1 Zpoplatnění centra

Příliš mnoho turistů. Benátky je chtějí regulovat placeným vstupem do centra

, NOVÉ

Témata: ,

Italští poslanci nedávno schválili zákon o rozpočtu, z něhož vyplývá možnost Benátek vybírat od turistů poplatek za vstup do historické části města. Podle agentura DPA by se jeho výše odvíjela od ročního období a pohybovala by se mezi 2,5 a 10 eury, tedy asi 65 a 255 korunami.

Vedení města stále uvažuje, jak by vstupné vybíralo. Ve hře je varianta vybírání peněz na výletních lodích či v autobusech mířících do Benátek. Nová legislativa by se dotkla jen těch, kteří do města přijíždí na jeden den. Turisté ubytování v hotelech na více nocí platí už zahrnutou městskou daň.

Benátská radnice se nyní zabývá tím, jak najít „vyváženou regulaci“, která „by chránila všechny ty, kteří na našem území žijí, studují a pracují“, napsal na twitteru starosta severoitalského města Luigi Brugnaro. Podle něj to radnici pomůže lépe řídit město a udržovat jej čisté.

Benátky dlouhodobě bojují s velkým množstvím turistů, kteří si chtějí historické město prohlédnout. Turisté ve městě daleko převyšují počet obyvatel. Místní úzké uličky se tak v době hlavní turistické sezony stávají téměř neprůchodné. Davy jsou obzvlášť velké, když do města dorazí výletní lodě s tisíci turisty na palubě, kteří okamžitě vyrazí na výlet do města.

Hromadná turistika a vylidňování jsou již dlouhou dobu příčinou nespokojenosti Benátčanů. Loni v létě dokonce vyšlo do ulic kolem 2000 místních na protest proti turistickému průmyslu. Již roky město jedná o možnosti regulace počtu turistů ve městě. Cílem je podpořit odpovědný a udržitelný cestovní ruch s ohledem na zájmy obyvatel.

Opatření obsažené v zákoně o rozpočtu se netýká jen Benátek. Poplatek za vstup budou moci vybírat například i ostrov Elba či Liparské ostrovy. Ty budou moci žádat od 2,50 do pěti eur.

Čtěte také: Itálie a Rakousko bojují se silnými bouřemi, Benátky jsou zaplaveny

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.