Zeman získal při rekordní účasti 2 853 390 hlasů. Chce být méně arogantní

Zeman získal při rekordní účasti 2 853 390 hlasů. Chce být méně arogantníSledujeme on-line
Miloš Zeman po vítězství v prezidentských volbách 2018. Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Výsledek voleb

Echo24

Překvapení se nekonalo. Prezidentem na další pětileté volební období byl zvolen dosavadní prezident Miloš Zeman. Při rekordní volební účasti 66,6 % hlasovalo pro Miloše Zemana 51,36 % voličů. svého soupeře Jiřího Drahoše porazil o 152 184 hlasů. Drahoš už krátce před 16. hodinou uznal porážku a na dálku Miloši Zemanovi gratuloval k vítězství.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

20:20  Třináct tisíc hlasů bylo neplatných

 Z více než 5,5 milionu odevzdaných hlasů jich bylo neplatných obálek celkem 13 tisíc.  Krajem, kde voliči odevzdali největší počet neplatných hlasů , konkrétně 1771, se stala Praha.

20:07 Avizovaný pořad se Zemanem na TV Barrandov se nakonec nekonal

„Nekonaly se žádné rozhovory. A tak tomu bude v nejbližších dnech,“ uvedl pro Echo24 Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „Ve středu pan prezident jmenuje na Hradě nové soudce,“ dodal Ovčáček.

19:46 Hradecký hejtman: Na Zemanovo vítězství mělo vliv formování vlády

Na znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem mělo podle hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána (ČSSD) velký vliv formování současné vlády. „Ustavení vlády ovládá prezident, který drží hlavní figury na šachovnici,“ řekl Štěpán. Hnutí ANO, které se snaží sestavit vládu, i jeho šéf Andrej Babiš podpořili právě Zemana. Štěpán před druhým kolem vyslovil podporu Zemanovu protikandidátovi Jiřímu Drahošovi.

19:43 V Malé Skále na Jablonecku musí přepočítat výsledky voleb

Na celkové výsledky v obci to vliv mít nebude, může se to projevit pouze v údaji o volební účasti.

19:39 Prezidenta volili i vojáci na základně v Afghánistánu

Na základně Bagrám v Afghánistánu hlasovalo na letecké základně 98 českých vojáků, což je o jednoho méně než v prvním kole. „Informace o bouřlivém souboji mezi kandidáty v českém veřejném prostoru sledovali vojáci díky internetu a hovorům se známými a rodinou. O volbu prezidenta měli zájem,“ uvedl důstojník.

19:20 Drahoš: Nevidím žádnou zásadní chybu, kterou bych udělal v kampani

„Rozdíl byl velmi těsný, ale zatím nevidím žádnou zásadní chybu, kterou bych v kampani udělal. Šli jsme do kampaně fér, vedli jsme ji opravdu čestným způsobem a dopadlo to tak, jak to dopadlo,“ řekl poražený kandidát v ČT.

19:15 Rusko: Zemanovo vítězství je dobrá zpráva

Šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij označil vítězství Miloše Zemana v dnešních prezidentských volbách za dobrou zprávu. List Izvestija připomíná, že je Zeman „známý svým přátelským přístupem k Ruské federaci“. „Opakovaně hovořil o zlepšení vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií a o zrušení protiruských sankcí,“ dodává.

19:13 Biskupové vyzvali ke smíru

Výsledek prezidentské volby podle plzeňského biskupa Tomáše Holuba ukazuje, že většina české společnosti nechce být natolik otevřená Evropě, jako byl vyzyvatel Miloše Zemana Jiří Drahoš. Holub to dnes řekl s tím, že ho výsledek mrzí. K rychlému zakopání příkopů mezi tábory příznivců obou prezidentských kandidátů vyzval generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl.

19:03 Kajakář Hradílek: Lež, byznys a papalášství opět vítězí

Stoupenci Jiřího Drahoše z řad sportovců neskrývali své zklamání z výsledků prezidentské volby. Vavřinec Hradilek, stříbrný vodní slalomář z olympijských her v Londýně, který velmi aktivně podporoval poraženého kandidáta, napsal na Twitter: „Je mi opravdu smutno. Lež, byznys a papalášství opět vítězí.“  Poblahopřál vítězi voleb, ale dodal, že je to trpké. „Je to těžký a trpký. Jsem ale optimista a ta energie, která znamenala těch 49 procent, se musí udržet. Mějte se rádi, nebuďme k sobě sprostí,“ dodal Hradílek.

19:00 Hlas pro Zemana vyšel ve volebním finále levněji než pro Drahoše

Každý hlas pro opětovně zvoleného prezidenta Miloše Zemana stál ve finále volby hlavy státu méně než dvoukorunu. Jeho neúspěšného protikandidáta z volebního finále, bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše přišel jeden hlas na více než sedm korun. Vyplývá to z výpočtu ČTK vycházejícího z dostupných údajů financování volebních kampaní mezi prvním a druhým kolem volby prezidenta. Konečné náklady na kampaně budou známy později. Jejich vyúčtování dostane dohledový úřad do tří měsíců od voleb.

18:51 Do volebního štábu Miloše Zeman přijela sanitka

Podporovatelé a příznivci Miloše Zeman začali vyhánět z místnosti, kde zkolaboval muž, novináře. „Novinář sem vejde jenom přes mou mrtvolu,” křičel jeden z nich. Jeden z podporovatelů fyzicky napadl jednoho z novinářů. Podle podporovatelů neznámý muž, který nebyl označen visačkou podporovatele, nebyl opilý, ale nemocný.

18:29 Babiš: Nedovolil bych si říct, že se má Zeman zbavit svých spolupracovníků, ale že mu v minulosti dělali špatnou reklamu

18:26 Politico: Zemanovo vítězství bude zřejmě pro Brusel špatná zpráva

Volební vítězství prezidenta Miloše Zemana je podle webového listu Politico výsledek, který bude pravděpodobně považován za špatnou zprávu v Bruselu. A to proto že Zeman téměř neustále nesouhlasí s Evropskou unií, zejména pokud jde o migrační kvóty a sankce proti Rusku.

