Srí Lanka měla od Indie detailní informace o plánovaných útocích, přesto nereagovala

Srí Lanka měla od Indie detailní informace o plánovaných útocích, přesto nereagovalaNOVÉ
Vojáci v Colombu na Srí Lance u jednoho z křesťanských kostelů Foto:

Foto: Reuters

Svět

muslimský teror

Echo24

Indie předala Srí Lance podrobné informace o plánování teroristických útoků, Srí Lanka však nekonala. S odvoláním na šéfa institutu pro zvládání konfliktů v Dillí Adžaje Sáhního to ve středu uvedla agentura AP. Indická policie na plán narazila v jižní Indii. Při několika útocích radikálních muslimů na křesťanské kostely a hotely o Velikonoční neděli na Srí Lance zahynulo více než 250 lidí.

Indická policie narazila na podrobný teroristický plán při monitorování obvyklých kanálů komunikace. Vyšetřovala podezřelé sympatizanty takzvaného Islámského státu (IS) v jižní Indii a narazila přitom na název dosud jí neznámé organizace Národní Tauhíd džamáate (NTJ). Právě jí srílanské úřady přičítají odpovědnost za útoky.

Indické policii se podle Sáhního podařilo proniknout do komunikace organizace a sbírat informace o spiknutí. „Proto byla povaha podrobností o události, které dostali, velmi konkrétní,“ uvedl Sáhní. „Znali organizaci, znali cíle, znali čas, znali místa pobytu sebevražedných atentátníků. A všechno to bylo předáno srílanské vládě,“ řekl Sáhní.

Už dříve se objevily informace, že indická rozvědka o možném útoku na kostely, hotely a politiky více než dva týdny předem uvědomila srílanskou tajnou službu. První takové informace přišly z Indie 4. dubna s tím, že jsou plánovány teroristické útoky na „některé významné kostely“. Tato zpráva rovněž uváděla šest osob, které jsou do spiknutí pravděpodobně zapojeny, uvedla agentura AP.

Srílanský prezident Maithripala Sirisena a premiér Ranil Vickremasinghe však tvrdí, že se k nim informace o plánování atentátů dostaly až poté, co byly provedeny. Srílanští představitelé také připouštějí, že úřady udělaly jen málo pro to, aby útokům zabránily.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Razie na Srí Lance. Policie zadržela další podezřelé, obětí je již 359

Související články