Operace EU Sophia bude od dubna zachraňovat migranty bez lodí. Dosud jich v moři vylovila 45 tisíc

Operace Sophia

Operace EU Sophia bude od dubna zachraňovat migranty bez lodí. Dosud jich v moři vylovila 45 tisícNové 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Politické rozhodnutí členských zemí Evropské unie o půl roku prodloužit činnost protipašerácké unijní operace Sophia, ale zároveň dočasně zastavit práci všech plavidel, které v ní působí, v zásadě znemožňuje evropské námořní operaci účinným způsobem naplňovat mandát. Novinářům to řekla mluvčí Evropské komise Maja Kocijančičová s tím, že tento názor zastává i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Předběžná dohoda diplomatů zemí EU z úterního večera o další podobě operace, která byla zahájena kvůli vysokému počtu migrantů připlouvajících v roce 2015 přes Středozemní moře do Evropy, musí být ještě do konce měsíce oficiálně potvrzena. Schválili ji velvyslanci, vlády mají čas do čtvrtka na případné námitky v rámci takzvané tiché procedury. Důraz má být nově kladen na pozorování oblasti ze vzduchu a na pokračování výcviku libyjské pobřežní stráže.

Jakmile členské země EU věc oficiálně potvrdí, ukončí velitel Sophie veškerou činnost zapojených plavidel, uvedla Kocijančičová. „My se budeme snažit zmírnit efekty, které to bude mít, ale je zjevné, že mandát naplňován nebude,“ podotkla. Sophia má například kontrolovat embargo OSN na dovoz zbraní do Libye a na nelegální vývoz ropy z ní.

Itálie, která má v operaci významné slovo, neúspěšně žádá ostatní země EU, aby si přebíraly uprchlíky, které lodě operace v souladu s námořním právem zachrání na moři a které by měly vysadit v nejbližším bezpečném přístavu, v naprosté většině případů italském. Vláda v Římě postupuje v této věci radikálně a odmítá například vpouštět do svých přístavů lodě nevládních organizací s naloděnými migranty.

Neúspěšné jsou ale stále snahy unijních států dohodnout – v souladu se závěry jednoho ze summitů EU – vznik „vyloďovacích středisek“, ať už v unii či v zemích mimo ni, kde by mohla plavidla lidi zachráněné na moři bezpečně a pod kontrolou vyloďovat.

„Řešení okolo vyloďování zatím nebylo nalezeno,“ potvrdila dnes mluvčí komise. Pozastavení námořních operací podle Kocijančičové přímo souvisí s pokračující snahou vymyslet, co mají evropské lodě z operace Sophia se zachráněnými migranty vlastně dělat.

„Od počátku dáváme jasně najevo, že operace Sophia je zásadní částí práce EU na likvidaci obchodního modelu pašeráků migrantů a na zlepšení bezpečnosti a stability ve Středozemním moři,“ podotkla dnes mluvčí.

Čtěte také: Předměstí New Yorku se bojí spalniček. Neočkované děti nesmí do škol ani do obchodních center

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články