Delon: Ženě jsem facku dal, ale mnohem více facek jsem od žen dostal

Delon: Ženě jsem facku dal, ale mnohem více facek jsem od žen dostalNOVÉ
Svět

Delonova kritika

Echo24

Legendární francouzský herec Alain Delon, který se v posledních letech stal terčem kritiky kvůli svým chování k ženám nebo názorům na homosexuály, tvrdí, že co se týče jeho profesní dráhy, není co zpochybňovat. Na filmovém festivalu v Cannes v neděli večer přebírá Zlatou palmu za celoživotní dílo.

„Lidé si mohou říkat, co chtějí, jsem na to zvyklý. Ale k mé kariéře není co říci, té není co vytknout,“ řekl 83letý Delon v rozhovoru s francouzským týdeníkem Journal Du Dimanche (JDD).

Agentura Reuters připomíná, že Delon patří zejména v rodné Francii k nejobdivovanějším hercům. V roce 1963 za roli ve filmu Gepard, kde hrál s Claudií Cardinalovou, získal v Cannes Zlatou palmu. Diváci ho znají také třeba ze snímků Černý tulipán nebo Dva muži ve městě, v roce 2008 si zahrál Julia Caesara v komedii Asterix a Olympijské hry, o dva roky později se podílel na romantické komedii Jeden manžel navíc.

V posledních letech ale vyvolal kontroverze třeba tím, že se přihlásil k přátelství s francouzským krajně pravicovým politikem Jean-Marie Le Penem. „Jsem pravičák, tečka,“ řekl v rozhovoru s JDD s tím, že není stoupencem krajní pravice.

Čtěte také: Delon na pranýři. Aktivistky sepisují obvinění z rasismu a homofobie, Cannes si za ním stojí

V minulosti také přiznal, že se k ženám choval jako macho a prohlásil, že homosexuálové by neměli vychovávat děti. „Nejsem proti manželství homosexuálů, je mi to jedno, lidé si mohou dělat, co chtějí,“ řekl v JDD. „Ale jsem proti adopcím lidmi stejného pohlaví,“ dodal.

Proti rozhodnutí pořadatelů canneského festivalu ocenit Delona za jeho více než šedesátiletou filmovou kariéru před časem vznikla na internetu petice, kterou zorganizovala americká organizace Women and Hollywood. Ta bojuje za rovnoprávnost žen ve filmovém průmyslu. Pořadatelé festivalu v Cannes připustili, že Delon není „dokonalý“, ale že ocenění získá za svoji hereckou kariéru. „Neudělujeme mu Nobelovu cenu za mír,“ řekl tento týden ředitel festivalu Thierry Frémaux.

„Řekl jsem, že jsem dal facku ženě? Ano. A měl jsem dodat, že víc facek jsem dostal než rozdal. Žádnou ženu jsem nikdy v životě neobtěžoval. To ony mě dost obtěžovaly,“ říká tento herec.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články