Volby ve Strakonicích se zatím opakovat nebudou, rozhodl Ústavní soud

Strakonické volby

Volby ve Strakonicích se zatím opakovat nebudou, rozhodl Ústavní soudNOVÉ
Ústavní soud Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Domov
Sdílet:

Komunální volby ve Strakonicích se zatím opakovat nebudou. Ústavní soud (ÚS) přiznal odkladný účinek stížnosti, kterou dosavadní vedení města podalo proti verdiktu jihočeského krajského soudu. Právě soud v Českých Budějovicích v listopadu rozhodl o neplatnosti voleb kvůli narušení svobodné politické soutěže.

Ministerstvo vnitra dosud počítalo se zopakováním voleb v březnu 2019. ÚS ale odložil vykonatelnost ministerského sdělení o termínu voleb, což znamená, že přípravy nového hlasování je nutné pozastavit, dokud soudci o stížnosti nerozhodnou. Verdikt by měl padnout rychle, ÚS totiž vyhověl také návrhu na přednostní projednání kvůli naléhavosti věci.

„Opačný postup by naopak založil situaci nejistoty, zda vyhlášené opakování hlasování bude či nebude ve svých důsledcích účelné. Výkon napadeného rozhodnutí by rovněž mohl vést k nevratnému vynaložení značných nákladů spojených s přípravou opakovaných voleb,“ stojí v usnesení.

Mluvčí soudu Miroslava Sedláčková zdůraznila to, že odkladný účinek nijak nepředjímá, jak soud rozhodne o samotné stížnosti, kterou podalo hnutí Strakonická Veřejnost, starosta Břetislav Hrdlička, dále město Strakonice a jeho rada. Právě Strakonická Veřejnost ovládla poslední komunální volby. V roce 2014 získala 28,9 procenta, letos už 51,2 procenta.

Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) se ale po komunálních volbách obrátil na krajský soud. Tvrdil, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp bylo hnutí Strakonická Veřejnost zvýhodněno. Krajský soud pak dospěl k názoru, že v kampani skutečně byla potlačena svobodná soutěž politických subjektů.

Rozhodnutí krajského soudu znamenalo pro Strakonice jednak nutnost volby zopakovat, jednak komplikace v řízení města. Radní například dosud nemohli projednat návrh rozpočtu na rok 2019 a předložit ho zastupitelům.

Čtěte také: Novou šéfkou Finanční správy bude Tatjana Richterová. Nahradí kontroverzního Janečka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články