UNESCO bude sledovat vyšetřování vražd novinářů. Včetně Kuciakova případu

Observatoř zabitých novinářů

UNESCO bude sledovat vyšetřování vražd novinářů. Včetně Kuciakova případuNOVÉ
Ján Kuciak Foto:

FOTO: archiv Aktuality.sk

1
Svět

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) začala soustavně sledovat, jaká opatření byla v jednotlivých zemích přijata s cílem potrestat zločiny spáchané na profesionálních pracovnících médií. Za tím účelem zřídila internetovou databázi nazvanou Observatoř zabitých novinářů, sdělila organizace.

UNESCO se pustilo do nové činnosti s cílem bojovat proti beztrestnosti těchto vražd. Nová databáze má obsahovat informace o aktuálním stavu vyšetřování jednotlivých vražd novinářů a pracovníků v médiích, spáchaných od roku 1993. Údaje jsou založeny na informacích, které dodají jednotlivé země, v nichž byly vraždy spáchány, uvádí UNESCO.

Databáze nyní eviduje 1293 zabitých novinářů od roku 1993. I když databáze obsahuje i případy zabití válečných zpravodajů v terénu, z 90 procent jde o vraždy žurnalistů zabývajících se korupcí, zločinem a politikou.

Osmdesát případů pochází z tohoto roku. Je mezi nimi také únorová vražda investigativního novináře slovenského serveru Aktuality.sk Jána Kuciaka.

Čtěte také: Zavraždění novináři Ján Kuciak a Daphne Galiziová dostali posmrtně německou mediální cenu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.