1 Bajka

Nová bajka o myších a čápech

Bajky už se běžně nevyprávějí, ale to s těmi čápy, jak zametli s přemnoženými hraboši, by mohlo vstoupit do nového zvířecího bájesloví.

Vyprávělo by se v něm o tom, jak se po mírné zimě přemnožili hraboši, takové malé polní myši hrabivé a hrabavé, které se hrozně rychle rozmnožují, takže se jimi za chvíli hemží pole i lán. A ti hraboši se sice takto rozmnoží každé tři roky a pak je zase klid, ale teď to vypadalo hrozivě, protože je taková atmosféra, že se čeká na katastrofické zprávy, které člověka uklidní, že je to opravdu už s tím světem hodně špatné. Hraboši, kobylky, mor, černé neštovice… Jojo, apokalypsa se blíží, už je skoro tady.

A protože se už neumíme bránit jinak než prostředky, které ty špatné poměry způsobily, přišlo se s tím, že se musí hraboši vyhubit plošně a chemicky nějakým jedem.

Na to se ozvaly námitky, že to odnesou nejen nesympatičtí hlodavci, ale i jiná zvířátka a ptáčkové a třeba také žížaly, které se už skoro nevyskytují, ale přitom jsou důležité pro kypření půdy. Jenže v průmyslovém zemědělství, a nejen v něm, se klín vytlouká klínem, takže když se chceš zbavit hrabošů, musíš se zbavit i křepelek a zajíčků a syslů, kteří jsou sice také hlodavci, ale jsou tak nějak lidem bližší, což je asi k těm hrabošům nespravedlivé, ale bude to tím, že sysel je člověku podobnější.

A tak se již rozjížděla velká pře, kdy na jedné straně těch pár zbylých sedláků říkalo, že se nedá nic dělat, ale jinak než jedem to nejde, a většina útlocitných lidí, kteří se k poli přiblíží tak autem ze silnice, se hrozila, co že je to za barbarství.

A už to vypadalo na další kulturní válku, tentokrát o hraboše, když tu se stalo to, co se stane v legendách. Nebesa se otevřela a z nich se na zem snesla eskadra nebeských andělů, čápů bílých, poslů matky Přírody. Co nám asi tím chce naznačit?

Třeba jí víc věřit, že si umí poradit sama. I s námi.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

/
Komentátor

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.