Ve Švýcarsku se musí opakovat referendum. Lidé neměli přesné informace

Historické rozhodnutí

Ve Švýcarsku se musí opakovat referendum. Lidé neměli přesné informaceNOVÉ
Ilustrační snímky Foto:

FOTO: Shutterstock

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Švýcarská nejvyšší soudní instance zrušila platnost celostátního referenda z roku 2016, ve kterém občané hlasovali o opatření, které za určitých podmínek daňově zvýhodňuje nesezdané partnery před manželské páry. Podle spolkového soudu ve švýcarském Lausanne ale tehdy vláda občanům neposkytla úplné informace. Středeční rozhodnutí soudu je historické: referendum se bude muset opakovat poprvé v moderních dějinách země, upozornila švýcarská média.

V únoru 2016 hlasovali Švýcaři v referendu mimo jiné o tom, zda začlenit do ústavy odstavec, podle kterého je „manželství dlouhodobé a zákonem upravené životní společenství muže a ženy“, které „nesmí být oproti jiným formám soužití znevýhodněno, obzvlášť v oblasti daní a sociálního pojištění“. Voliči nakonec změnu ústavy těsně odmítli. Proti návrhu jich hlasovalo 50,8 procenta, pro 49,2 procenta.

Nejvyšší soudní instance ale nyní rozhodla, že vláda neposkytla občanům před hlasováním úplné informace, a referendum se tak musí opakovat. Během kampaně švýcarská vláda totiž na základě odhadu uvedla, že jen 80 000 manželských párů platí vyšší daně než páry, které spolu pouze žijí ve společné domácnosti. Po hlasování se ale ukázalo, že vládní čísla byla zastaralá a daňové znevýhodnění se ve skutečnosti týká 450 000 manželských párů.

To, že voliči neměli tuto informaci k dispozici, mohlo podle soudu ovlivnit jejich rozhodnutí a tím i celý výsledek referenda. Správné informace totiž i vzhledem k těsnému výsledku mohly podle soudů vést k úspěchu iniciativy.

Zatímco Křesťanskodemokratická lidová strana Švýcarska (CVP), která v roce 2016 změnu ústavy prosazovala, středeční rozhodnutí soudu uvítala, odpůrci tvrdí, že se jím otevírá cesta k neopodstatněným stížnostem na výsledky referend, které by mohly ohrozit švýcarský politický systém.

Podle švýcarské vlády se bude muset celostátní referendum opakovat poprvé od vzniku moderního státu v roce 1848.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Maďarští herci museli písemně prohlásit, že jsou černoši

Zveřejněte výsledky auditu Babišova střetu zájmů, apelují Piráti na Evropskou komisi

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články