Maďarští herci museli písemně prohlásit, že jsou černoši

Podivná smlouva

Maďarští herci museli písemně prohlásit, že jsou černošiNOVÉ 1
Panorama

Echo24

Vedení maďarské státní opery žádalo po některých hercích, aby písemně prohlásili, že jsou „afroamerického“ původu, informovala agentura AP. Divadlo se k tomuto kroku uchýlilo kvůli sporu s držiteli autorských práv, podle nichž by měli v opeře Porgy a Bess vystupovat z historických důvodů pouze černoši.

Požadavek dědiců George Gershwina, aby v jakékoliv inscenaci této opery vystupovali výhradně černoši, podle listu Hungary Today komplikuje ztvárnění díla v mnoha regionech světa. Ve snaze tuto podmínku obejít, nechal generální ředitel maďarské státní opery Szilveszter Ókovács některé herce podepsat prohlášení, ve kterém se mimo jiné píše, že „afroamerický původ je nedělitelnou součástí mé identity“.

Britský list The Guardian tvrdí, že ačkoliv vedení divadla veřejně označuje prohlášení za vtip, někteří z herců prohlášení podepsali kvůli obavě o svou kariéru.

Opera po dvou letech vyjednávání hru uvedla již loni s maďarskými herci. Ókovács tvrdí, že to bylo díky tomu, že podmínka na obsazení černošských herců ze strany držitelů autorského práva zazněla jen ústně, nicméně v samotné smlouvě se nakonec neobjevila.

Letos je naplánováno dalších šest repríz této opery, tentokrát však bez povolení držitele autorských práv. Podle listu The Guardian se v maďarských médiích spekuluje, že soubor představení nacvičuje z nelegálně okopírovaných partitur, které měla opera k dispozici minulý rok. V programu opery je potom u plánovaných představení poznámka červeným písmem, která varuje, že „způsob, kterým je toto představení Porgy a Bess ztvárněno, není schválen, a odporuje požadavkům na prezentaci díla.“

Podle listu získalo toto řešení v Maďarsku mnoho podporovatelů a spor se již stal součástí celonárodní debaty o povaze liberalismu, jehož je maďarský ministerský předseda Viktor Orbán hlasitým kritikem.