Babišův nový poradce? Bývalý předseda lidovců a exministr Cyril Svoboda

Babišův poradce

Babišův nový poradce? Bývalý předseda lidovců a exministr Cyril SvobodaNOVÉ
Cyril Svoboda Foto:

Reprofoto. RT

2
Domov
  • red, jh
Sdílet:

Nabídku na post poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) dostal podle informací Lidových novin někdejší předseda KDU-ČSL, bývalý místopředseda vlády Vladimíra Špidly, ministr vnitra, zahraničí i místního rozvoje Cyril Svoboda. Nyní řadový člen lidovců se zviditelnil také soudním sporem s charitativním spolkem o vlastnictví činžovního domu, vystoupením v prokremelské televizi RT a otevřením vlastní Diplomatické akademie.

Tým ministerského předsedy Andreje Babiše se má brzy rozrůst o novou osobu v podobě Svobody na pozici Babišova poradce. „Dostal jsem tuto nabídku, to je pravda. Smlouvu ale ještě podepsanou nemáme. Pokud jde o problematiku legislativy či ústavnosti, jsem schopen a ochoten radit, proč ne,“ řekl Lidovým novinám Svoboda, expředseda Legislativní rady vlády.

Jméno bývalého šéfa lidovců se v médiích spojuje s několika kauzami. V roce 2009 Svoboda, který tehdy stál v čele strany, prohrál soudní spor s charitativní organizací Domov svaté Rodiny, s níž se přel o čtyřpatrový činžovní dům. Ten měl po smrti předchozí majitelky původně připadnout Svobodovi, žena však poté sepsala závěť, v níž nemovitost odkázala charitě. Svoboda v době řešení sporu závěť napadl. Tvrdil, že okolnosti sepsání dokumentu byly neobvyklé, napsal server iDNES.cz.

Pusťte si první video na Echo TV – rozhovor s Mirkem Topolánkem.

 

Před dvěma lety na sebe Cyril Svoboda upozornil také vystoupením v televizi Russia Today (RT), která razí prokremelské názory. Je například známá svým nepřesným informováním o průjezdu konvoje vojsk NATO Českou republikou. Někdejší předseda KDU-ČSL byl pozván, aby vedle bývalého londýnského starosty Kena Livingstona promluvil jako jeden z hlavních řečníků na konferenci k 10. výročí vzniku televize. Média tehdy kritizovala, že Svobodův projev posloužil jako nástroj ruské propagandy, především poukazovala na překroucené titulky u Svobodových názorů na krizi na Ukrajině a Svobodou interpretované náhledy prezidenta Miloše Zemana na protiruské sankce.

Svoboda v tom problém neviděl a své výroky bránil. „Riziko zneužití tu samozřejmě je vždy. Zneužít se dá cokoliv. Ale toho se nebojím. Může to udělat i novinář v Česku. Já jsem v tom rozhovoru držel sankce, naše členství v Severoatlantické alianci. Neřekl jsem nic, co by bylo v rozporu se zájmem České republiky,“ řekl před dvěma lety.

Známý je Svoboda taktéž svým akademickým působením poté, co odešel z vrcholné politiky. Vyučoval na několika vysokých školách (kupříkladu na CEVRO institutu) a v roce 2011 si založil soukromou Diplomatickou akademii, kterou od té doby řídí. Při založení akademie Svoboda lákal na atraktivní jména, která ve škole budou vyučovat. Mezi nimi byli bývalý premiér Vladimír Špidla či bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Diplomatická akademie vznikla v paláci Charitas, v sídle KDU-ČSL. Stala se vedle akademie řízené ministerstvem zahraničí druhou takovou institucí. Zatímco podle Svobodových slov si ale vládní akademie vychovává své vlastní zaměstnance, jeho záměrem je oslovit širší okruh zájemců.

Čtěte také: Česko má s Ruskem přátelské vztahy. Svoboda na konferenci RT

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články