Babišova ministryně lže

komentář

Babišova ministryně lžekomentář
Komentáře

Lenka Zlámalová

Je to exemplární případ z postfaktické doby. Kdy pravda začala být relativní i ve chvíli, kdy o ní není pochyb. Představte si, že nad vámi soud vynese rozsudek. Je pravomocný. Poslední instance. Už není žádný opravný prostředek. Žádné odvolání. Žádné dovolání. Konec. Soudce jasně řekne, že je to finále. Vy nebo váš advokát budete vykřikovat, že to není finální rozhodnutí a pošlete soudu své připomínky. Budete směšný. A ti, kdo se vašimi výkřiky nechají zmanipulovat, naivní a intelektuálně handicapování.

Přesně takovou etudu lží předvádí právě Babišova ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Že to dělá i samotný Andrej Babiš, je jiný příběh. O jeho miliardy se tady hraje. Dostálová je ale členkou vlády a měla by hájit veřejný zájem. Jenže ona oddaně hájí úplně prvoplánovou lží zájmy svého šéfa. Komu ještě stále chybí přesvědčivý důkaz, jak si Andrej Babiš privatizoval veřejnou moc, tady má důkaz exemplární.

V pátek 29. listopadu dostalo ministerstvo pro místní rozvoj audit Evropské komise ke střetu zájmů Andreje Babiše. Odmítlo ho zveřejnit s tím, že to ještě není finální verze a bude možné na něj reagovat připomínkami. Už těmito vytáčkami říká, co je obsahem auditu. Andrej Babiš je ve střetu zájmů, stále ovládá Agrofert, pro forma zaparkovaný ve svěřenských fondech, jimž velí jeho manželka Monika a právníci. Prakticky to znamená zastavení všech nenárokových dotací Agrofertu. Úředník, který by je proplatil, spáchá trestný čin zneužití pravomoci veřejné osoby. Brusel totiž České republice dotace pro Babišův Agrofert po auditu už neproplatí. Takže by je Babišovi museli zaplatit čeští daňoví poplatníci ze svého.

Včera mluvčí Evropské komise jasně řekl, že audit je finální. Žádné připomínky už nejsou možné. Nic se měnit nebude. Jediné, na co je možné čekat, je český překlad. Evropská komise je tady ten, kdo rozhoduje.

Dostálová ale stále opakuje svou lež, že to ještě není finální zpráva a jsou možné připomínky. Zarážející je zpravodajství řady médií, která její vyjádření dávají hned za oficiální stanovisko Evropské komise, aniž by napsala, že Klára Dostálová prostě a jednoduše lže. Je to stejné, jako by popírala pravomocný rozsudek. Takhle by mělo vypadat zpravodajství seriózních, důvěryhodných médií?

V nejbližších dnech se čeká další pro Andreje Babiše zásadní rozhodnutí. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman má rozhodnout, jestli zruší zastavení trestního stíhání Andreje Babiše kvůli dotačnímu podvodu na Čapím hnízdě, které ukončil pražský městský žalobce Jaroslav Šaroch po náhlém obratu právního názoru. Pokud ano, Babiš bude stát před obžalobou. Bude ve stylu Kláry Dostálové dostávat ministryně spravedlnosti Marie Benešová prostor k výrokům, které budou popírat realitu?

Foto:

dárek