1 Komunální volby

„Praze Sobě“ se krátí čas. Čižinský nemá plán B

NOVÉ

Témata: , ,

Starosta Prahy 7 a lidovecký poslanec Jan Čižinský má se svou iniciativou Praha Sobě aktuálně skoro šedesát tisíc podpisů. Na svých stránkách v posledních dnech uveřejnil video se známými osobnostmi, které ho podporují. V kampani tak reaguje na blížící se konec sběru podpisů, kterých potřebuje přes devadesát tisíc. Co když se však lidem okolo Čižinského nepodaří získat potřebnou podporu?

Současný poslanec KDU-ČSL se v Praze snaží uspět podobnou formou, jako před čtyřmi lety v sedmém pražském obvodě. Tam založil iniciativu Praha 7 sobě, se kterou se mu podařilo uspět. Současný cíl je však mnohem ambicioznější a Čižinského nová platforma musí přesvědčit skoro každého desátého Pražana. „Chceme být občanskou kandidátkou. Zjistíme tím také, jestli nás lidé podporují, nebo ne. Když si vezmeme, že máme šedesát tisíc podpisů a vítěz minulých voleb získal dvaasedmdesát tisíc, tak to vypadá nadějně. Když to nasbíráme, tak ta změna bude vypadat reálně. Je to vlastně největší politická petice ve smyslu kandidatury, která existuje v naší zemi,“ řekl pro Echo24 lídr iniciativy Praha Sobě Jan Čižinský.

Iniciativa si vybrala obtížnější cestu, kdy se pokouší kandidovat v říjnových komunálních volbách jako sdružení nezávislých kandidátů. Ze zákona tak musí nasbírat sedm procent občanských podpisů z celé Prahy.

Pokud se Čižinskému nepodaří získat podpisy, bude muset registrovat značku jako politické hnutí či stranu. „Pokud se jim to nepodaří, tak se nemohou přihlásit jako sdružení nezávislých kandidátů. V podstatě jediná možnost je podat stranickou kandidátku. Tedy musí si nechat zaregistrovat politickou stranu či hnutí. Ta by mohla tu kandidátní listinu podávat. K tomu je potřeba získat pouze tisíc podpisů, ale pouze za účelem k registraci. Takže by je museli získávat znovu,“ řekl pro Echo24 právník Marek Antoš.

Čas ke sběru podpisů mají do konce července. Pokud by neposbírali dostatečný počet podpisů, museli by se registrovat jako politická strana na ministerstvu vnitra. To provede registraci do patnácti dnů od zahájení řízení. Nejméně 66 dní od voleb pak musí jednotlivé strany uzavřít své kandidátky.

Sám Čižinský zatím o záložní variantě neuvažuje. „Potřebujeme pomoct, protože máme téměř šedesát tisíc podpisů. Do zákonné podmínky zbývá třicet tisíc. Abychom byli klidní a měli jistotu, tak chceme nasbírat ještě čtyřicet tisíc. Takže opravdu potřebujeme, aby nám lidé pomohli a do konce června to splnili. I když je termín do konce července,“ řekl pro Echo24 Jan Čižinský.

Nespravedlivý zákon?

Podle Marka Antoše není zákon v tomto směru nastaven dobře. „Vždy, když učím volební právo, tak jsem tuhle úpravu ve volebním právu dával za příklad něčeho, co je velmi nešťastně nastaveno v zákoně. Není tam žádná degrese u větších obcí. Oproti tomu u jednotlivých kandidátů to naopak klesá. Tam to začíná na vyšším čísle a postupně to klesá tím, jak větší je obec. Vede to k tomu, že se vytvářejí úplně zbytečná a účelová uskupení, která jsou zaregistrována jako politické strany. Pro ně to je mnohem snazší, protože nemusejí sbírat tolik podpisů. Nemusejí to také opakovat u každých voleb,“ řekl Marek Antoš.

S tím souhlasí i současný starosta sedmého pražského obvodu. „Bereme to tak, jak to je. Ten zákon počítá spíše s tím, že se takto bude kandidovat v menších obcích. Na Praze 7 jsem to tak udělali, kdy jsme posbírali čtyři tisíce podpisů,“ řekl Jan Čižinský.

Útoky z Babišova deníku

Už dříve Jan Čižinský poukazoval na to, že se množí útoky na jeho osobu. „Vycházejí o nás pomlouvačné inzeráty v pražských denících. To se dalo čekat, protože máme potenciál vyhrát volby a stejně jako na Praze 7 skoncovat s klientelismem, předražováním a nevýhodnými zakázkami,“ řekl pro Echo24 Jan Čižinský. Útoky na platformu pak začaly po Babišově výroku, že bude volit Čižinského iniciativu. Později se premiér v demisi krotil a řekl, že slova byla vytržena z kontextu.

Lídr iniciativy Čižinský se domnívá, že útoky jsou způsobené strachem ostatních stran. „Předpokládám, že někomu vyšly nějaké průzkumy, že se to může podařit. Takže to zapadá do toho, co se v posledních dnech děje. V Metru vyšel půlstránkový inzerát proti mně. Myslím si, že hnutí ANO si tak udělalo průzkum, zjistilo že Praha Sobě má potenciál a zapadá to do té útočné fáze,“ řekl dříve Jan Čižinský

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Čižinský pozastaví členství v KDU-ČSL. Do voleb v Praze chce jít s vlastní stranou

Praha Sobě má potenciál vyhrát volby, říká Čižinský. O podporu Babiše nestojí


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.