Stropnický už nebude ministrem. Stane se velvyslancem v Izraeli

Stropnický už nebude ministrem. Stane se velvyslancem v IzraeliNOVÉ
Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

změny ve vládě

Ministr zahraničí v demisi Martin Stopnický (ANO) skončí ve vysoké politice a stane se velvyslancem v Izraeli. Tvrdí to server aktuálně.cz, kterému to měl potvrdit jeden ze členů vlády v demisi. Sám Stropnický se odpovědi vyhnul. „Nepřísluší mi komentovat podobné zprávy,“ napsal serveru Echo24 v SMS zprávě.

Web uvádí, že odchod Stropnického do čela ambasády v Izraeli již schválila vláda v demisi. „Ano, bude velvyslancem v Izraeli. Stropnický se rozhodl sám, bylo to jeho rozhodnutí, že už nechce být ministr,“ potvrdil podle Aktuálně.cz jeden z členů vlády v demisi. Podle rýsující se dohody o vytvoření koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD by mělo křeslo ministra zahraničí připadnout sociální demokracii.

Odchodu jednašedesátiletého Stropnického nebude bránit ani prezident Miloš Zeman, který o plánech šéfa diplomacie hovořil minulý týden v rozhovoru pro TV Nova. „Martin Stropnický, pokud jsem správně informován, má sám zájem z této funkce (ministra zahraničí) odejít a rád by se stal velvyslancem,“ řekl Zeman. „A protože velvyslanci jsou v kompetenci prezidenta republiky, předpokládám, že mu vyhovím,“ dodal.

Podle Aktuálně.cz se Stropnický chystá brzy oznámit, že chce definitivně skončit v politice. Kromě funkce ministra a místopředsedy vlády v demisi je také místopředsedou hnutí ANO. O nástupci Stropnického v Černínském paláci není jasno, spekuluje se o europoslanci ČSSD Miroslavu Pochem.

Českým velvyslancem v Izraeli je od roku 2014 Ivo Schwarz. Standardní doba pro výkon funkce jsou čtyři roky. Stropnický v diplomacii působil v devadesátých letech. Byl velvyslancem v Portugalsku, Itálii a ve Vatikánu. V minulé koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL vedl resort obrany.

Čtěte také: Stropnický nepoletí ani pro ostatky kardinála Berana, nahradí ho ministr kultury

Česká pozice k zásahu v Sýrii? Na summitu EU Stropnický chyběl

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články