Adoptuj hrob české legendy. Na záchranu a obnovu jich čeká 184

Pražské hroby slavných

Adoptuj hrob české legendy. Na záchranu a obnovu jich čeká 184NOVÉ 3
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Malíř Bořivoj Žufan, architekt Bedřich Bendelmayer, operní pěvkyně Marie Veselá-Kabeláčová nebo skladatel Rudolf Piskáček. Ostatky těchto a desítek dalších významných osobností spočívají v zapomenutých neopečovávaných hrobech. 196 takových už se dočkalo, nebo brzy dočká obnovy v rámci projektu Adopce hrobů. Dalších 184 je možné ještě adoptovat K podpoře programu se v koaliční smlouvě zavázala i nová pražská koalice.

Nyní je možné adoptovat 184 hrobů, další ale přibudou. „Další potřebné hroby se mapují, očekáváme, že jich jsou stovky,“ uvedla pro deník Echo24 radní pro sociální politiku, pohřebnictví a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Nová pražská rada složená z Prahy Sobě, Pirátů a Spojených sil pro Prahu se k podpoře o projektu, který běží už šest let, zavázala. „Podpoříme program adopce hrobů významných pražských osobností,“ stojí v koaliční smlouvě.

Doposud hroby slavných adoptovali hlavně lidé, kteří mají k dané osobnosti nějaký vztah. Přidávají se ale i města, v nichž se slavní narodili. „V posledních letech přibývá rodných obcí a měst, obvykle těch menších. Podílejí se i různá sdružení nebo spolky. V případě firem to jsou obvykle malé subjekty, kdy jde opět především o osobní vztah majitel podniku k osobnostem či jejich dílu,“ řekla deníku Echo24 koordinátorka projektu adopce hrobů Oldřiška Dvořáčková.

Adopce hrobu je především závazek zajistit na své náklady opravy náhrobku, ty se v průměru pohybují mezi 20 až 50 tisíci korun. Některé hroby ale budou vyžadovat více peněz, těm může pomoci i magistrát. „V několika případech se jedná o hroby, které budou vyžadovat restaurátorské práce, u nichž náklady přesáhnou i 150 tisíc. Pokud se nám pro ně nepodaří najít adopční nájemce a tyto výjimečné náhrobky budou vyžadovat neprodlený zásah, bude investorem magistrát,“ dodala Dvořáčková.

Takto byl loni s pomocí města restaurován velký pískovcový náhrobek Karla Sladkovského a letos čeká restaurování pět metrů vysoký náhrobek Anny Náprstkové. Oba jsou na Olšanských hřbitovech.

Adopcí hrobu se rozumí uzavření smlouvy o nájmu hrobu nebo uzavření darovací smlouvy. Nájem obsahuje závazek nájemce o tento náhrobek pečovat, zajistit jeho opravu a údržbu po celou dobu nájmu. Předmětem darovací smlouvy je poskytnutí peněz na opravu anebo údržbu konkrétního hrobu, a to ve výši minimálně 75 procent odhadovaných nákladů na opravu konkrétního hrobového zařízení. Tyto opravy a údržbu pak zajišťuje z těchto prostředků Správa pražských hrobů (SPH). Adopcí hrobu je v obou případech garantováno, že předmětné hrobové místo nebude pronajímáno nejméně po dobu 10 let a hrobové zařízení zůstane po tuto dobu majetkem Prahy.

Obnovy se dočkaly hroby Erbena, Stroupežnického či Krásnohorské

Lidé už prostřednictví projektu adoptovali například hrob novináře Karla Havlíčka Borovského, spisovatele Karla Jaromíra Erbena, spisovatele a novináře Karla Sabiny, dramatika Ladislava Stroupežnického, nakladatele Václava Matěje Krameria, spisovatelky Elišky Krásnohorské, literárního a výtvarného kritika Jindřicha Chalupeckého, malíře Jakuba Schikanedera, spisovatele Eduarda Basse, přírodovědce Antonína Friče nebo první české pilotky Boženy Laglerové-Peterkové. Na adopci zatím čeká například hrob obrozence Karla Sladkovského, významného pediatra Bohdana Neureuttera nebo herečky Marie Ptákové.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Starostové si stěžují: Koncepce vnějšího okruhu je 60 let stará

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články