Babiš naznačuje, že nebude kandidovat na prezidenta. „Jsem manažer, sedí mi premiérská role“

BABIŠOVA BUDOUCNOST

Babiš naznačuje, že nebude kandidovat na prezidenta. „Jsem manažer, sedí mi premiérská role“
Expremiér Andrej Babiš krátce po prohraných volbách. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov

Ze sobotního rozhovoru, který dal Andrej Babiš serveru Lidovky.cz, by se mohlo vyplývat, že šéf hnutí ANO začíná dávat ruce pryč od prezidentské kandidatury. Babiš v něm prohlásil, že za ním čím dál tím víc lidí chodí s tím, aby na vládní úrovni něco udělal s cenami energií. Podle svých slov je spíše manažer a více mu svědčí premiérská role, než prezidentská. Na hlavu státu by podle něj mohl kandidovat někdo jiný z hnutí ANO, v minulosti už zmínil jména místopředsedů Aleny Schillerové a Karla Havlíčka.

Babiš dle svých slov s případným oznámením kandidatury otálí proto, že prioritou pro ANO je vrátit se do vlády. „Dneska už lidé pochopili, že když jsme byli ve vládě, tak jsme měli výsledky, dělali jsme všechno pro lidi, protože proto tu vláda je, uvedl. Jako nevýhodu prezidentského úřadu vidí malý manévrovací prostor. „Prezident má omezené pravomoci… Z hlediska mé osoby je to směs různých reflexí, hlavně kvůli soukromému životu. Deset let jsem věnoval této zemi, pracoval jsem víc, než když jsem pracoval sám pro sebe, leckdy to bylo 16 i 20 hodin denně, víkendy i svátky,“ doplnil.

Expremiér rovněž v interview řekl, že vnímá frustraci občanů, kteří se obávají toho, že nebudou schopni zaplatit vysoké ceny energií. „A s tou zhoršující se situací lidí a při pohledu na naprosto neschopnou vládu za mnou chodí čím dál víc lidí a říká: ‚Nekandidujte na prezidenta, potřebujeme vás zpátky jako premiéra!“ Lidé si pamatují, že když jsem byl premiérem, tak jsem věci řídil, vláda rozhodovala rychle,‘ míní Babiš.

Nechtěl tak potvrdit ani prezidentskou kandidaturu, ani naopak zvýšené úsilí vrátit se do křesla předsedy vlády. „Úplně to nemůžu vyloučit, když vidím tu zoufalost, bezradnost a neakčnost stávající vlády. Jsem manažer, premiérská role mi sedí víc. Ale to neznamená, že by vládě nemohla předsedat paní Schillerová nebo pan Havlíček, ti by to zvládli určitě taky,“ zakončil Babiš.

Babišovy preference

Kdyby šéf ANO přeci jen na prezidenta kandidoval, dostal by se podle průzkumů patrně minimálně do druhého kola. Babiš by v srpnu získal podporu 23,5 procenta voličů, uvádí model agentury Median. Je to o dva procentní body méně než v červenci. Druhý Petr Pavel by obdržel 22 procent hlasů, což je meziměsíčně o procentní bod více. V druhém kole voleb by Pavel Babiše porazil, když by ho podpořilo 58 procent rozhodnutých voličů. Median ale připomíná, že více než pětina respondentů si není jistá, koho a zda by v druhém kole volila.