‚Fláknu mu ji‘. ‚Vodpad‘. Němcová chce řešit Jandákovy urážky novinářů. Může skončit v Radě ČRo

‚Fláknu mu ji‘. ‚Vodpad‘. Němcová chce řešit Jandákovy urážky novinářů. Může skončit v Radě ČRoNOVÉ
Vítězslav Jandák Foto:

Foto: Wikimedia Commons/David Sedlecký/CC BY-SA 3.0

Domov

Sprosté výroky

voš Echo24

Tuzemská mediální scéna řeší výroky člena Rady Českého rozhlasu (ČRo) a herce Vítězslava Jandáka, který na středeční schůzi hrubě urážel české novináře. Jeho výroky o tom, že Jindřich Šídlo je „vodpad“ anebo že až potká dlouholetého redaktora ČRo Jiřího Černého, tak „mu ji flákne“, budou mít zřejmě dohru. Jandák by kvůli svému chování mohl v radě skončit. Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) to chce otevřít na dalším jednání sněmovního volebního výboru. „Pokud to bylo, jak píšete, nemá podle mě v radě zůstat,“ sdělila v odpovědi deníku Echo24.

Jandákův projev začíná přibližně v čase 56:35.

Jandák se nebývale rozvášnil nad kritickým textem redaktorky Lidových novin Jany Machalické, která nynější rozhlasovou radu označila za „pouhou parodii“. „Já přece nemůžu od paní Machalický čekat něco chytrýho, inteligentního. Nebo od pana Šídla, od tohohle vodpadu. Nejde to,“ je slyšet 71letého radního na záznamu z veřejné schůzky.

Jandák se také ostře pustil do Jiřího Černého, zasloužilého redaktora ČRo, jemuž před několika měsíci hrozilo zrušení jeho pořadu a vynucený odchod. Černý se dříve vyjádřil ve smyslu, že rozhlasové radě, v níž „je Vítězslav Jandák a podobné kreatury“, nevěří. „Já jsem v životě pana Černýho neviděl. A tento člověk o mně napíše, že jsem kreatura a dostal ho z rozhlasu. Já ho neznám, ptal jsem se, jestli ho mám zažalovat. Ale ne, až ho potkám, tak mu ji fláknu,“ prohlásil na jeho adresu Jandák a posléze naznačil, že novináři neustále napadají ty, kteří přemýšlí jinak, přitom on by si o ně dle svých slov neotřel ani boty.

Radní Jandák potom na závěr řekl, že si je vědom toho, že se jeho slova se dostanou na veřejnost, nicméně že mu to je jedno, protože negativní reakce mu jsou prý „u prdele“.

Němcová: Otevřu to na výboru

Na sociálních sítí se v reakci na Jandákova vulgární prohlášení kromě kritiky objevila také debata českých novinářů, zda by za své chování neměl ve funkci radního skončit. Zákon o Českém rozhlasu totiž definuje několik možností, kdy členství v radě zaniká, a v jednom bodu říká, že „Poslanecká sněmovna člena Rady z funkce odvolá, narušil-li závažným způsobem důstojnost funkce člena Rady nebo dopustil-li se takového jednání, které zpochybňuje jeho nezávislost nebo nestrannost při výkonu funkce člena Rady“.

Miroslava Němcová, místopředsedkyně sněmovního volebního výboru, do jehož kompetence oblast spadá, že k tomu otevře diskuzi. „Musím se podívat na zápis z jednání. Pokud to bylo, jak píšete, nemá podle mě v radě zůstat. Ale vládní koalici, komunistům a SPD, jeho útoky jistě vyhovuji a to je velká většina hlasů ve sněmovně. Otevřu to na volebním výboru, nejprve ale musím mít přesné informace,“ napsala Němcová pro Echo24.

Všichni by měli vychladnout, míní Juchelka

Kromě světa politiky našli Jindřich Šídlo a Jiří Černý zastání také u řady svých kolegů. Na Twitteru se spustila diskuze, která Jandáka jednoznačně odsoudila. Možnost, že by mohl být radní a herec Jandák odvolán, navrhl i moderátor pořadu Newsroom Luboš Rosí, který do diskuze zkopíroval příslušné paragrafy zákona.

K reakci médií měl však co říci další z místopředsedů výboru Aleš Juchelka (ANO). Podle toho jde především o to, aby na sebe obě strany přestaly vzájemně útočit. „Četl jsem některé statusy novinářů a upřímně hlavně u tech veřejnoprávních, mě to překvapuje. Absence respektu a úcty nikomu nepomáhá a posměvačství velmi snižuje důvěryhodnost médií a novinářské profese,“ míní pro Echo24. Juchelka podle svých slov nepředpokládá, že by na výboru návrh na odvolání Jandáka padl. „Pokud ano, nechci byt u toho, kdy se u každé přestřelky mezi novináři a radními, budeme bavit o odvolání členů rady,“ prohlásil poslanec za ANO.

Čtěte také: Do Rady ČTK prošla exministryně Marksová

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články