18:21 Babiš: Zeman by měl spojit společnost, já pro to udělám maximum

„Myslím, že to pro něj nebylo lehké, protože většina médií mu nefandila a většina tradičních pol stran a stran ve sněmovně mu také nefandila,“ gratuloval v úvodu Babiš na tiskové konferenci. Ocenil volební účast, ale zdůraznil rozdělenou společnost.„Myslím si,že situace není dobrá a že bychom se měli snažit lidi spojovat za naše národní zájmy,“ řekl Babiš s tím, že on pro to v případě, že bude znovu zvolen premiérem, udělá maximum. „Sbírám cenné zkušenosti v zahraničí, které bych chtěl aplikovat u nás. Potřebujeme, aby tady vznikla stabilní vláda, abychom mohli pracovat,“ dodal Babiš.

18:10 Zeman získal více hlasů než před pěti lety, vyhrál ale s menším rozdílem

Svůj hlas dalo Zemanovi více než dva miliony osm set tisíc voličů, zatímco jeho vyzyvatel Jiří Drahoš získal o zhruba 150 000 hlasů méně. Zeman zvítězil v deseti krajích, Drahoš ve čtyřech krajích a také v zahraničí.

18:06 Volební účast byla nejvyšší za posledních deset let, dosáhla téměř 67 procent

17:59 Rektor UK Zima: Výsledek voleb ukázal silné rozdělení společnosti

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima popřál znovuzvolenému prezidentovi Miloši Zemanovi do dalšího období hodně zdraví a energie. Výsledek demokratických voleb je podle něj nutné respektovat a přijmout, i když ukázal, že je česká společnost silně rozdělena na dva tábory.„Podobně silné pnutí, kterému mezi sebou tyto dvě skupiny občanů čelí, považuji za nebezpečné,“ napsal Zima. Jedním z důležitých úkolů prezidenta proto podle něj musí být snaha svými činy společnost opět spojovat a hluboké příkopy zahlazovat

17:55 Jan Farský (STAN): Tak zle není, budeme jen muset více hlídat Ústavu

17:49 Hamáček: Byl to férový souboj

Místopředseda ČSSD a uchazeč o vedení sociálních demokratů na blížícím se sjezdu strany Jan Hamáček popřál Miloši Zemanovi hodně sil do dalšího volebního období ve funkci prezidenta. Na sociálních sítích uvedl, že respekt si zaslouží i jeho protikandidát bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. 

17:47 Drahošová: Manžel dal naději lidem, kteří chtějí změnu

Manželka Jiřího Drahoše Eva považuje výsledek finále prezidentských voleb i přes prohru za velký úspěch. Míní, že lidé chtějí změnu a poražený kandidát jim dal naději, že může přijít. Po skončení předvolebního a volebního maratonu cítí velkou úlevu, unavená podle svých slov ale není.

17:44 Hlasy jsou sečteny. Zeman vyhrál s 51,36 procenty

Svého soupeře Jiřího Drahoše porazil o 152 184 hlasů. Finále prezidentských voleb provázela rekordní účast. Hlasovat přišlo 66,6 procenta lidí.

17:40 Předseda komunistů Filip: Občané se rozhodli pro stabilitu, prosperitu a pokračování úspěšného rozvoje ve všech oblastech života

17:39 Bartoš: Volby skončily, je čas jít dál

Předseda Pirátů Ivan Bartoš doufá, že si lidé uvědomí, že prezidentské volby skončily, a společnost se nebude dále štěpit. Kampaň skončila, je třeba posunout se dál a pracovat s tím, jak volby dopadly. „Nezapomínejme, že ČR je parlamentní demokracií,“ uvedl na sociálních sítích. Poděkoval všem, kteří přišli k volebním urnám.Nyní Bartoš čeká, jak se bude dál vyvíjet vztah mezi Zemanem a premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) a skládání nové vlády. Zdůraznil, že prezident nemá velké pravomoci. „Opravdová politika je na Poslanecké sněmovně a vládě. Prezident je až na konci zákonů,“ uvedl.

17:35 Zeman potvrdil, že na první zahraniční cestu pojede na Slovensko

17:32 Fischer: Dobré je, že přišlo hodně lidí k volbám

„Mrzí mě, že můj favorit ve druhém kole nevyhrál. Ale vidím dobrou zprávu v tom, že přišlo tolik lidí k volbám. Je vidět, že lidé chtějí rozhodovat o budoucnosti svojí země,“ řekl Pavel Fischer.

17:24 Babiš: Zeman bude muset stmelit společnost

„Výsledek je velmi těsný, je tedy jasné, že společnost je opravdu rozdělená na dvě poloviny. A to si myslím, že má být hlavní úkol prezidenta Miloše Zemana v příštím volebním období. Stmelovat lidi a společnost. Najít společnou řeč se svými odpůrci i podporovateli. Neprovokovat svými výroky a chováním, ale naopak hledat cestu, jak jako hlava státu lidi spojovat a zklidnit rozdělenou náladu v zemi. Věřím, že se to panu prezidentovi povede,“ uvedl Babiš v prohlášení

17:22 Slovenský prezident Andrej Kiska blahopřál Zemanovi ke znovuzvolení a pozval ho na návštěvu Slovenska

17:19 Hejtman Libereckého kraje Půta: Důležité je zklidnit vášně

Důležité je zklidnit vášně, protože pravomoci prezidenta republiky jsou velice malé. Ve většině reálných věcí rozhodují úplně jiní lidé,“ uvedl Martin Půta s tím, že výsledek prezidentských voleb je třeba respektovat. Půta ve volbách podporoval Drahoše. O vítězství Zemana podle něj rozhodlo, že se prezidentovi a jeho podporovatelům podařilo zmobilizovat tématem migrace část lidí, kteří nevolili v prvním kole. „To si myslím, že na konci převážilo. Lidé, kteří podporovali profesora Drahoše ale úplně zklamaní být nemusí, ten rozdíl z prvního kola téměř úplně vymazal,“ dodal.

17:16 Chovanec: Věřil jsem v Zemanův úspěch, jsme přátelé

„Kvůli Miloši Zemanovi jsem vstupoval před do sociální demokracie a řekl bych, že jsme přátelé. Proto jsem dnes přišel už ve dvě hodiny, protože jsem věřil v jeho úspěch,” okomentoval úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec svou dnešní účast ve volebním štábu Miloše Zemana.

