Další úder finanční správě. Na zajišťovací příkazy má podle soudu jen jeden pokus

PŘEVRATNÝ ROZSUDEK

Další úder finanční správě. Na zajišťovací příkazy má podle soudu jen jeden pokusNOVÉ
Šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček Foto:

FOTO: Repro ČT

1
Domov

tv

Nejvyšší správní soud (NSS) opět vydal rozsudek, který výrazně omezuje finanční správu v tom, jak může používat zajišťovací příkazy. Kvůli nim byla přitom v posledních měsících pod velkou kritikou. NSS nyní rozhodl, že jakmile firma uspěje u soudu se žalobou proti zajišťovacím příkazům, úředníci už na nich nemůžou nic napravovat. Se zprávou přišly Hospodářské noviny (HN).

Nejvyšší správní soud vynesl převratný verdikt v kauze společnosti Eurobit Group. Výrok usměrňuje berní úředníky při zajišťování daní. Podle soudu má finanční správa u takzvaných zajišťovacích příkazů jen jediný pokus. Když dotčená firma uspěje u soudu se žalobou, nemůže na nich berňák už nic napravovat. A příkazy k zabavení majetku definitivně padnou, píšou HN.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Úředníci totiž často zajišťovací příkazy hned na první pokus pořádně nezdůvodnili a pak u soudů nižší instance neuspěli. To je případ společnosti Eurobit Group. Ta dvakrát vyhrála spor u Krajského soudu v Hradci Králové, ale finanční správa se s tím nechtěla smířit a hnala případ k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten dal ale za pravdu firmě.

"Je to mrhání prostředky státu, když se státní úředník nechce smířit s prohrou. Nejprve nerespektuje rozsudek krajského soudu, a když mu opakovaný soud znemožní další ignorování, soudí se dál, ačkoli judikatura je jasná," zkritizoval pro HN postup daňové správy Jan Rambousek, právní zástupce Eurobit Group.

Jedná se přitom o druhý důležitý rozsudek, který se zajišťovacích příkazů týká. Na začátku dubna NSS rozhodl, že finanční správa neoprávněně zadržovala firmám se zajišťovacími příkazy peníze ve chvíli, kdy jim už doměřila konkrétní daň. Více čtěte zde.

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů Finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Finanční správa v poslední době čelila kritice, že příkazy zneužívá, a likviduje tak i poctivé firmy, které se do řetězových obchodů mohly dostat neúmyslně. Po obstavení účtů mnoho firem není schopno pokračovat v podnikání a někdy se očistí až za několik let.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Berňák bude vracet firmám se zajišťováky peníze. Je to zásadní, říká Goláň k rozsudku soudu

Sporným opatřením ničí finanční správa tisíce podnikatelů ročně