává. Kromě útoků můžou být stroje použity i k průzkumným akcím nebo k dodávání munice či zdravotnického materiálu na frontu.

K sestrojení jednoho dronu ze složené podoby jsou potřeba jen lepící pistole, nůž, izolepa, pero a gumičky. K jejich vypuštění se pak používá zvláštní „katapult“, případně je možné je dostat do vzduchu ručně. Ukrajina má každý měsíc dostat stovku těchto letounů.

Na Ukrajině jsou v současné době nasazeny tisíce malých kvadrokoptér, ale piloti si často stěžují na jejich omezený dolet. Mnozí by radši uvítali konstrukci s pevnými křídly, aby mohly drony létat na vzdálenost delší než několik kilometrů. Papírové drony tedy působí jako ideální volba a ve skutečnosti se svým pojetím příliš neliší od bezpilotních letounů Shahed, které Rusko dostává od Íránu.

„Vypadá to jako něco, s čím by si hrály děti, ale když vidíte, co to dokáže, je to opravdu úžasné. Velmi dobře se jim daří způsobovat nepříteli velké škody,“ uvedl podle britského deníku Daily Express Vasyl Myrošnyčenko, ukrajinský velvyslanec v Austrálii.

„Ukrajina již byla velmi schopným zákazníkem pro bezpilotní letecké systémy, ale zákazníkem, který nemluví nejlépe anglicky. Byli schopni převzít náš systém bez našeho školení, pouze s návodem a videem, a nasadit je opravdu úspěšně,“ uvedl vrchní inženýr Sypaqu Ross Osborne.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články