17:14  „Jsem strašně rád,” okomentoval výsledky voleb prezidentův kancelář Vratislav Mynář

17:11 Zatímco Miloš Zemana měl po svém boku při vyhlašování Tomia Okamuru, do štábu Jiřího Drahoše přišel jeho bratr Hayto

17:10 Chovanec pozval Zemana na únorový sjezd ČSSD

17:06 Okamura chválí Zemana

„Je protiimigrační, má prezidentské cítění, je skutečně nesmiřitelným bojovníkem s mezinárodním terorismem. Je tam ta programová shoda největší, proto jsme pana prezidenta otevřeně podporovali,“ řekl předseda hnutí SPD Tomio Okamura. 

17:03 Fico: Jsem rád, že se Češi opět rozhodli pro Zemana

„Blahopřeji svému příteli Miloši Zemanovi ke znovuzvolení za prezidenta České republiky. Vždy jsem ho vnímal jako inteligentního a zkušeného politika a jsem rád, že se česká veřejnost rozhodla opět pro něho,“ řekl slovenský premiér Robert Fico.

16:58 Gratulace Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL)

„Gratuluji prezidentovi Miloši Zemanovi k obhájení mandátu. Doufám, že funkci bude více společnost spojovat, než tomu bylo doposud,“ uvedl Bělobrádek.

16:55 Zaorálek: Zeman zúročil schopnost vyvolat emoce

„Miloš Zeman zúročil svou politickou zkušenost a schopnost vyvolávat emoce. Nastolil témata, zvýšil volební účast a působil autentičteji než jeho soupeř. Tomu odpovídá výsledek,“ Lubomír Zaorálek (ČSSD).

16:53 Fiala: Přál bych si zklidnění

„Blahopřeji Miloši Zemanovi k vítězství, věřím, že bude prosazovat nejlepší zájmy ČR a že zohlední rozdělení společnosti. Přál bych si určité zklidnění,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala pro Radiožurnál

16:49 Babiš: Věřil jsem, že kampaň založená na útocích na něj nebude úspěšná a jsem rád, že jsem se nemýlil

16:46 „Kdyby tu byl Andrej Babiš, tak bych mu klidně řekl, aby si k nám sedl také,” odpověděl Zeman na dotaz novináře, proč s ním sedí na pódiu šéf SPD Tomio Okamura a úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec

16:40 „Protože jsem byl znovu zvolen, nevidím důvod, proč bych vydíral Andreje Babiše příliš krátkým termínem pro sestavení vlády,“ řekl Zeman

16:37 Miloš Zeman ukončil svou řeč a zpívá hymnu

Těším se na příštích pět let, kdy i nadále budu jezdit mezi občany, setkávat se s nimi a poslouchat jejich názory, ukončil Zeman svou řeč. „Slibuji, že budu pracovat tak, jako jsem pracoval dosud, děkuji za vaši podporu,” řekl. „Ať žije Zeman,” skandují jeho podporovatelé.

16:34 Zeman: Toto je moje poslední politické vítězství a po něm nepřijde žádná politická porážka

„Právě proto, že to je poslední vítězství, dovolte mi, abych si alespoň dvě nebo tři minuty zavzpomínal,“ řekl Zeman. Vzpomínal na své začátky v politice. „Když jsem se stalo předsedou ČSSD, tak drtivá většina médií napsala, že je to konec a rozklad ČSSD,“ řekl Zeman svým příznivcům.

16:29 Zeman poděkoval svým voličům

Voličům Jiřího Drahoše poděkoval za účast ve volbách. „Vážím si lidí, kteří chodí k volbám. Relativně těsné vítězství nejvíce těší, takže i za to těmto voličům děkuji,” řekl Zeman.  Zpěvák Daniel Hůlka zazpívá, stejně jako před pěti lety, státní hymnu.

16:26 „Milí moji přátelé, dovolte mi, abych vám všem ze srdce poděkoval za vaši pomoc a podporu při volbě prezidenta České republiky. Nebýt vás, tak jsme to nevyhráli,“ řekl svým příznivcům v Top Hotelu Praha Zeman

16:25 Miloš Zeman přichází mezi své příznivce

16:24 Přežijeme to jako vše, uvedl Kalousek

16:14 Miloš Zeman překonal svůj výsledek z roku 2013 o více než 100 000 hlasů

16:02 Jiří Drahoš zpívá hymnu

15:59 Drahoš uznal porážku, pogratuloval Zemanovi

„Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme. Jsem hrozně rád za tu obrovskou vlnu energie, která se vzedmula v souvislosti s volbami. Energie nezmizí,“ řekl Drahoš. Poděkoval svým protikandidátům Marku Hilšerovi, Michalovi Horáčkovi a Pavlu Fischerovi. „Měl jsem kolem sebe skvělé lidi v užším i širším týmu. Podporovatele, od těch neznámých až po ty známější,“ dodal Drahoš.

15:55 Miloš Zeman získal více hlasů než v druhém kolem před pěti lety, zatím asi o 30 000

15:53 „Nemocná země,“ zní ze štábu Drahoše

Ve štábu Jiřího Drahoše se znatelně změnila atmosféra. Jsou slyšet slova o „nemocné zemi“, u jedné podporovatelky dokonce byly vidět i slzy.

15:50 Mezi příznivci Jiřího Drahoše je i herečka Jitka Čvančarová

15:47 Ve volebním štábu Miloše Zemana se slaví

Z místnosti pro příznivce současného prezidenta se ozývá zpěv písničky Ach synku synku.

15:42 Volební účast přesáhla 66 procent

15:38 Horáček: „Jestliže volby proběhly legitimně a legálně, je to pro mě pořád vítězství“

„Je potřeba popřát vítězi, udělal jsem všechno pro to, aby zvítězil jiný kandidát, ale pokud zvítězil pan Zeman, bude i mým prezidentem.”

15:36 Je sečteno přes devadesát procent okrsků. Zeman má přes 52 procent

15:34 „Vítězství Miloše Zemana by pro mě bylo impulsem pokračovat v politice,“ řekl neúspěšný kandidát Marek Hilšer

15:31 Ve Vatikánu dostal Drahoš 100 procent hlasů

15:30 Zemanovi podporovatelé začínají slavit. Provolávají hesla: „Ať žije Zeman“ nebo „Venkov vyhrává“

15:28 V Lánech vyhrál Drahoš s 56,65 procenty

15:21 „Už je po všem, urny jsou uzavřeny, věřím, že volby budou čestné,“ řekl šéf SPO Jan Veleba

S průběžným výsledkem voleb je spokojen. Podle jeho slov se zatím k Miloši Zemanovi nedostal, ale věří v jeho vítězství.

15:15 Novináři už přes hodinu a půl čekají na Zemana

Prezident Miloš Zeman mezi novináře stále nepřišel, tisková konference je ohlášena až na 16.00.

15:11 Chovanec: Držím palce ve štábu

15:10 Jsou sečteny dvě třetiny volebních okrsků. Zeman má 54 procent

15:04 „Čekám na výsledky voleb, v tuto chvíli nemá smysl cokoliv komentovat,“ řekl Jiří Drahoš

Drahoš poděkoval svým voličům, svým příznivcům a členům volebního týmu. Zvláštní poděkování věnoval svému rodnému Jablunkovou. Podpora Drahoše v Jablunkově je asi 65 procent, uvedl zdejší starosta.

14:59 Drahoše přišly podpořit do Kongresového centra stovky lidí

Do štábu se akreditovalo více novinářů než před dvěma týdny, zájem projevily téměř tři stovky novinářů. Za Drahošem přišlo také velké množství podporovatelů, kteří se mísí se zástupci médií v kuloárech, kde poskytují rozhovory. Atmosféra je napjatá. Na sečtení hlasů po prvním kole Drahošův tým čekal v pražské La Fabrice. Příznivci a novináři ji zcela zaplnili, na dnešek si proto Drahoš pronajal větší Kongresové centrum. Novináři se v něm začali scházet už po poledni, před uzavřením volebních místností v něm bylo několik set lidí. Podle volebního týmu celkem dostalo pozvánku 800 lidí včetně novinářů.

14:58 Neúspěšný kandidát z prvního kola Petr Hannig nechce odhadovat výsledek volby

„To je hrozný jak to leze dolů,” okomentoval zatím klesající náskok současného prezidenta Miloše Zemana.

14:56 Po sečtení více než poloviny volebních okrsků vede Zeman s 55 procenty

14:54 Drahoš má v zahraničí zatím 82 procent

14:46 Drahoš dorazil do svého štábu v Kongresovém centru

14:45 Třetina volebních okrsků je sečtena

Vede Miloš Zeman s 56 procenty, Jiří Drahoš získává necelých 44 procent.

14:41 Agentura předpovídá vítězství Zemana

Agentura Median na základě dosavadních průběžných výsledků sčítání hlasů předpovídá, že prezidentský post obhájí Miloš Zeman. Podle této agentury získá Zeman 53 procent hlasů.

14:40 Je sečtena pětina

Podle průběžných výsledků vyhrává Miloš Zeman s více než 57 procenty, Jiří Drahoš zatím získává necelých 43 procent.

14:30 Je sečteno přes sedm procent volebních okrsků

Miloš Zeman má zatím necelých 58 procent a Jiří Drahoš 42 procent.

14:28 Zemana přišli podpořit Milan Chovanec a Petr Hannig

Neúspěšný prezidentský kandidát Petr Hannig už po prvním kole oznámil, že bude volit Miloše Zemana. Současného prezidenta podpořil i úřadující šéf ČSSD Chovanec.

14:24 Zemanovi příznivci mezi novináře nepřicházejí

Jsou v oddělené místnosti s občerstvením, kde před vstup hlídá ochranka. „Neboj se, vyhrajeme,“ řekl šéf SPO Jan Veleba jednomu z podporovatelů u vstupu.

14:20 Do Zemanova štábu dorazil zpěvák Daniel Hůlka

Když Zeman vyhrál prezidentské volby v roce 2013, Hůlka v jeho štábu zpíval hymnu. Bude i letos?

14:19 Podle prvních výsledků má Zeman 56 procent a Drahoš necelých 44 procent

14:17 Jiřího Drahoše přišel podpořit i herec Jan Hrušinský

„Jak jsem těch pět let pozoroval pana Zemana, tak v podstatě prezidentuje pro svoje voliče a pro nejbližší okruh svých přátel. Já bych si strašně přál mít prezidenta, který bude zastupovat všechny občany České republiky,“ řekl na Drahošovu podporu.

14:12 Jiřího Drahoše přišla do štábu podpořit v Kongresovém centru i exministryně Petra Buzková

„Rozhodla jsem se veřejně podpořit profesora Drahoše. V této prezidentské volbě mám pocit, že každý musí udělat, co je v jeho silách,“ řekla Buzková.

14:08 Bojím se, že Zeman obhájí úřad, řekl mediální expert Martin Jaroš

„Máme šanci přesednout ze starého žigulíka do nového volva. Tak si držme palce,“ komentuje druhé kolo mediální expert Martin Jaroš, který přišel do volebního štábu podpořit Jiřího Drahoše. Sám se ale obává toho, že se na poslední chvíli zmobilizovali voliči prezidenta Miloše Zemana a on nakonec úřad obhájí.

14:04 Novináři v Zemanově volebním štábu prochází bezpečnostními rámy. Hotel se pomalu plní Zemanovými příznivci.

Zatímco v Zemanově volebním štábu nemají novináři pro práci dobré prostředí – nejsou pro ně připraveny stoly ani zásuvky – u Drahoše je prostor pro novináře ukázkový.

14:00 Volební místnosti se uzavřely, začne sčítání hlasů

Konečné výsledky by podle Českého statistického úřadu měly být známy do pozdního odpoledne.

13:46  Do Top Hotelu právě dorazil kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý. Mezi podporovateli Miloše Zemana je i předseda SPO Zdeněk Veleba či zpěvák František Ringo Čech.

13:38 Miloš Zeman přijel do Top Hotelu Praha, odkud bude sledovat sčítání hlasů

Zeman bude výsledky hlasování sledovat na stejném místě jako před pěti lety. Na místě už jsou jeho příznivci včetně Františka Ringo Čecha nebo šéfa SPO Jana Veleby. Zemanův příchod do sálu je plánován na 16:00.

13:23 Jiří Drahoš bude sledovat sčítání hlasů v Kongresovém centru

Akreditováno je 250 novinářů včetně zahraničních novinářů například z BBC nebo Guardianu.

13:08 Odvolil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček

12:57 Volební účast ve věznicích se blíží 60 procentům

Ve věznicích v Liberci, Jablonci nad Nisou-Rýnovicích a Stráži pod Ralskem svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb vhodilo 939 odsouzených. Průměrná účast ve věznicích v Libereckém kraji tak byla 57,78 procenta, vyplývá ze zjištění ČTK. Účast ve věznicích byla obdobná jako v prvním kole.

Zatímco v Liberci a Jablonci mohli vězni volit jen v pátek, ve Stráži pod Ralskem to bylo možné i v sobotu. Nakonec hlasovalo 452 ze 784 odsouzených, i když zájem byl původně vyšší. „Deset jich nemělo platné doklady a proto nebyli volební komisi připuštěni k volbám, a 44 si svůj původní zájem o účast ve volbách rozmyslelo a volit odmítlo,“ uvedl ředitel strážské věznice Ladislav Blahník.

12:53 BBC: Hlasování ukazuje rozdíly mezi příjmy a vzděláním voličů

Podle serveru BBC hlasování ukazuje na rozdíly mezi voliči s nižšími příjmy a nižším vzděláním žijícími na venkově, kteří podporují spíše Zemana, a bohatšími obyvateli větších měst, kteří se přiklánějí k Drahošovi.

12:46 Drahoš je nováček s decentními způsoby, píší zahraniční média

Deník Financial Times píše, že Zemanův nepřátelský postoj vůči imigraci se v České republice, která má přitom jen málo neunijních migrantů, dočkal velkého ohlasu. „Toto a jeho časté útoky na pražskou elitu pomohly tomuto politickému veteránovi získat legie příznivců v malých městech a na venkově,“ uvádí deník.

O Drahošovi píše jako o politickém nováčkovi s decentními způsoby, který ve své volební kampani využil nespokojenosti některých voličů se Zemanovým „přímočarým vystupováním“ a hovořil o vrácení důstojnosti prezidentskému úřadu. FT také připomíná Drahošův proevropský postoj, který ale podle něj není bez rizika. „Česká republika je po Řecku druhou nejvíce euroskeptickou zemí v EU,“ uvádí deník.

12:38 Kurzy na Zemana opět stoupají

Ještě před polednem byl kurz na vítězství Miloše Zemana ve druhém kole 1,47, jeho kurz nyný na Tipsportu vzrostl na 1,55.

12:19 Odvolila v průměru polovina voličů 

V druhém kolem prezidentských voleb dosud v průměru odvolila více než polovina voličů. Přestože někde byla dnes účast nižší než v pátek, řada volebních komisařů hlásí větší zájem o volby než v prvním kole před dvěma týdny. Praha měla více než padesátiprocentní účast dnes kolem 11:00, přičemž nejvyšší, 64procentní, byla v Praze 6. K 60 procentům se přiblížila v Praze 1, 9 a na Jižním Městě. Nižší účast je v Praze 3, kde odvolilo 54 procent obyvatel, a v Praze 5, kde zatím svůj hlas odevzdalo 52,6 procenta voličů.

12:10 O volby je v Královéhradeckém kraji ve druhém kole vyšší zájem

V některých malých obcích je již nyní volební účast nadprůměrná a pohybuje se až kolem 70 procent. 

11:52 Kurz na vítězství Miloše Zemana ve druhém kole prezidentských voleb klesl na 1,47, uvádí Tipsport

11:42 Ve Zlíně někdo ukradl z volební místnosti vlajku

11:24 Češi volí i v Zambii

11:09 Evakuace volební místnosti kvůli bombě

Výškovou budovu v Hongkongu musela policie evakuovat kvůli nálezu bomby z druhé světové války. Bombu našli dělníci při výkopových pracích. Volební místnost musela být přesunuta na novou adresu a doba voleb se v Hongkongu prodloužila do 15:00 tamního času. 

10:56 Voliči dostali dva stejné volební lístky, na obou bylo jméno Miloše Zemana

Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna potvrdil případy, kdy voliči dostávali od komise dva volební lístky, přičemž oba nesly jméno Miloše Zemana. Podle serveru Seznam zprávy k tomu došlo například na Praze 2. „Je to v podstatě detail, kdy volební komise měla slepené lístky a nevšimla si toho a dala voliči dva lístky jednoho kandidáta,“ uvedl Mlsna. „Máme ale zaznamenané i případy, kdy si lidé zcela zjevně vymysleli, že dostali dva lístky jednoho kandidáta a nebyla to pravda,“ dodal.

10:26 Agentura Bloomberg o volbách v Česku

Podle agentury Bloomberg se Česká republika rozhoduje, zda znovu poslat na Hrad „proruského prezidenta Miloše Zemana, nebo jej nahradit kariérním akademikem Jiřím Drahošem, jenž chce posílit vztahy země s jejími spojenci z EU a NATO“

8:51 V Teplicích volil Mirror Man

8: 17 Volit je možné do 14:00

Volební místnosti se po noční přestávce otevřely v 08:00. Hlasovat budou moci ti, kteří si v pátek k volebním urnám cestu nenašli. Šanci budou mít do 14:00. Poté volební komisaři začnou hlasy sčítat a zveřejňovat na volebním webu. Konečné výsledky by podle Českého statistického úřadu měly být známy do pozdního odpoledne.

00:30 Volební vysílání na ČT bude bez Moravce

Sobotní speciální vysílání České televize k druhému kolu prezidentských voleb bude s Marcelou Augustovou moderovat Michal Kubal. Uvedla to Česká televize na twitteru pořadu Newsroom ČT24. Vysílání k prvnímu kolu spolu s Augustovou uváděl Václav Moravec, který před prvním kolem vedl i debatu prezidentských kandidátů. V této roli ho pro čtvrteční televizní duel Miloše Zemana a Jiřího Drahoše vystřídala Světlana Witowská.

