Babiš navštíví bavorského premiéra Södera. „Chceme zlepšit spolupráci s českou vládou“
BABIŠ V BAVORSKU
Český premiér Andrej Babiš navštíví na počátku února Bavorsko. Dnes to podle agentury DPA oznámil bavorský ministerský předseda Markus Söder. Poznamenal, že Babiše do této německé spolkové země pozval, aby Mnichov mohl dále rozvinout spolupráci s českou vládou. Söder už v minulosti opakovaně označoval Česko a Bavorsko za takřka nejlepší přátele. Zatím není znám konkrétní termín návštěvy a ani to, zda se setkání uskuteční v Mnichově.
„Shodli jsme se, že také s novou českou vládou chceme dále zlepšit spolupráci,“ řekl Söder po zasedání bavorské vlády v hornofranckém Bamberku. Dodal, že prohloubená spolupráce je v rámci Evropy a sousedství nezbytnost. Kancelář bavorského premiéra uvedla, že o termínu a místě návštěvy se stále jedná.
Agentura DPA připomenula, že Babišova vláda je u moci od loňského prosince a že vládní koalici Babiš vytvořil se dvěma stranami z pravicové části politického spektra. Premiéra pak DPA označila za pravicového populistu, který čelí kritice mimo jiné kvůli střetu zájmů svých firem. „Aby splnil zákonné požadavky, chce svůj holding Agrofert převést do svěřenského fondu,“ dodala agentura.
DPA rovněž poznamenala, že Česko a Bavorsko již řadu let pojí velmi blízké a přátelské vztahy. Söder v prosinci 2024 navštívil Prahu, kde se setkal s tehdejším českým premiérem Petrem Fialou. Tématy návštěvy byly mimo jiné partnerství v jaderné energetice či rozšíření přeshraniční spolupráce přes dvojjazyčné školy.
PODCAST: František Palacký: První český politik s vizí
Někdejší premiér Fiala udržoval blízké vztahy také se Saskem, které stejně jako Bavorsko sousedí s Českem. Přátelské vazby má Praha i s Berlínem, což mimo jiné ocenil i spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier.