Oživení bude menší, schodek i dluh větší

ÚHEL POHLEDU

Oživení bude menší, schodek i dluh větší
Ilustrační snímek. Foto: Shutterstock
1
Úhel pohledu
Markéta Šichtařová
Sdílet:

Netrvalo to ani moc dlouho a už se začíná ukazovat, jak byli politici zase jednou přehnaně optimističtí ohledně budoucnosti. Tvrdili, že přijde vakcína a vše bude najednou růžové. Vakcína tu je a růžové to nejen moc není, ale dokonce se nám hranice čím dál víc uzavírají. Aneb je to asi takové, jak realisté tušili.

Situace je dokonce po ekonomické stránce tak odlišná od oficiálních předpokladů, že Ministerstvo financí ČR už bylo donuceno zhoršit výhled ekonomiky na rok 2021. Zatímco ještě v září ministerstvo čekalo, že ekonomika poroste o 3,9 %, v lednu už čeká, že poroste jen o 3,1 %. A vzhledem k tomu, že je zřejmé, že vláda nejspíš hodlá ještě víc utáhnout šrouby restrikcí, myslím, že i tohle je příliš vysoký odhad.

Tvůrci ministerské prognózy tvrdí, že rok 2021 by měl být ve znamení oživení globální ekonomické aktivity. Ve většině zemí však podle nich tohle oživení patrně nebude dostatečně silné na to, aby vykompenzovalo propad z minulého roku. Souhlasím. Propad ve druhém kvartále 2020 byl tak brutální, že je jen těžko představitelné, že by v tomto kvartále ekonomika nerostla. Bude mít tak nízký základ, že i za extrémně špatných okolností bude výš než před rokem.

To ovšem neznamená, že za celý rok 2021 budeme výrazně výš než za celý rok 2020. První kvartál 2021 bude totiž také hodně špatný. Zatím to vypadá, že děti nebudou chodit do školy ani od 1. února, vleky se nejspíš nerozjedou ani se začátkem jarních prázdnin, restaurace a obchůdky mají dál zavřeno – tudíž je evidentní, že mnoho lidí bude mít stále vysoko do žlabu, protože nebudou smět pracovat.

Na úroveň roku 2019 se vrátíme nejdříve v roce 2022

Návrat nebude tak snadný, jak si mnoho lidí myslí. Například ČNB už signalizuje, že by se již letos chtěla s úrokovými sazbami začít vracet k normálu, tedy k vyšším úrovním, a tak ačkoli ekonomika v normálu ještě zdaleka není, koruna do jakéhosi pomyslného „normálu“ už míří. Tento týden ve vidině vyšších úrokových sazeb poprvé od března 2020 nakoukla pod hranici 26,00 CZK/EUR. Jinými slovy, koruna bude silnější a úrokové sazby vyšší. To znamená, že se takzvané měnové podmínky v ekonomice utáhnou a malá, proexportně orientovaná ekonomika se automaticky přiškrtí. Neboli neporoste tak výrazně, jak ministerstvo předpokládá.

Ministerská predikce je ovšem důležitá z toho důvodu, že ovlivní přípravu novely státního rozpočtu. Současný státní rozpočet se schodkem 320 miliard je založen na zastaralé a nadhodnocené zářijové predikci, navíc neobsahuje daňový balíček. Touto optikou se zdá nepravděpodobné, že by letošní deficit rozpočtu nakonec nevyšplhal nad 400 miliard korun. Výsledek hospodaření státu bude tedy opět daleko horší, než stát původně plánoval.

Ministerstvo přitom čeká, že až bude znám HDP za rok 2020, vyšplhá se deficit státního rozpočtu z loňského roku na vysokých 5,8 % HDP. Celkový veřejný dluh by tak podle ministerstva měl stoupnout z 38,3 % v roce 2020 na 43,3 % v roce 2021. To už není ani malý dluh, ani malý skok.

Ano, mnozí budou tvrdit, že jinde to je ještě horší. Ale to je asi takové, jako když přinese dítko ze školky čtyřku a tvrdí, že jiní měli pětku. Ano, Evropa hospodaří šíleně a jsme jednoocí mezi slepými králem. To ale není nic, co by nás mohlo těšit. Evropská dluhová bomba tiká.

Myslím, že docela realisticky popsal ve středu situaci šéf americké centrální banky Jerome Powell, když prohlásil, že Ameriku čeká ještě dlouhá cesta k oživení. To samé platí i pro Evropu.

Oživení, které přijde, bude navíc nejspíš jiné než v minulosti. Zatímco dříve se čekalo, že bude mít tvar písmene W nebo U, dnes se čeká, že bude mít tvar písmene K. To je těžko představitelné, ale myslí se tím to, že pro část ekonomiky přijde růst a pro jinou část další propad.

Korona totiž pomohla některým odvětvím. Vydělala na ní e-komerce, ale také elektronika. Najednou každý malý školáček potřeboval notebook pro online výuku. Jiná odvětví ale padají a ještě padat budou. Divadlo nejde otevřít jako papírnictví. Předem musíte prodávat lístky a provoz postupně najíždí. V mnoha zemích včetně USA proto už roste chudoba. Ti, kteří jsou bez práce, hned tak benefity oživení ekonomiky nepocítí. A protože je ekonomika globální, pocítíme to v určité míře i my.

Zkrátka oživení přijde, ale mnoho lidí z něj bude zklamaných. Zaskočeni budou i z dluhu. Ten bude opět o trochu víc nesplatitelný. Jeden průšvih tak časem nahradí jiní. Zatímco ten jeden můžeme těžko hodit na politiky, ten druhý ano.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články