23:00 Babiš v prezidentských volbách hlasoval bez účasti médií

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš odevzdal svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb bez účasti médií. Na twitteru uvedl, že ve středočeských Průhonicích hlasoval čtyři minuty před uzavřením volební místnosti po návratu ze summitu zemí visegrádské skupiny. „Tak jsem to po příletu z Budapešti zvládl, Průhonice 21.56,“ napsal Babiš na twitteru ke své fotografii, na které vhazuje obálku do volební urny.

22:23 První den přišla volit prezidenta už polovina lidí

První den finále přímé volby prezidenta v Česku po osmi hodinách skončil. Hlasovat podle volebních komisařů přišla už zhruba polovina voličů, zbývající budou mít šanci v sobotu. V prvním kole voleb před dvěma týdny byla účast na konci prvního dne v průměru čtyřicetiprocentní. V Praze odevzdala svůj hlas hodinu před uzavřením volebních místností zhruba polovina voličů.

22:00 Volební místnosti se uzavřely.

Znovu se otevřou v sobotu v 8 hodin ráno. Lidé budou moci hlasovat do 14 hodin.

21:55 Chovanec opět volil opět Zemana

Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec volil i v druhém kolem prezidentské volby Miloše Zemana. Není k němu prý nekritický, ale pro současnou dobu ho považuje za lepší řešení. Jiří Drahoš je zatím velká neznámá, řekl Chovanec.

21:34 Babiš neřekne, kdy půjde volit. Většina předsedů stran už odvolila

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nebude předem oznamovat, kdy se zúčastní druhého kola prezidentských voleb. Hlas chce odevzdat bez účasti médií. V Budapešti, kde se Babiš účastní summitu zemí visegrádské skupiny, to řekla mluvčí vlády Barbora Peterová. Babiš před prvním kolem volby uvedl, že bude podporovat současného prezidenta Miloše Zemana.

Současného prezidenta podle svých slov volili také předsedové komunistů Vojtěch Filip a SPD Tomio Okamura. Drahošovi vhodili svůj hlas šéfové ODS Petr Fiala, Pirátů Ivan Bartoš, lidovců Pavel Bělobrádek, TOP 09 Jiří Pospíšil a hnutí STAN Petr Gazdík.

20:11 V Bedřichově nestačily volební lístky. Na vině jsou rekreanti

Zájem o druhé kolo prezidentských voleb v Bedřichově v Jizerských horách je enormní. Už nyní odvolilo v oblíbeném zimním středisku více lidí než v prvním kole. Kvůli velkému zájmu si volební komise musela nechat poslat další sadu hlasovacích lístků s kandidáty.

„V jedné sadě je 500 lístků, zhruba tolik lidí už tady odvolilo,“ uvedla před 20:00. V prvním kole v Bedřichově platný hlas odevzdalo 463 lidí a účast byla nejvyšší v celém Libereckém kraji – 88,61 procenta.

Jedna sada volebních lístků by Bedřichovu běžně stačila. „Máme tady asi 240 voličů,“ uvedla zapisovatelka volební komise Regína Keltnerová. Jenže stejně jako v prvním kole i dnes v obci hodně volí rekreanti na voličské průkazy.

19:12 Vězni v Libereckém kraji projevili o volby velký zájem

Ve věznicích v Liberci a Jablonci nad Nisou dnes odevzdalo svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb 487 vězňů, což představuje skoro osmapadesátiprocentní účast. Ve věznici ve Stráži pod Ralskem budou moci odsouzení volit ještě v sobotu. Vyplývá to z vyjádření od zástupců věznic v Libereckém kraji.

Zájem hlasovat projevily bezmála dvě třetiny vězňů v Libereckém kraji, ne všichni ale nakonec odvolili. Někteří si to podle mluvčí Vazební věznice v Liberci Radky Šmucrové rozmysleli, dalším to neumožnila volební komise, protože neměli v pořádku doklady.

18:35 ,,Sextremistka‘‘ protestovala před ambasádou v Kyjevě

Polonahá aktivistka radikálního feministického hnutí Femen dnes ráno demonstrovala u českého velvyslanectví v Kyjevě s hůlkou v ruce a s nápisem na vlastním těle, který současného českého prezidenta Miloše Zemana označoval za „kulhavou příšeru“.

,,Zemanovo vítězství je Putinovým vítězstvím a Putinovo vítězství znamená smrt svobodného Česka,“ uvedlo hnutí Femen k protestu. Ten trval pouze několik minut a obešel se bez dalších incidentů.

Více v článku: Dvě minuty nahoře bez. Sextermistka nazvala Zemana „kulhavou příšerou“

17:58 Bělobrádek: Chci změnu, ale favoritem je Zeman

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dnes vpodvečer v Náchodě odevzdal hlas v druhém kole prezidentské volby Jiřímu Drahošovi. Prezident Miloš Zeman je však podle něj favoritem voleb.

„Volil jsem pana Drahoše. Chtěl bych na Hradě změnu. I když jsem přesvědčen, že Miloš Zeman je favoritem při obhajobě,“ řekl. Připomněl, že s Jiřím Drahošem se zná dlouhá léta. „Jako s předsedou Akademie věd jsem s ním jako vicepremiér pro vědu a výzkum dlouhodobě přicházel do styku. Vždy ta jednání byla korektní, férová a kultivovaná,“ řekl.

17:52 Kraje hlásí stejný, či vyšší zájem o volby než v prvním kole

Buď stejný, nebo větší zájem o prezidentské volby než v prvním kole hlásila po úvodních dvou hodinách od otevření volebních místností většina krajů. Ve všech regionech přišla k volbám už více než desetina voličů, v některých okrscích, například v Sokolově či Hradci Králové, příležitost hlasovat pro Miloše Zemana, či Jiřího Drahoše využila čtvrtina voličů, některé okrsky hovoří i o víc než padesátiprocentní účasti. V pátek chodí k urnám tradičně víc voličů než v sobotu. Volební místnosti dnes budou otevřeny do 22.00. Před 14 dny se voleb zúčastnilo 61,92 procenta oprávněných voličů. Před pěti lety v úvodním kole volilo 61,31 procenta, ve druhém kole pak účast klesla na 59,11 procenta.

