Chtějte od Rakušanů české korunovační klenoty, žádá senátor Valenta Zemana

klenoty Karla IV.

Chtějte od Rakušanů české korunovační klenoty, žádá senátor Valenta ZemanaNOVÉ
České korunovační klenoty uložené ve Vídni Foto:

Foto: MyName (Griffindor)/Wikimedia Commons

1
Domov

pk Echo24

Senátor Ivo Valenta vyzval prezidenta, aby požádal Rakousko o oficiální navrácení korunovačních klenotů České republice. V Císařské klenotnici ve Vídni jsou dnes uloženy původní gotické žezlo a jablko, podle Valenty je to paradoxní, uvedl, že ho to překvapilo, informuje idnes.cz.

Podle senátora by prezident měl požádat o navrácení co nejdříve. „Vhodnou příležitostí by mohla být například připravovaná návštěva prezidenta v Rakousku,“ uvedl Ivo Valenta.

Ve vídeňském Hofburgu jsou uloženy původní insignie, vyhotovené za vlády Karla IV. Kromě žezla a jablka je v Rakousku i originální kurfiřtský plášť ze 14. století. Senátor svou iniciativu představil společně s právníkem Zdeňkem Koudelkou. Ten s nápadem na návrat klenotů přišel již začátkem října. „Kromě historického aspektu, jde i o aspekt právní, protože tyto klenoty jsou dle mne ve vlastnictví našeho státu, byť je drží Rakousko,“ uvedl právník pro server Česká justice.

Koudelka dodal, že Československo mělo o klenoty žádat ihned po vzniku samostatného státu. „Měli jsem žádat o vrácení klenotů již po rozpadu monarchie, ale je možné tak učinit i 100 let poté. Jinak budeme státem, kterému nestojí za to, aby měl vlastní korunovační klenoty v jejich úplnosti,“ obhajuje návrh Koudelka.

Ve Vídni jsou klenoty uložené od třicetileté války, kdy tam byly převezeny z bezpečnostních důvodů. V českých zemích se používala jejich zdobnější, renesanční verze, zhotovená v 16. století. Tyto klenoty jsou také uloženy v České republice v katedrále svatého Víta.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemanovy vulgarity v rozhlase bude řešit vysílací rada

Kubera šéfem Senátu? Rozhodující vliv na volbu bude mít Drahoš, Fischer a Hilšer