Kotleba žádného z kandidátů v druhém kole nepodpoří, podle něj mezi nimi není rozdíl

Kotleba žádného z kandidátů v druhém kole nepodpoří, podle něj mezi nimi není rozdílNOVÉ
Zleva prezidentští kandidáti Zuzana Čaputová, Štefan Harabin, Marian Kotleba a Maroš Šefčovič Foto:

FOTO: printscreen RTVS

Svět

PREZIDENTSKÉ VOLBY

Echo24

Mezi finalisty prezidentských voleb na Slovensku Zuzanou Čaputovou a Marošem Šefčovičem není větší hodnotový rozdíl. Řekl to šéf krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, který je čtvrtým nejúspěšnějším kandidátem prvního kola voleb. Získal 10,39 procenta hlasů, do rozhodujícího druhého kola tedy nepostoupil.

„Podle mého názoru mezi Zuzanou Čaputovou a Marošem Šefčovičem není nějaký výrazný hodnotový rozdíl, proto neumím s čistým svědomím doporučit žádného z nich. Jediné, v čem je možná pan Šefčovič trochu zvýhodněn, je to, že si neumím dost dobře představit, jak bude paní Čaputová naplňovat úlohu hlavního velitele ozbrojených sil,“ citovala Kotlebu slovenská média.

Funkce hlavního velitele armády vyplývá hlavě slovenského státu z ústavy. Do samotného fungování ozbrojených sil země slovenští prezidenti dosud zasahovali spíše jen v personálních otázkách, a to při jmenování náčelníka generálního štábu armády, kterého navrhuje vláda.

Kotleba na rozdíl od právničky Čaputové a místopředsedy Evropské komise Šefčoviče vystupuje proti členství Slovenska v EU a unijní vlajky označuje za okupační.

Druhé kolo přímé volby slovenského prezidenta se koná 30. března.


Čtěte dále: Buď vyhlásíte vlastní stát, nebo vás ponechám „svému osudu“, nabídl Hitler Slovákům

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.