17:31 Předseda Pirátů Bartoš podpořil Jiřího Drahoše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš volil ve druhém kole prezidentských voleb Jiřího Drahoše. Bývalý předseda Akademie věd podle něj představuje naději na změnu. Způsob, jak Miloš Zeman naplňoval svůj první mandát, Bartošovi vadil, úřadující prezident podle něj přispěl ke zhoršení politické úrovně v Česku. „Současná politická úroveň v České republice, která je nevalná, je také zásluhou prezidenta Zemana a jeho intervencí v rámci české politické scény i kulturního života,“ řekl. Upozornil, že nemyslí jen spojenectví Zemana s premiérem Andrejem Babišem (ANO), problém je podle něj širší.

17:25 V Lánech vyhrál v prvním kole Drahoš

Ve středočeských Lánech, kde je sídlo české hlavy státu, přišla k volebním urnám již více než pětina voličů. V prvním kole prezidentských voleb zde v obou okrscích, na něž je obec se zhruba 2000 obyvateli rozdělena, vyhrál Jiří Drahoš s 32,1 % proti druhému Zemanovi s 30,03 %. Volební účast v prvním kole zde byla 70 %.

17:17 Drahoš by nezvládl vyjednávat o brexitu, zdůvodnil volbu komunista Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip při dnešní volbě prezidenta uvedl, že Jiří Drahoš nemá politickou praxi, kterou bude prezident potřebovat. Filip to tvrdí s ohledem na situaci kolem brexitu, kdy bude česká strana vyjednávat o podmínkách pro krajany žijící ve Velké Británii. Stejně jako v prvním kole dal svůj hlas Miloši Zemanovi.

16:59 Na jihu Čech dostali lístky s Fischerem

Při druhém kole prezidentských voleb nabízel minimálně jeden českobudějovický okrsek asi 15 minut voličům hlasovací lístky tří kandidátů. Kromě Miloše Zemana a Jiřího Drahoše tak mohli podpořit i Pavla Fischera. Novinářům to potvrdila předsedkyně volební komise 22. okrsku Jana Šejharová.

16:10 Fischer hodil svůj hlas Drahošovi, chce zůstat u politiky

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer dal svůj hlas v pražských Pitkovicích Jiřímu Drahošovi. Bývalý velvyslanec chce dál aktivně působit v politice. „O svých plánech řeknu brzy. Počkám si také, jak volby dopadnou, to pro mne bude určité politické zadání do budoucna. Překvapilo mě, že mě podpořilo přes půl milionu voličů, a to není podle mne zadání pro to, abych se stal někde úředníkem. To je politický mandát a jako s politickým mandátem s ním budu také pracovat,“ uvedl Fischer.

15:45 Zemanův tým zpřísnil bezpečnost. Nevpustil 20 novinářů

Zemanův tým přijal tentokrát kvůli incidentu s aktivistkou z hnutí Femen přísnější bezpečnostní opatření. Do volební místnosti nevpustil ani 20 novinářů. Miloš Zeman při příchodu do volební místnosti na to sám upozornil. „Právě čekám, kdy se zase vyřítí polonahá žena, ale tentokrát už asi ne,“ připomněl Zeman, ke kterému minule přiběhla polonahá aktivistka Anželina Diašová, která křičela „Zeman, Putin‘s slut!“ a stejný nápis měla přitom na hrudi.

15:25 Klaus dal hlas Zemanovi, považuje ho za jistotu

Bývalý prezident Václav Klaus v dnešním druhém kole voleb podle očekávání podpořil svého nástupce Miloše Zemana. Uvedl, že pro něj Zeman znamená jistotu a že ví, co od něj může čekat. Druhého kandidáta Jiřího Drahoše označil za riskantní volbu. Klaus v rozhovoru s novináři vyzval lidi, aby šli k volbám. Klaus podotkl, že Zeman by měl pokračovat ve funkci, i když se jeho názory, chování nebo postoje nelíbí všem.

15:15 Drahoš vyzval nerozhodnuté voliče, aby rozhodli o budoucnosti

„Požádal bych všechny, kterým záleží na budoucnosti země, dětí a vnuků, aby si to rozmysleli a šli volit,” vyzval váhající k volbám Drahoš. Nyní se připravuje na organizaci sobotního volebního štábu v La Fabrice. „Potkali jsme se spoustou lidí, navštívili jsme spoustu míst a dozvěděli jsme se, jak lidé žijí,” popsal Drahoš svůj dojem z kampaně. Od svých příznivců v Lysolajích přijal společně s manželkou také dar.

15:05 Profesor Jiří Drahoš za doprovodu manželky Evy vhodil lístek do volební urny

Jiří Drahoš odvolil za doprovodu manželky Evy v 15:05 za doprovodu bodyguardů a médií.

15:00 Miloš Zeman odvolil společně s manželkou Ivanou

Miloš Zeman odvolil bez nepříjemných překvapení. „Dříve jsem měl soupeře, který byl zkušený politik. Dnes mám soupeře, který se politikou nezabýval,” uvedl při odchodu Zeman.

14:55 Fiala volil Drahoše, cílem je konec Zemana na Hradě

Předseda ODS Petr Fiala odevzdal v Brně hlas Jiřímu Drahošovi. Volil prý podle cíle ODS, kterým je konec prezidenta Miloše Zemana na Hradě. Podle Fialy Zeman pět let dělá něco jiného, než sliboval. „Rozděluje společnost a znejasňuje naši zahraničně-politickou pozici,“ uvedl Fiala. V prvním kole neprozradil jméno jednoho z devíti kandidátů, kterého podpořil.

14:50 Okamura volil Zemana, je připraven jednat i s Drahošem

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura volil Miloše Zemana i v druhém kole. Zeman podle něj splňuje kritéria SPD pro prezidenta. V případě vítězství druhého kandidáta Jiřího Drahoše je připraven s ním jednat, pokud bude ochota i z druhé strany.

