Jak probíhala vyhrocená debata Babiš – Moravec z nového studia ČT

Jak probíhala vyhrocená debata Babiš – Moravec z nového studia ČTNOVÉ
Svět

Střet v televizi

Echo24

Pořad Otázky Václava Moravce v neděli v České televizi doprovázela místy vyhrocená debata mezi premiérem Andrejem Babišem (ANO) a moderátorem. Zatímco předsedovi vlády vadilo, že je přerušován, Moravec opakovaně Babiše žádal, aby odpovídal na jeho otázky. Spor vedli především ohledně počtu nově postavených dálnic a silnic nebo o plnění předvolebních slibů ANO.

První rozmíška mezi hostem a moderátorem pořadu se objevila již na začátku diskuse, kdy Babiš chtěl hájit svého ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) v souvislosti s kritikou za pomalou výstavbu nových dálnic a za přestavbu dálnice D1. Premiér si na svou podporu tradičně přinesl vytištěné grafy. „Bál jsem se, že u vás dojde v roce 2019 ke změně a zapomenete na grafy a odpovíte na otázku,“ poznamenal Moravec. „Já doufám, že změníte nejenom studio, ale i styl komunikace a že mě necháte domluvit,“ poznamenal premiér. Natáčení pořadu se v neděli po více než třech letech vrátilo ze Žižkovské věže do nových prostor na Kavčí hory.

Moravec se Babiše například ptal, jak jeho vyjádření souvisí s položenou otázkou, nebo se ho několikrát otázal, zda si pamatuje dotaz a jak zněl. Premiér v jednom případě odpověděl, že neví. „Protože vás právě otázky vůbec nezajímají,“ řekl moderátor. Moravec také Babišovi v souvislosti s jeho odpověďmi připomněl pohádku o Jeníčkovi a Mařence, ve které přadlena zdržuje a ježibabě odpovídá na věci, na které se neptala.

Babiš si opakovaně stěžoval, že ho Moravec nenechá mluvit. „Můžu i chvilku mluvit nebo budete mluvit jenom vy?“ řekl premiér při diskusi o dostavbě dálnic.

V jiné části pořadu se moderátor Babiše zeptal, zda může dokončit pokládanou otázku nebo jestli si premiér vystačí sám. „Já si vystačím, ale klidně pokračujte,“ reagoval předseda vlády. Oba se vzájemně vyzývali k tomu, aby se soustředili na diskutovanou problematiku nebo pokládané otázky.

Hlavní spor se týkal údajů o počtu kilometrů nově postavených dálnic a silnic. Oba aktéři se neshodli, kdo z nich má správné podklady. Babiš odmítl, že by mu ministr dopravy předal nepravdivá čísla. „Žijeme v postfaktické době. Politici lžou,“ namítl Moravec. „To bych si vyprosil, já určitě nelžu,“ reagoval premiér.

Andrej Babiš a Václav Moravec
Andrej Babiš a Václav Moravec Foto:

Reprofoto: ČT

Na závěr debaty Moravec požádal Babiše, aby ho informoval, až se mu omluví čínský velvyslanec Čang Ťien-min za veřejné komentování jejich předvánoční schůzky k varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před čínskými společnostmi Huawei a ZTE. „Dám vám vědět, jak se mi omluvíte za ta čísla z ŘSD, pane redaktore,“ řekl premiér.

Čtěte také: D1 je nová dálnice, tvrdil Babiš. Znovu prohlásil, že za Ťoka se stavělo nejvíc

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články