1 MAGNETICKÉ POLE ZEMĚ

Putin krade pól. Ten severní magnetický utíká z Kanady na Sibiř rychleji, než se předpokládalo

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Vědci jsou překvapeni nebývale rychlým „úprkem“ severního magnetického pólu na Sibiř. Pohyb magnetického pólu z Kanady směrem do Ruska sledují experti už dlouhé roky, nyní je však zaskočilo nebývalé zvýšení rychlosti, s níž se pól posouvá. Musí proto urychleně přikročit k předčasné aktualizaci Světového magnetického modelu, na němž se zakládá většina moderních navigačních systémů. Informuje o tom časopis Nature.

Světový magnetický model (World Magnetic Model) popisuje magnetické pole planety a údaje z něj využívají moderní navigační systémy od navigace lodí na moři po mapy v chytrých telefonech. K jeho úpravám dochází pravidelně každých pět let a nynější, aktualizovaný v roce 2015, měl vydržet až do úprav v roce 2020. 

Experti se nyní shodli, že k úpravám musí dojít už na konci ledna 2019. Může za to nebývalá rychlost, s níž se pól oproti všem očekáváním začal přesouvat dále směrem k Sibiři. Odchylka tak přesáhla únosnou mez. Nové úpravy by měly vydržet právě do roku 2020.

Pohyb severního magnetického pólu sledují vědci už od první poloviny 19. století. Co za často nepředvídatelným chováním pólu stojí, s jistotou dosud nevědí. Možným důvodem pro současné zrychlení může být rychlý proud tekutého železa v jádře planety nacházející se pod Kanadou. Ten by mohl podle Phila Livermora z University of Leeds v Británii oslabovat magnetické pole pod kanadským územím a zapříčinit tak „převahu“ Ruska v pomyslné přetahované o pól. Právě pohyb tekutého železa ve vnější vrstvě zemského jádra stojí za vznikem magnetického pole planety.


Čtěte dále: Tajemné signály z vesmíru. Vědci zachytili opakované radiové vlny z daleké galaxie

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.