14:20 Prezidentský duel na ČT má největší změřenou sledovanost v historii

Prezidentský duel České televize se stal nejsledovanější televizní politickou debatou v historii měření sledovanosti. Na obrazovkách jej v průměru sledovalo 2,7 milionu diváků starších 15 let. Dalších více než 80 tisíc ho včera vidělo na internetu. V některých okamžicích dosahovala sledovanost 3 milionů.

14:15 Strany a hnutí rovněž podpořily jednotlivé kandidáty

Svůj hlasovací lístek před nočním uzavřením volebních místností odevzdají také šéfové sněmovních stran. Z nich Zemana podpořilo ANO, stejně jako SPD a KSČM. Za Drahoše se postavily ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN a většinově také Piráti.

14:05 Zeman nás pět let rozděloval, změna je možná, říká Fiala

Předseda ODS Petr Fiala poukázal na Twitteru na Zemanovy nesplněné sliby: „M. Zeman v minulosti sliboval, že nebude zemi rozdělovat, ale spojovat. Pět let ve funkci prezidenta však dělal pravý opak. Naše společnost je rozdělená, prezident není nadstranický a v zahr. politice zpochybňuje klíčové strategické zájmy ČR. I proto běžte volit. Změna je možná.“

14:00 Volební místnosti v Česku se otevřely

Začalo 2. kolo prezidentské volby. Podle průzkumů se počítá s podobnou účastí, jako tomu bylo v 1. kole, tedy kolem 60 procent. Lidé na rozdíl od prvního volebního kola nedostali hlasovací lístky do poštovních schránek. Dostanou je ve volební místnosti.

13:50 Podnikatelka poslala Zemanovi 200 000 korun, kvůli lživým zprávám

Mělnická podnikatelka Jana Verneková přispěla prostřednictvím spolku Přátel Miloše Zemana na předvolební kampaň současného prezidenta částkou 200 000 korun. Přiměly jí k tomu falešné zprávy, zejména ty, které tvrdily, že má Zeman rakovinu. Se stejnou nemocí se potýkal i její syn. „Nejsme jinak nijak bohatí, jsme obyčejní lidé,“ uvedla Verneková. V prezidentském úřadě by si však dokázala představit i Jiřího Drahoše.

12:00 Vnímám negativně, aby prezidentem zůstal Zeman, vzkazuje Koukalová

Biatlonistka Gabriela Koukalová poslala vzkaz fanouškům, ve kterém vyjádřila podporu Jiřímu Drahošovi. „Osobně vnímám velmi negativně myšlenku, že by hlavou našeho nádherného českého státu zůstal současný prezident Miloš Zeman. Vadí mi, jak rozděluje společnost,“ napsala Koukalová na svém facebookovém profilu.

11:30 Zeman odmítl účast v debatě Českého rozhlasu

Prezident Miloš Zeman se odmítl zúčastnit hodinového volebního speciálu kandidátů na prezidenta v Českém rozhlase, která se má uskutečnit od 13:00. Důvod však nesdělil. Jeho vyzyvatel Jiří Drahoš se pořadu zúčastní.

11:00 Miloš Zeman půjde volit v 15 hodin na Lužinách

Současný Prezident republiky Miloš Zeman odvolí v pátek dne 26. ledna 2018 v 15:00 hodin v budově ZŠ v Brdičkově ulici v Praze 5 – Lužiny, uvedl mluvčí Jiří Ovčáček. Jiří Drahoš místo volby zatím neavizoval, volit by však měl v pražských Lysolajích, kde bydlí.

10:30 Podporovatel Drahoše Hilšer vyzývá k volbám

Neúspěšný kandidát Marek Hilšer, který oficiálně podpořil Jiřího Drahoše, vyzval voliče, aby přišli k volbám. „Dnes ve 14 hodin se opět otevřou volební místnosti. Změňme naši budoucnost. Otevřeme cestu nám – novým a mladým politikům!“ napsal Hilšer na Twitteru.

10:00 Horáček ocenil Drahošův výkon v debatě na ČT

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček ocenil Drahošův výkon v prezidentské debatě na České televizi. „Debata vedená Světlanou Witowskou ukázala, proč potřebujeme veřejnoprávní média. Jiří Drahoš zabojoval. Prudce zvýšil šanci, že se stane 4. českým prezidentem,“ uvedl Horáček na Twitteru.

9:50 Neúspěšný kandidát Hynek podpořil Miloše Zemana

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Hynek vyslovil podporu v prezidentských volbách současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. Uvedl to po skončení čtvrteční debaty v České televizi. Hynek oběma kandidátům zaslal otázky, odpověděl mu na ně jen prezident, řekl. Z neúspěšných kandidátů vyslovil Hynek svou podporu jako poslední.

Prezident Zeman odjel v sobotu večer odpočívat do Lán. Několik dní teď neplánuje žádné rozhovory s médii. „Nekonaly se žádné rozhovory. A tak tomu bude v nejbližších dnech,“ sdělil deníku Echo24 Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „Ve středu pan prezident jmenuje na Hradě nové soudce,“ dodal.

Zeman zvítězil v deseti krajích, Drahoš ve čtyřech včetně Prahy. Drahoš uspěl také u Čechů v zahraničí. Voliči přednost Drahošovi ve Středočeském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Zeman vyhrál ve všech ostatních, nejvýrazněji v Moravskoslezském kraji. Celkově v Čechách zvítězil Drahoš v poměru 52:48 procentům hlasů, na Moravě ho Zeman porazil poměrem hlasů 57:43.

Zemanova druhá inaugurace se podle prezidentova kancléře Vratislava Mlynáře bude konat tak jako před pěti lety 8. března na Pražském hradě při společné schůzi Sněmovny a Senátu.

Jiří Drahoš vystoupil v Kongresovém centru před svými podprovateli ještě před konečným součtem všech hlasů a uznal, že se vítězem stal Miloš Zeman. „Nezvítězili jsme, ale ani neprohráli. Energie nemůže zmizet. Nezmizí, zůstane tady,“ řekl před zaplněným sálem Drahoš. Poté dokonce sám zazpíval hymnu.

Jiřího Drahoše přijel do jeho štábu podpořit herec Rudolf Hrušínský.

Příchod Jiřího Drahoše do volebního štábu

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Končí euforie, blíží se kocovina

Související články