1 Tragédie íránského tankeru

Záchranáři vyprostili z hořícího íránského tankeru těla dvou členů posádky

NOVÉ

Záchranáři našli těla dvou členů posádky íránského ropného tankeru, který od minulé soboty od srážky s čínskou nákladní lodí hoří ve Východočínském moři. Dalších 29 členů posádky je stále nezvěstných. Podle čínské televize CCTV byla obě těla v záchranném člunu.

Záchranáři se na tankeru Sanchi nezdrželi ani 30 minut, ale dokázali získat údaje o plavbě a videozáznam o ní. Do obytných prostor plavidla se nedostali, protože tato část lodi je rozpálená na bezmála 90 stupňů Celsia.

Ze záběrů záchranné akce je patrné, že části plavidla stále hoří a že z trupu i nástavby lodi zmizel nátěr.

Panovaly obavy, že plavidlo může explodovat a potopit se, ale zatím se tak nestalo. Proč se lodě srazily, zatím není jasné.

V pondělí záchranáři našli jednoho mrtvého člena posádky tankeru, která měla 32 členů – 30 Íránců a dva Bangladéšany. Tanker Sanchi plul pod panamskou vlajkou a přepravoval ropu z Íránu do Jižní Koreje. Čínské plavidlo CF Crystal, zaregistrované v Hongkongu, neutrpělo takové škody, které by ohrozily jeho bezpečnost. Celá jeho 21členná čínská posádka byla zachráněna.

Do záchranných operací se zapojilo 13 lodí včetně jedné jihokorejské a dvou japonských. Snaží se mimo jiné čistit vodu a hasí plameny pěnou. Loď Sanchi měla na palubě podle agentury AP skoro milion barelů ropného kondenzátu, což je označení pro velmi lehkou ropu, která se obvykle těží spolu se zemním plynem. Ropný kondenzát se snáze vypaří a shoří než těžká ropa. Záchranné práce komplikuje trvající požár a špatná viditelnost.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Fiala obhajuje předsednictví ODS. Třeba budou vstřícnější, vyhlíží kongres Babiš


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.