Komise k OKD vyslechla Prose, zbývá 15 svědků

kauza OKD

Komise k OKD vyslechla Prose, zbývá 15 svědkůNOVÉ
ilustrační foto Foto:

foto: NWR

1
Domov
Sdílet:

Sněmovní vyšetřovací komise k OKD ve čtvrtek vyslechla Stanislava Prose, který podle předsedy komise Lukáše Černohorského (Piráti) skupoval akcie OKD předtím, než stát ztratil ve firmě majoritu. Komisi zbývá vyslechnout asi 15 svědků, uvedl Černohorský. Sněmovna před časem komisi prodloužila lhůtu pro práci o půl roku. Závěry by měla předložit plénu do 12. dubna.

„Dnešního dne vyšetřovací komise vyslechla jednoho svědka, byl to pan Pros, který skupoval akcie ať už od obcí, případně z obchodního trhu, v době předtím, než stát ztratil majoritu a následně poté, co tu majoritu získala protistrana státu,“ řekl Černohorský. Komise se podle něj zajímala především o financování a způsob, jakým byly nabyty akcie společnosti OKD a z jakých finančních zdrojů byly případně akcie financovány.

Prosova společnost Prosper Trading podle Černohorského skupovala akcie společnosti OKD buď napřímo nebo přes prostředníky. „Vlastně díky tomu postupně získala majoritu ve společnosti OKD, čímž stát ztratil kontrolní vliv na tuto společnost,“ vysvětlil Černohorský. „Výpověď byla z pohledu komise docela zajímavá,“ doplnil.

O prodloužení lhůty požádala komise kvůli tomu, že ještě potřebuje vyslechnout některé svědky a zpracovat část písemných materiálů. Černohorský dnes upřesnil, že komise zatím vyslechla asi tři desítky svědků, zbývá jich zhruba 15.

Část akcií OKD byla na začátku 90. let prodána v kuponové privatizaci, hlavním majitelem ale zůstal stát, akcie držely i obce a města. V následujících letech získala rozhodující vliv firma Prosper Trading, jež odkoupila obecní podíly a v létě 1997 pak odkoupila akcie OKD od státem založeného Restitučního investičního fondu.

Později se většinovým vlastníkem stal Karbon Invest (KI) Viktora Koláčka a Petra Otavy. Do firmy vstoupil ve druhé polovině roku 1998, nedlouho po vzniku menšinové vlády Miloše Zemana (tehdy ČSSD). V roce 2003 začala vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) jednat s KI o prodeji zbylých 46 procent akcií. Původně dohodnutou cenu 2,25 miliardy korun ale v květnu 2004 neschválil antimonopolní úřad.

V září 2004 vláda Stanislava Grose, ve které byl ministrem financí bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), schválila prodej menšinového státního podílu skupině KI za 4,1 miliardy korun. Většinovým vlastníkem se ale ještě v listopadu 2004 stala investiční skupina RPG Industries, vedená podnikatelem Zdeňkem Bakalou, jehož firma Charles Capital se podle médií podílela i na předchozích krocích majitelů KI. Později se majitelem OKD stala v Nizozemsku registrovaná firma New World Resources (NWR).

Před dvěma roky skončila společnost OKD v insolvenci. Akcie nástupnické společnosti následně převzala státem vlastněná společnost Prisko.

Vrchní soud v Olomouci v roce 2014 rozhodl, že Prosper Trading a OKD musí zaplatil škodu ve výši desítek milionů korun, která vznikla drobným akcionářům dřívější společnosti Moravskoslezské teplárny (nynější Dalkia ČR) při obchodu z roku 1996. S případem privatizace OKD nepřímo souvisí, média před třemi lety psala, že Pros OKD ovládl pravděpodobně s pomocí peněz, které utržil z prodeje akcií tepláren.

Prodej menšinového podílu státu je i předmětem soudního řízení. Státní zástupce tvrdí, že jeho cena byla nejméně 9,8 miliardy korun, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Soud zatím nepravomocně všechny podezřelé, tedy znalce a bývalé vedoucí pracovníky Fondu národního majetku, obžaloby zprostil. Žalobce se odvolal.

Čtěte také: Vlastník OKD, firma NWR, podléhala pečlivé kontrole, tvrdí Telička

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články