Nový způsob, jak ukrást peníze z karty. Policie zadržela bankomatové fantomy

Nový způsob, jak ukrást peníze z karty. Policie zadržela bankomatové fantomyNové
Domov

Čtěčka v bankomatu

Echo24

Pražští policisté zadrželi dva muže krátce poté, co do bankomatu v Táboritské ulici na Žižkově nainstalovali skimmovací zařízení. Tyto čtečky slouží k získání údajů z platebních karet a jejich následnému zneužití k výběrům cizích peněz. Oba jednačtyřicetiletí cizinci se na policejní služebně k činu přiznali. Kriminalisté je obvinili z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což jim hrozí až osm let vězení. Podali také podnět na jejich vzetí do vazby, sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Foto:

FOTO: Policie České republiky

Kriminalisty překvapilo, že muži použili do této doby neznámý způsob skimmování. „Jednalo se o zařízení, které se nedá téměř odhalit, protože se vkládá přímo do útrob bankomatu místem, kterým se vsouvá platební karta. Kamera ke snímání zadávaného PIN byla vložena do osvětlení bankomatu a dokonce napojena na elektrickou energii z něj. Nebylo tedy již potřeba externí zdroj jako v klasických případech,“ uvedl Daněk. Ani technik banky podle něj nepoznal, že je v bankomatu skimmovací zařízení nainstalováno.

Foto:

FOTO: Policie České republiky

Na nezvyklé chování dvojice u bankomatu upozornil policii v noci 12. dubna svědek. Na místo vyrazily nejbližší policejní hlídky, které nedaleko bankomatu zadržely dva podezřelé muže. Policisté u nich zajistili i další pomůcky ke skimmování a vysílačky.

Foto:

FOTO: Policie České republiky

Policisté i banky lidem doporučují, aby při zadávání PIN důsledně kryli ruku, kterou kód zadávají, a nebylo tak vidět, jaká čísla na klávesnici vyťukávají. Bez tohoto kódu jsou údaje načtené z karty bezcenné.

Druhý způsob je použít bezkontaktní výběr peněz, při němž se karta do bankomatu nemusí vkládat a pouze se k němu přiloží. „V tomto případě pachatelé nedokážou načíst údaje z karty a vy opět o své peníze nepřijdete,“ dodal mluvčí Daněk.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články