1 Babiš napadá ODS

Babiš zuří kvůli Brnu. „Podraz, ODS je plná kmotrů“

NOVÉ

Témata: , , , ,

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se stále nemůže vzpamatovat z povolebního vyjednávání v Brně. Druhé největší město povede primátorka z Občanské demokratické strany Markéta Vaňková, která se na koalici dohodla s lidovci, sociálními demokraty a Piráty. Místo ve vedení města tak nezbylo pro politiky z hnutí ANO. Babiš už včera reagoval podrážděně na vzniklou koalici a mluvil o megapodrazu. Nyní oprášil svou starou rétoriku, kde obviňuje ODS z toho, že je plná kmotrů. V původní koalici však ANO počítalo s účastí ODS na možné budoucí vládě města. Předseda ODS Petr Fiala vzkazuje Babišovi, že žádného kmotra nezná.

Budoucí primátorka v Brně Markéta Vaňková (ODS) dohodla většinovou koalici bez hnutí ANO, které získalo ve volbách nejvíce preferenčních hlasů. Andrej Babiš a jeho hnutí už přišlo o vládu v Praze, nyní se mu vzdaluje i druhé největší město v republice. Na tiskové konferenci po jednání vlády začal citovat jeden z názorů, který vyšel na serveru Aktuálně.cz. „Návrat jedné z nejhorších frakcí opoziční smlouvy k moci v Brně je opravdu, ale opravdu hodně špatná zpráva,“ četl Babiš na tiskové konferenci.

S odkazem na články na internetu se také pokoušel pošpinit minulost nové primátorky Vaňkové. „Markéta Vaňková jako advokátka řadu let vymáhala exekuce pro ostravský Dopravní podnik za nedohledatelnou firmu Brandson Enterprises z Karibiku. Její ředitel, americký občan Irvin Boncamper, byl podle amerických úřadů na začátku roku 2011 zatčen pro podezření z praní špinavých peněz a pojistného podvodu. Strávil rok ve vyšetřovací vazbě a v té době někdo vybral z účtů společnosti přes jeden milion dolarů. Mezi několika málo podezřelými, kteří měli v držení Boncamperem podepsanou plnou moc k jednání za firmu, byla i Markéta Vaňková,“ četl dále Babiš.

„No, takže to je ta nová primátorka. Takže já říkám, že to je návrat kmotrů. A bohužel to vypadá, že stejný systém je v Plzni. Já tomu samozřejmě zabránit nemůžu, protože my máme parlamentní systém takový, jaký máme. Nemáme ten většinovej a udělají se koalice,“ rozčiloval se Andrej Babiš nad politickým systémem.

Během svého proslovu nezapomněl pochválit Petra Vokřála, který se snažil dojednat koalici i s Markétou Vaňkovou. „Je to o těch zájmech a pro Brno je to nejhorší, co se mohlo stát. Pan Vokřál je oblíbený primátor, snažil se vyjednat širokou koalici i když nemusel. A já jsem velice překvapen, že pan Fiala, který se v minulosti distancoval od bývalých kmotrů ODS, tak jim dnes znovu fandí. Jen se potvrzuje, že se ODS moc nezměnila a že ti kmotři tam stále fungují,“ řekl Andrej Babiš.

Předseda ODS Petr Fiala vnímá slova Andreje Babiše jako nesmyslný útok. „Být na jeho místě raději bych o kmotrech moc nemluvil. Na rozdíl od pana Babiše ses s nikým takovým neznám, natož abych si s ním tykal, či obchodoval,“ uvedl Petr Fiala na svém Twitteru.

Komunální volby vyhrálo v Brně ANO, které získalo 18 mandátů. Druhá byla ODS s podporou Svobodných a ziskem 14 mandátů. Třetí KDU-ČSL má osm mandátů, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři

Brněnská ODS se dohodla na koalici s lidovci, sociálními demokraty a Piráty. Vyšachovala tak hnutí ANO, které získalo nejvíc mandátů. Babiš ihned označil koaliční dohodu za bezprecedentní podraz a návrat kmotrů. Vaňková donedávna říkala, že ANO obcházet nechce. „Vnímala jsem velký tlak našich voličů. Do včerejška to vypadalo, že jiná varianta koalice neexistuje. Ale to se změnilo. Teď už tu variantu máme a jsem přesvědčena, že je to nejlepší volba,“ řekla Markéta Vaňková.

Babiš také připomněl, že se stejná situace může opakovat v Plzni. Hnutí ANO společně s ODS získaly v Plzni shodný počet mandátů, tedy 13. Babišovo hnutí však dostalo o 0,09 procenta hlasů více. Dle předsedy vlády to tak znamená, že by křeslo primátora měl získat člen z hnutí ANO.

V Plzni se totiž včera sešly obě strany a obě trvají na tom, že by měly dostat post primátora. Do zastupitelstva se dostalo dalších pět stran. Záležet tak bude na vyjednávání s ostatními subjekty.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Zamotaná povolební vyjednávání. Hraje se o Prahu i o Brno

Uspěje ODS se svou brněnskou koalicí? O jejím vzniku budou ještě hlasovat Piráti


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.